تحصیل رشته برنامه نویسی در آلمان

تحصیل در خارج از کشور از بهترین تجربه‌هایی است که در طول زندگی می‌توان تجربه کرد. تجربه یادگیری در سال‌های مهاجرت تحصیلی قابل ‌مقایسه با تجربه‌های قبلی نیست. تحصیل در آلمان برای تمام دانشجویان سراسر جهان گزینه جذابی است چرا که کشوری مستعد پیشرفت با امکانات آموزشی بالا است که می‌تواند آینده شغلی و تحصیلی دانشجویان را تضمین کند. آلمان فرصت‌های شغلی ویژه‌ای را برای مشاغلی در برنامه‌ نویسی ارائه می‌دهد و جزو ۵ کشور برتر اتحادیه اروپا در استخدام متخصصان فناوری اطلاعات است. تحصیل رشته برنامه نویسی در آلمان یکی از بهترین انتخاب ها است زیرا آلمان به‌ عنوان بزرگ‌ترین قطب اقتصاد اروپا و سومین اقتصاد در جهان، بنیان‌گذار شرکت‌های فناوری است که سالانه سرمایه‌گذاری زیادی در زمینه تحقیق و توسعه می‌کنند.

معرفی رشته برنامه نویسی در آلمان

برنامه‌ نویسی در واقع فرآیند طراحی و نوشتن برنامه‌های کامپیوتری است. برنامه‌نویسان به کمک کدهای کامپیوتری مهارت‌های اساسی و عملی که در کامپیوترها اجرا می‌شود را طراحی می‌کنند که در دنیای دیجیتال منعکس می‌شود. برنامه‌های طراحی شده برای کامپیوتر و موبایل مجموعه‌ای از دستورالعمل‌هایی است که برای انجام عملیاتی خاص به رایانه داده می‌شود.

تمامی برنامه‌های کامپیوتری به زبان برنامه‌ نویسی توسط برنامه‌ نویسان نوشته می‌شوند. زبان‌های کامپیوتری به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که برای برقراری ارتباط با رایانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

رشته برنامه نویسی در آلمان

رشته برنامه نویسی در آلمان

نیاز آلمان به محققان و مهندسان برنامه‌ نویسی بالا است زیرا آگهی‌های زیادی در خصوص استخدام برنامه‌ نویسان در وب‌سایت‌های کاریابی آلمانی ‌زبان دیده می‌شود. از طرفی دیگر برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری اطلاعات در دل آلمان در حال فعالیت هستند که از برنامه‌ نویسان از سراسر جهان استقبال می‌کنند.

از دیگر مزیت‌های تحصیل برنامه ‌نویسی در آلمان اطمینان از آینده شغلی در این حرفه است که به دانشجویان برنامه‌ نویسی در آلمان داده می‌شود. در آلمان تعادل فوق‌العاده‌ای بین کار و زندگی، کار و درس وجود دارد. به این معنی که ساکنان آلمان علاوه بر کار مفید در طول هفته زمان مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت، مسافرت، کارهای شخصی در کنار حقوق و مزایای عالی دارند.

مزایای تحصیل در رشته برنامه نویسی در آلمان

آلمان دربردارنده بزرگ‌ترین امکانات آموزشی و پرورش استعدادهای مهندسان برنامه ‌نویسی در اروپا است. تعداد برنامه‌ نویسان ساکن آلمان در طی سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری داشته است.

بیشتر بخوانید
بهترین کشور‌های دنیا برای اقامت

آلمان دارای شرکت‌های فناوری متعددی است که به ‌خوبی در سطح کشور توزیع شده‌اند؛ بنابراین می‌توان به‌ سادگی یک استارت آپ فناوری محور و شرکت‌های بزرگ فناوری را برای کارآموزی و فعالیت پیدا کرد. استارت آپ‌های آلمانی توانایی جذب سرمایه‌گذران زیادی را دارند که این مزیت باعث توسعه علم برنامه‌نویسی و توسعه استارت آپ‌ها می‌شود.

آلمان خانه بسیاری از شرکت‌های معروف و بزرگ است که شامل گوگل، آمازون و فیسبوک می‌شود. میانگین حقوق برنامه ‌نویسان ساکن آلمان از ۴۰ هزار یورو شروع می‌شود که با پاداش و مزایا نیز همراه است.

تحصیل رشته برنامه نویسی در آلمان

تحصیل رشته برنامه نویسی در آلمان

دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در رشته برنامه ‌نویسی در آلمان را دارند، برای ورود به دانشگاه‌های دولتی نیازمند دریافت مدرک زبان آلمانی و برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی آلمان نیازمند دریافت مدرک زبان انگلیسی هستند. دانشگاه‌های مختلف شرایط پذیرش متفاوتی ارائه می‌دهند اما مدرک زبان برای همه دانشگاه‌ها الزامی است.

اقدام بعدی پس از دریافت مدرک زبان، اقدام جهت دریافت ویزای تحصیلی آلمان است، دانشجویان بین‌المللی بدون دریافت ویزای تحصیلی امکان تحصیل در آلمان را نخواهند داشت. تحصیل رشته برنامه‌نویسی در آلمان در مقطع کارشناسی ۴ سال طول می‌کشد، بعد از آن تحصیل در مقطع ارشد و دکترا هر کدام به مدت ۲ سال طول می‌کشد.

لازم به ذکر است که دانشجویان متقاضی علاوه بر ویزای تحصیلی باید مدارک بیمه دانشجویی در آلمان و ارائه اسناد تمکن مالی برای حمایت از خود در مدت تحصیل را به دانشگاه ارائه دهند. پذیرش در بعضی از دانشگاه‌های آلمان با آزمون ورودی همراه است که در این صورت دانشجو باید برای قبولی در آزمون ورودی دانشگاه تلاش کند.

مدارک مورد نیاز جهت اپلای در رشته برنامه نویسی در آلمان

برای برنامه‌ریزی جهت اپلای در رشته برنامه ‌نویسی در دانشگاه آلمان باید در ابتدا به وب‌سایت دانشگاه موردنظر خود مراجعه کنید. شرایط و مدارک پذیرش دانشگاه‌های مختلف در برخی موارد متفاوت است اما تهیه بعضی مدارک در همه دانشگاه‌ها الزامی است. مانند:

 • مدرک شناسایی دانشجو مانند یک پاسپورت معتبر
 • بیمه دانشجویی
 • مدرک عدم سوء سابقه
 • مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • مدرک آیلتس
 • توصیه ‌نامه
 • انگیزه نامه

برخی از دانشگاه‌ها ممکن است در صورت نیاز از دانشجو مدرک آزمون GRE را نیز درخواست کنند. تمامی این مدارک باید به زبان انگلیسی و آلمانی ترجمه شوند و مطابق شرایط دانشگاه ارسال شوند.

بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت

بهترین دانشگاه ‌های آلمان جهت تحصیل در رشته برنامه نویسی

بهترین دانشگاه ‌های آلمان جهت تحصیل در رشته برنامه نویسی

آلمان از کشورهای پیشرو در زمینه تحصیلات برای دانشجویان بین‌المللی است. بعضی از دانشگاه‌های آلمان در زمینه بهترین دانشگاه‌های علوم کامپیوتر در جهان قرار دارند. کیفیت بالای آموزش، امکان آموزش رایگان و تنوع فرهنگی در آلمان هر ساله دانشجویان زیادی را برای دریافت مدرک تحصیلی خود از کشور آلمان را به خود جذب می‌کند. به همین دلیل بهترین دانشگاه‌های آلمان جهت تحصیل در رشته برنامه ‌نویسی را در ادامه معرفی می‌کنیم:

بیشتر بخوانید
بهترین بورسیه های تحصیلی

دانشگاه فنی مونیخ

دانشکده علوم کامپیوتر دانشگاه فنی مونیخ از بزرگ‌ترین دانشکده‌های آلمان است که سالانه تعداد زیادی دانشجو را می‌پذیرد. این دانشکده بهترین رتبه را در رتبه‌بندی جهانی در زمینه کامپیوتر، مهندسی نرم‌افزار، برنامه‌نویسی و… دارد.

دانشگاه RWTH آخن

این دانشگاه از نظر آکادمیک از رتبه بالایی در بین برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد. این دانشگاه رشته‌های متعددی را ارائه می‌دهد که در میان آن‌ها علوم کامپیوتر از برترین رشته‌های ارائه شده توسط این دانشگاه است. دانشگاه آخن سالانه دانشجویان زیادی را در مقاطع مختلف پذیرش می‌کند و تعداد بسیاری را پس از فارغ‌التحصیلی استخدام می‌کند.

موسسه فناوری کارلسروهه

موسسه فناوری کارلسروهه مستقر در آلمان در زمینه‌های مختلفی دانشجو می‌پذیرد اما کیفیت بالای آموزش در زمینه فناوری اطلاعات و کامپیوتر این موسسه را به محبوب‌ترین موسسه آموزشی در زمینه علوم کامپیوتر تبدیل کرده است. این موسسه برنامه‌های آموزشی خود را مبتنی بر پژوهش ارائه می‌دهد که دانشجویان را برای پست و مقام علمی آماده می‌کند.

دانشگاه فنی برلین

دانشگاه فنی برلین از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های آلمان به شمار می‌آید که رشته‌های تحصیلی مختلفی را از جمله علوم کامپیوتر را تحت پوشش قرار می‌دهد. این دانشگاه با بسیاری از دانشگاه‌های بین‌المللی در دیگر کشورها همکاری دارد و دانشجویان بین‌المللی زیادی را نیز از سراسر جهان می‌پذیرد. دانشگاه فنی برلین دستاوردهای بزرگی در زمینه تحقیق و پژوهش در حوزه علوم کامپیوتر به دست آورده است.

دانشگاه LMU مونیخ

این دانشگاه به‌ عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه تحقیقاتی اروپا شناخته می‌شود که دانشجویان با استعداد زیادی را پرورش داده است. این دانشگاه بهترین مقصد برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در رشته برنامه ‌نویسی در آلمان است.

دانشگاه فرایبورگ

دانشگاه فرایبورگ امکانات لازم را برای دانشجویان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به منظور تحصیل در رشته برنامه نویسی در آلمان به وجود می‌آورد. این دانشگاه به عنوان مکانی برای تبادل علم و اندیشه در سطح بین‌المللی است و فرصت پیشرفت را به طور مساوی برای همه دانشجویان خود به وجود می‌آورد.

دانشگاه فنی دارمشتات

دانشگاه فنی دارمشتات یکی از چند دانشگاه برتر آلمان است که در زمینه‌ها و رشته‌های مختلفی موفق عمل کرده است. این دانشگاه علوم کامپیوتر را به‌ صورت عملی و با جدیدترین و به ‌روزترین دانش‌ها به دانشجویان خود ارائه می‌دهد و به همین دلیل به شهرتی بین‌المللی در میان دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته برنامه ‌نویسی در آلمان دست پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید
مهاجرت از طریق کالج زبان

دانشگاه هایدلبرگ

این دانشگاه به‌ عنوان یک موسسه آموزشی و پژوهشی بین‌المللی طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد که علوم کامپیوتر نیز یکی از آن‌ها است. هایدلبرگ محیطی برابر برای آموزش و یادگیری را برای دانشجویان به وجود آورده است و موفقیت و متخصص شدن دانشجویانش را تضمین می‌کند.

دانشگاه بن

بن به‌ عنوان یک موسسه تحقیقاتی مدرن و مهم در آلمان شناخته می‌شود. از میان ۳۵۰۰۰ دانشجو در حال تحصیل این دانشگاه ۵۰۰۰ نفر به‌ عنوان دانشجوی بین‌المللی در این دانشگاه به تحصیل و فعالیت مشغول هستند. این دانشگاه زمینه‌های تحقیقاتی مهمی را به وجود آورده است تا با کمک متخصصان خود به حل چالش‌های علمی بپردازند.

دانشگاه فردریش الکساندر

این دانشگاه به دلیل سطح بالای کیفیت آموزشی در سطح بین‌المللی شناخته شده است. دانشکده علوم کامپیوتر این دانشگاه متخصصان با استعدادی را در زمینه فناوری تربیت می‌کند.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه ‌های آلمان

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه ‌های آلمان

تحصیل در آلمان برای دانشجویانی که به زبان آلمانی مسلط هستند به ‌صورت رایگان است زیرا می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی مشغول به تحصیل شوند. با این‌ وجود دانشگاه‌های دولتی و خصوصی آلمان جهت کمک به دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌هایی را برای آنان در نظر گرفته‌اند. از جمله بورسیه‌های تحصیلی که به دانشجویان در حال تحصیل در رشته برنامه ‌نویسی در آلمان تعلق می‌گیرد موارد زیر است:

 • CCSE که به ارزش ۴۴۹۰ یورو است، در مقطع کارشناسی به دانشجویان تعلق می‌گیرد.
 • بورسیه جهانی بنیاد وسترن یونیون به ارزش ۲۲۵۰ یورو در مقطع کارشناسی به دانشجویان رشته برنامه‌ نویسی در آلمان تعلق می‌گیرد.
 • هانریش بول به ارزش ۶۴۰ یورو کمک‌ هزینه زندگی در آلمان و ۳۰۰ یورو کمک‌ هزینه تحصیل در آلمان به ‌تمامی مقاطع تحصیلی تعلق می‌گیرد.
 • بورسیه تحصیلی Global study awards به ارزش ۱۱۲۰۰ یورو که در ۲ مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشجویان در حال تحصیل رشته برنامه ‌نویسی در آلمان تعلق می‌گیرد.
 • بورسیه MAWISTA به ارزش ۶۰۰۰ یورو که برای دانشجویان در تمام مقاطع تحصیلی در نظر گرفته شده است.

سخن آخــــر

تحصیل در رشته برنامه نویسی در آلمان مزایای زیادی به همراه دارد که می‌تواند آینده شغلی و مالی افراد را تضمین کند. آلمان به ‌عنوان یک قطب اقتصادی قدرتمند در جهان با در دست‌ داشتن امکانات آموزشی مناسب از دانشجویان مستعد در سراسر دنیا استقبال می‌کند تا ضمن آموزش و تربیت استعدادها به ‌عنوان یک نیروی کار اثرگذار در کشور استفاده کند.

به این مطلب چند امتیاز میدی ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *