جاذبه ‌های گردشگری باکو

شهر زیبای باکو پایتخت کشور آذربایجان است. این شهر پر جاذبه دارای مکان های دیدنی طبیعی و تاریخی بسیاری می‌باشد. زبان مردم این کشور ترکی آذربایجانی است و در برخی مناطق هم به روسی صحبت می کنند. وسعت این شهر حدود ۲۱۳۰ کیلومتر مربع است و همچنین بزرگترین شهر منطقه قفقاز محسوب می‌شود. شهر باکو از سمت جنوب با ایران همسایه است و مرز خشکی و دریایی با ایران دارد. در این مقاله قصد داریم بهترین جاذبه ‌های گردشگری باکو را به شما معرفی کنیم.

باکو شهری ساحلی است و با دریای خزر هم‌جوار می‌باشد. از نظر جغرافیایی باکو در ساحل غربی دریای خزر و شبه جزیره شوران واقع شده است. از جذابیت های مهم این شهر می‌توان به برنامه‌های هنری مثل موسیقی، تئاتر و اوپرا اشاره کرد و یا حتی قدم زدن کنار سواحل را امتحان کرد. معنای لغوی این شهر در زبان محلی مردم به معنای بادکوبه است یعنی جایی که باد بسیار می‌وزد. این شهر بعد از کشف اولین میدان نفتی جهان شهرت یافت. همچنین در زمان شوروی سابق مراکز خرید و خیابان های مهمی در این شهر ساخته شد. این کشور از لحاظ آب و هوایی دارای چندین نوع می‌باشد.

معرفی جاذبه ‌های گردشگری باکو

کاخ شیروان شاهان باکو

کاخ شیروان شاهان یکی از جاذبه ‌های گردشگری باکو

این کاخ در قرن ۱۵ توسط سلسله شروان شاهان ساخته شد. این مجموعه زیبا شامل ساختمان اصلی قصر، دیوان خانه، مقبره سید یحیی، مسجد و… است. ساختمان اصلی این بنا در سال ۱۴۱۱ توسط شیروان شاه ساخته شد. این ساختمان دارای دو طبقه است که ۵۰ بعد دارد و قسمت بیرونی کاخ ۳ راه پله مارپیچ و باریک دارد که با هم مرتبط هستند. دیوان خانه این کاخ اتاقکی سنگی است که در حیاط کوچکی قرار دارد.

دروازه ورودی اصلی با کتیبه های عربی تزئین شده است که بر روی آن برگ‌های درخت انجیر نقاشی شده است. مقبره شیروان شاه شکلی مستطیلی دارد و بر روی مقبره قبه‌ای شش گوش وجود دارد. به صورت کلی این کاخ زیبا دارای غرفه های سنتی، رستوران‌های محلی و معماری بی نظیر کاخ گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. این کاخ زیبا جزو میراث جهانی یونسکو می‌باشد.

بیشتر بخوانید
جاذبه های گردشگری مالدیو

برج ‌های شعله یکی از جاذبه ‌های گردشگری باکو

برج ‌های شعله یکی از جاذبه ‌های گردشگری باکو

این برج ها نماد باکوی مدرن است. این برج ها از نظر ارتفاع به عنوان یکی از بلندترین برج‌های ساخته شده در باکو است. ولی هر سه برج ارتفاع یکسانی ندارند و متفاوت هستند. ارتفاع سه برج ۱۶۱، ۱۶۵ و ۱۸۵ است و در زمینی با مساحت بیش از ۲۴۵ هزار متر مربع است. از لحاظ شکل ظاهری برج‌ها قوسی شکل و منحنی هستند و به خاطر شکل ظاهری که کنار یکدیگر دارند شبیه به شعله‌های آتش هستند. یک نکته جالب در مورد این برج ها این است که اگر با هلیکوپتر از ارتفاع بالا آن ها را ببینیم برج ها کنار هم شبیه به یک مثلث هستند. کاربرد برج‌ها با هم متفاوت است یکی از برج‌ها مسکونی است دیگری تجاری اداری و برج آخر هتلی چند منظوره است.

از نمای بیرونی برج ها در صبح رنگی بین سبز و آبی دارند ولی در شب با روشن شدن چراغ های برج ها مانند شعله‌های آتش هستند. جالب است بدانید دلیل این که این برج ها شبیه به شعله‌های آتش هستند این است که اجداد آذری ها برای آتش احترام بسیاری قائل بودند و آن را مقدس می‌دانستند. بعد از ساختن این برج ها شهر باکو به یکی پربازدیدترین شهرهای گردشگری جهان تبدیل شد. همچنین این برج‌ها از نظر تفریحی و سرگرمی دارای سینما، مراکز تفریحی آبی، کافه و رستوران، پارک و زمین بازی هستند.

قلعه دختر باکو

قلعه دختر یکی از جاذبه ‌های گردشگری باکو

این جاذبه تاریخی زیبا و باشکوه نماد تاریخی آذربایجان است که محلی‌های این شهر اعتقاد دارند در گذشته این قلعه آتشکده برای پیروان دین زرتشت بوده است. از نمای بالای این قلعه می‌توان شهر قدیمی باکو و سازه‌های مدرن را تماشا کرد. از دلایل اهمیت و محبوبیت این قلعه این است که عکس آن بر روی اسکناس ۱۰ مناتی می‌باشد. همچنین این قلعه باشکوه در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. از لحاظ جغرافیایی قلعه دختر در جنوب شرقی این شهر واقع شده است. ارتفاع این قلعه ۳۰ متر است و در ۸ طبقه ساخته شده. این قلعه همیشه محلی برای ادبیات داستانی و نمایشی آذربایجان بوده است. نام این قلعه در بیشتر افسا‌نه‌های محلی آذربایجان برده شده است.

بیشتر بخوانید
جاذبه های گردشگری رم ایتالیا

شهر قدیم باکو

شهر قدیم یکی از جاذبه ‌های گردشگری باکو

این شهر در دوره پارینه سنگی تاسیس شد. در جای جای این شهر آثار فرهنگی از زرتشتیان، ساسانیان، پارس‌ها، عرب‌ها، شیروانی، عثمانی و روسیه دیده می‌شود. تنوع بسیار بالای معماری در دین شهر نشان از مهارت بالای معماران گذشته بوده است. خیابان‌ها و کوچه‌های پرپیچ و خم، میدان‌های قدیمی و ساختمان های زیبا و باشکوه که هنوز زیبا و چشمگیر هستند برای گردشگران جذابیت دارد. جالب است بدانید شهر باکو از قرن ۱۲ توسط دیوارهای دفاعی محافظت میشد. الگو و معماری شهر به صورت پرپیچ و خم طراحی شد. این امر باعث شد شهر حالت دفاعی و استراتژیکی به خود بگیرد.

بلوار ساحلی یکی از جاذبه ‌های گردشگری باکو

بلوار ساحلی یکی از جاذبه ‌های گردشگری باکو

یکی از خاص ترین جاذبه ‌های گردشگری باکو است. این بلوار قدمتی ۱۱۰ ساله دارد که در آغاز طولی بیش از ۳ کیلومتر داشته است. از بخش‌های جذاب این بلوار پارک ملی آن است. همچنین در اطراف بلوار می‌توانید مراکز خرید، رستوران، چایی خانه و از زمین های بازی بازدید کنید.

موزه تاریخ ملی آذربایجان

موزه تاریخ ملی یکی از جاذبه ‌های گردشگری باکو

موزه ملی آذربایجان عمارتی باشکوه است که بسیار از نظر فرهنگ و تاریخ این کشور غنی می‌باشد. این عمارت در ابتدا اقامتگاه یک سرمایه‌دار آذربایجانی بود. زین‌العابدین تقی اف موسس چندین مدرسه و روزنامه در کشور خود بوده است. این موزه در سال ۱۹۲۰ به صورت رسمی تاسیس شد که دارای چندین گالری و هر کدام از آن ها مربوط به یک دوره از تاریخ این کشور است.

موزه فرش یکی از جاذبه ‌های گردشگری باکو

موزه فرش یکی از جاذبه ‌های گردشگری باکو

این موزه زیبا و باشکوه دارای نفیس ترین فرش های زیباست. طراحی ساختمان موزه فرش باکو به شکل فرش لوله شده ای می‌باشد که به زیبایی تمام طراحی و ساخته شده است. در این موزه بیش از هزار تخته فرش نگهداری می‌شود. جالب است بدانید فرهنگ کشورمان با فرهنگ آذربایجان بسیار شباهت دارد به همین دلیل است که در صنعت فرش هم شباهت های زیادی وجود دارد.

دروازه مراد باکو

دروازه مراد یکی از جاذبه ‌های گردشگری باکو

این دروازه در دیواره شرقی کاخ شیروان شاه است. نام پادشاه سلطان مراد سوم به زیبایی بر سر در آن با خط عربی حکاکی شده است. این دروازه در قرن ۱۶ میلادی توسط شیروان شاه ساخته شد. هدف از ساخت این دروازه دفاع از سرزمین در برابر یورش دشمنان بود.

بیشتر بخوانید
جاذبه های گردشگری ازمیر

قطار کابلی باکو

این قطار با نام فونیکولار هم شناخته می‌شود. این اولین و تنها قطار کابلی در آذربایجان است. قطار کابلی در سال ۱۹۶۰ ساخته شد. طول این قطار ۴۵۵ متر است و فقط ۵۰۰ متر افراد را جا به جا می‌کند. گردشگران معمولا می‌توانند بعد از پیاده شدن از قطار از بالای پله‌ها طبیعت را تماشا کنید.

چشم باکو

چشم باکو یکی از جاذبه ‌های گردشگری باکو

در پارک ملی باکو یک چرخ فلک بسیار بزرگ ساخته شده است که از بالای آن می‌توانید به تماشای شهر بنشینید و از منظره لذت ببرید‌. این چرخ و فلک یکی از نمادهای این شهر است. چرخ فلک ۶۰ متر ارتفاع و ۳۰ کابین دارد. این چرخ فلک در سال ۲۰۱۹ ساخته شده است. چشم باکو همچنین با چشم شیطان هم شناخته می‌شود.

سالن تئاتر و اپرا و باله باکو

سالن تئاتر اپرا و باله یکی از جاذبه ‌های گردشگری باکو

این سالن زیبا معماری بی‌نظیری دارد که به دوره امپریالیستی بر‌میگردد. نمای سالن مشکی و زرد است که در سال ۱۹۱۱ توسط برادران میلوف ساخته شد.

کاخ اسماعیلیه یکی از جاذبه ‌های گردشگری باکو

کاخ اسماعیلیه یکی از جاذبه ‌های گردشگری باکو

بنای تاریخی کاخ اسماعیلیه در خیابان استقلال قرار دارد. امروزه این کاخ به عنوان آکادمی ملی علوم آذربایجان شناخته می‌شود. موسی نقی یف یکی از افراد مشهور و ثروتمند آذربایجان بعد از مرگ پسرش تصمیم به ساخت این کاخ گرفت. ساخت این کاخ از سال ۱۹۰۸ شروع و تا سال ۱۹۱۳ به طول انجامید. سبک معماری این بنا گوتیک است که بسیار برای گردشگران جذاب می‌باشد.

سخن آخـــر

برخلاف عقیده افراد، شهر باکو مکانی مناسب برای گذراندن تعطیلات است. در باکو گردشگران می‌توانند به مکان‌های تاریخی و طبیعی این شهر بروند و لحظات خوشی را سپری کنند. باتوجه به مطالب گفته شده کشور آذربایجان از نظر تاریخی و فرهنگی با کشورمان ایران شباهت های بسیار زیادی دارد به همین دلیل است که آثار بسیار زیاد مشترکی را می‌توان مشاهده کرد.

۵/۵ - (۱ نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *