مجوز کار در ترکیه

کشور ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ این کشور در جنوب غرب آسیا و بخش کوچکی در جنوب شرق اروپا واقع شده است. بخش اعظم این کشور کوهستانی است و نسبتا پرباران است. موقعیت جغرافیایی ترکیه بسیار راهبردی است و منطقه‌ای حساس به حساب می‌آید. ترکیه پل ارتباطی بین اروپا و آسیا است و یکی از دلایل محبوبیت این کشور به دلیل اتصال این دو قاره است. ترکیه یکی از کشورهای محبوب برای مهاجرت است. دریافت مجوز کار در ترکیه که با نام چالیشما ایزین شناخته می‌شود برای کار کردن مجوز حتما اجباری می‌باشد. اخذ مجوز کار به طور کلی ۳ ماه طول می‌کشد.

ترکیه اقتصاد پیشرفته و خوبی دارد و از نظر اقتصادی در دنیا رتبه ۲۰ را به خود اختصاص داده است. نرخ بیکاری در این کشور ۱۴ درصد است. ترکیه از نظر کاری برای ایرانیان بسیار مناسب است چون شباهت بسیاری به کشورمان دارد و یا حتی می‌توان بعد از مدتی برای ویزای کشورهای اروپایی اقدام کرد. کشور ترکیه جایگاه خوبی از نظر کیفیت زندگی و سطح درآمد دارد. مهاجرت کاری به ترکیه انواع مختلفی دارد.

انواع مختلف مهاجرت کاری به ترکیه

انواع مختلف مهاجرت کاری به ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

اگر متقاضی زبان ترکی بلد باشد و در حرفه‌ای متخصص باشد می‌تواند برای مهاجرت کاری به ترکیه اقدام کند.

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

یکی از آسان‌ترین روش‌های مهاجرت است و بسیار روشی مطمئن می‌باشد. فرد متقاضی می‌تواند از طریق خرید ملک برای خانواد خود هم اقامت بگیرد.

مهاجرت از طریق سرمایه‌ گذاری

متقاضی می‌تواند از طریق سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه اقامت این کشور را اخذ کند. متقاضی می‌تواند از طریق ثبت شرکت، سپرده بانکی و خلق کسب و کار جدید سرمایه‌گذاری کند.

بیشتر بخوانید
بهترین پارک ‌آبی های استانبول

مزایای اجازه کار در ترکیه

متقاضی می‌تواند تحت پوشش بیمه SGK دولتی کشور ترکیه قرار بگیرد. حسن این بیمه این است که تمام هزینه‌های درمانی برای فرد رایگان می‌شود. همچنین بعد از ۵ سال می‌تواند شهروندی ترکیه را اخذ کند. یکی دیگر از مزایای اجازه کار در ترکیه اعطای اقامت ترکیه است. در زمان بازنشستگی برای افرد حقوق ماهیانه واریز می‌شود.

راه و روش دریافت مجوز کار در ترکیه

راه و روش دریافت مجوز کار در ترکیه

برای اخذ اجازه کار در ترکیه راه‌های متفاوتی وجود دارد که در ادامه با روش‌ها آشنا می‌شویم.

پیدا کردن کارفرمای ترک

یکی از کم هزینه‌ترین روش‌های دریافت اجازه کار در ترکیه پیدا کردن کار و استخدام در شرکت‌های ترکیه است. بعد از استخدام در شرکت ترکی علاوه بر دریافت حقوق بر اساس قانون وزارت کار ترکیه متقاضی بیمه هم دریافت می‌کند. حق بیمه فرد توسط کارفرما پرداخت می‌شود. مبلغ حق بیمه متفاوت است و بستگی به شغل متقاضی دارد.

ثبت شرکت در ترکیه

فرد متقاضی با ثبت شرکت در ترکیه می‌تواند با ثبت شرکت اجازه کار در ترکیه داشته باشد. با پرداخت مالیات شرکت و حق بیمه اجازه کار دریافت خواهید کرد.

اجازه کار با شرکت در دوره‌ های مرتبط

با شرکت در کلاس‌های فنی و اخذ مدرک در برخی مشاغل، بدون نیاز به کار کردن می‌توان اجازه کار را دریافت کرد. این روش از اجازه کار هزینه کم‌تری دارد.

مشاغل پرطرفدار و محبوب برای کار در این کشور

فرصت شغلی در ترکیه بسیار بالاست و نرخ بیکاری نسبت به کشورهای همسایه و منطقه بسیار کمتر است. از مشاغل محبوب می‌توان به مشاغل خدماتی و صنعتی اشاره کرد.

  • مشاغل خدماتی مثل: خیاطی، آرایشگر، فروشنده، مهماندار کشتی، حسابدار، گارسون و…
  • مشاغل صنعتی مثل: مهندس عمران، تکنسین فناوری اطلاعات، معمار، مدیریت و…

شرایط دریافت اجازه کار در ترکیه

شرایط دریافت اجازه کار در ترکیه

داشتن اقامت توریستی که حداقل ۶ ماه از آن مانده باشد، داشتن کد مالیاتی، درخواست رسمی از کارفرما ترک، مدرک تحصیلی معتبر یا داشتن مدرکی بین‌المللی و موسسات معتبر و داشتن بیمه درمانی.

بیشتر بخوانید
دبیت کارت چیست؟

مدارک مورد نیاز برای مجوز اجازه کار در ترکیه

  • ارائه پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
  • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
  • ارائه مدارک تمکن مالی
  • پرکردن فرم درخواست ویزای کار
  • یک قطعه عکس پرسنلی و ارائه مدارک قرارداد کار
  • ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات
  • توصیه نامه ترجمه شده
  • ارائه گواهینامه مهارت در صورت لزوم

سخن آخـــر

با توجه به مطالب گفته شده یکی از لزومات استخدام در بازار کار ترکیه و اخذ مجوز این است که باید از یک کارفرما پیشنهاد کار دریافت کنید. کار کردن در کشور ترکیه باعث می‌شود پیشرفت کاری داشته باشید و به کشورهای بهتر و پیشرفته تری مهاجرت کنید. کشور ترکیه اقتصاد پویایی دارد و هزینه زندگی نسبت به کشورهای دیگر پایین‌تر است.

۵/۵ - (۱ نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *