آلمان یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین کشورهای اروپا شناخته می‌شود که سالانه مهاجران بسیار زیادی به این کشور می‌روند. پس اگر شما هم قصد دارید به کشور آلمان مهاجرت کنید، باید اطلاعات کاملی درباره نحوه گرفتن وقت سفارت آلمان به دست بیاورید. زیرا وقت سفارت می‌تواند جزو اصلی‌ترین کارهای گرفتن ویزای آلمان در نظر گرفته شود که تاثیر زیادی در دریافت و یا رد شدن ویزای شما دارد.

قبل از این‌که اطلاعاتی درباره گرفتن وقت سفارت آلمان در اختیار شما قرار دهیم، باید بدانید که قبل از مهاجرت، بهتر است درباره کشور مقصد خود به‌خوبی تحقیق کنید. زیرا درصورت آشنا نبودن با فرهنگ و زبان آلمان، ممکن است مشکلات زیادی برای شما پیش بیاید.

بعد از آشنایی و کسب اطلاعات درباره فرهنگ و آداب و رسوم کامل مردم آلمان، وقت آن رسیده که نحوه گرفتن وقت سفارت را نیز یاد بگیرید. در این مقاله، به طور کامل برای شما توضیح می‌دهیم که برای انجام این کار به چه مدارکی نیاز دارید.

گرفتن وقت سفارت آلمان به‌صورت اینترنتی است یا حضوری؟

برای گرفتن وقت سفارت آلمان هیچ نیازی به حضور شما نیست و می‌توانید به‌صورت اینترنتی، خیلی راحت وقت سفارت این کشور را بگیرید. بااین‌حال، برای مصاحبه با سفارت، باید به‌صورت حضوری به آنجا بروید و امکان مصاحبه اینترنتی وجود ندارد. لازم به ذکر است که حتی اگر به‌صورت حضوری هم برای گرفتن وقت سفارت مراجعه کنید، امکان رزرو وقت برای شما وجود ندارد و باید حتما به‌صورت اینترنتی اقدام نمایید.

گرفتن وقت سفارت آلمان به‌صورت اینترنتی است یا حضوری؟

نحوه گرفتن وقت سفارت آلمان

خبر خوب برای افرادی که می‌خواهند به کشور آلمان مهاجرت کنند، این است که آلمان در ایران هم سفارت‌خانه دارد و به همین دلیل هم فرایند اخذ ویزا تا حد بسیار زیادی ساده‌تر می‌شود. ما در اینجا تمام مراحلی که برای گرفتن وقت سفارت باید انجام دهید را به ترتیب نام می‌بریم. به هر یک از این مراحل با دقت توجه کنید و سپس قدم به قدم، همراه ما شوید.

پرداخت هزینه

برای گرفتن وقت سفارت، اولین کاری که باید انجام دهید این است که وارد وب‌سایت سفارت آلمان شوید و بعد از پرداخت هزینه لازم برای ویزامتریک، می‌توانید برای دریافت وقت اقدام کنید. توجه داشته باشید که در صورت پرداخت نکردن این هزینه، به هیچ عنوان امکان رزرو وقت برای شما وجود نخواهد داشت.

درج تاریخ موردنظر در سایت

بعد از این‌که ۲۴ ساعت از پرداخت هزینه برای شما گذشت، می‌توانید وارد وب‌سایت شوید و برای دریافت وقت سفارت آلمان اقدام نمایید. بعد از پرداخت هزینه، نوبت به آن می‌رسد که تاریخی که می‌خواهید برای مصاحبه سفارت آلمان مراجعه کنید را وارد نمایید.

برای درج تاریخ، اول از همه وارد وب‌سایت شوید و سپس روی «روش‌های درخواست رویداد» کلیک و «رزرو قرار ملاقات» را انتخاب کنید. در نهایت، «مراحل انتصاب» را انتخاب نمایید و تاریخ مورد نظر خود برای در سفارت را وارد کنید.

نحوه گرفتن وقت سفارت آلمان

انتخاب نوع وقت سفارت

همان‌طورکه می‌دانید، روش‌های مختلفی برای مهاجرت و سفر به آلمان وجود دارند. به همین دلیل هم یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید برای گرفتن وقت سفارت آلمان انجام دهید، این است که انتخاب کنید از چه طریقی می‌خواهید وارد آلمان شوید. خوب است بدانید که وقت سفارت برای هر یک از روش‌های سفر به این کشور با دیگری متفاوت است. ازاین‌رو، باید تعیین کنید که می‌خواهید از کدام یک از روش‌های زیر، به آلمان بروید.

 • ویزای توریستی
 • ویزای کاری
 • ویزای پزشکی
 • ویزای تجاری
 • ویزای جستجوی کار
 • ویزای تحصیلی
 • وقت سفارت برای تایید مدارک

دریافت ایمیل وقت سفارت

بعد از این‌که مشخص کردید می‌خواهید از چه طریقی وارد آلمان شوید و هدف شما برای رفتن به این کشور کدام است، نوبت به آن می‌رسد که منتظر بمانید تا ایمیلی از طرف سفارت آلمان برای شما ارسال شود. اگر هیچ مشکلی در طی مراحل قبل برای گرفتن وقت سفارت وجود نداشته باشد، احتمالا به‌زودی ایمیلی از طرف سفارت دریافت می‌کنید که نشان‌دهنده تایید مراحل و گرفتن وقت سفارت است.

اگر هم هنوز ایمیل برای شما ارسال نشد، احتمالا به این معنی است که هنوز فرایند گرفتن وقت سفارت برای شما کامل نشده است. در این فرآیند، فقط باید منتظر بمانید و هیچ کار دیگری از دست شما بر نمی‌آید. اگر مدت طولانی گذشت و هیچ ایمیلی برای شما ارسال نشد، می‌توانید برای گرفتن وقت سفارت آلمان با افراد متخصص و حرفه‌ای‌تر مشورت کنید.

دریافت ایمیل وقت سفارت

دریافت تاریخ وقت سفارت آلمان از وب‌سایت ویزامتریک

در نهایت، وقتی که ایمیل تعیین وقت سفارت برای شما ارسال شد، می‌توانید وارد وب‌سایت ویزامتریک شده و شرایط و وضعیت نوبت وقت خود را مشاهده کنید. برای مشاهده این بخش، می‌توانید روی قسمت «تغییر تاریخ قرار ملاقات» در وب‌سایت، کلیک کنید. خوشبختانه این قابلیت در این وب‌سایت وجود دارد که اگر از وقت سفارت که برای شما تعیین شده رضایت نداشتید، می‌توانید بسته به شرایط خود، وقت آن را تغییر دهید.

دریافت وقت فوری سفارت آلمان برای چه کسانی امکان‌پذیر است؟

شرایطی وجود دارد که شما می‌توانید به‌صورت اضطراری، وقت سفارت را دریافت کنید. بااین‌حال، باید بدانید که این شرایط برای همه یکسان نیست. این بدان معنی است که همه افراد نمی‌توانند از این روش استفاده کنند و به‌صورت اضطراری، وارد سفارت آلمان برای مصاحبه شوند.

برای مثال، کسانی که می‌خواهند ویزای توریستی، کاری و تحصیلی دریافت کنند، امکان دریافت وقت فوری سفارت آلمان را نخواهند داشت. این‌گونه افراد باید منتظر بمانند تا شرایط بررسی مدارک و مراحل آن‌ها به طور کامل طی شود.

بااین‌حال، کسانی که می‌خواهند به دلایل مهم‌تری مانند درمان، بیماری، زایمان، ازدواج، دلایل بشردوستانه و سایر موارد این‌چنینی به آلمان بروند، می‌توانند وقت فوری سفارت این کشور را بگیرند. نکته جالب‌توجه درباره وقت سفارت این کشور این است که افرادی که از برخی از شرکت‌های رسمی آلمان دارای پیشنهاد رسمی برای کار کردن هستند، نیازی به گرفتن وقت قبلی ندارند می‌توانند به‌صورت حضوری، مدارک خود را به دفتر ویزامتریک ببرند.

دریافت وقت فوری سفارت آلمان برای چه کسانی امکان‌پذیر است؟

گرفتن وقت VIP سفارت آلمان

نمونه دیگری از وقت سفارت آلمان وجود دارد که می‌توانید برای دریافت آن اقدام کنید. این نمونه که وقت VIP نیز شناخته می‌شود، برای افرادی مناسب است که می‌خواهند در محیطی شیک و سرشار از آرامش، مصاحبه کرده و مدارک خود را بررسی و به ثبت برسانند.

همان‌طورکه از نام آن مشخص است، برای دریافت این نوع از وقت سفارت شما باید هزینه قابل‌توجهی بپردازید و نسبت به وقت معمولی، هزینه بیشتری دارد. بااین‌حال، نحوه گرفتن وقت VIP تفاوتی با وقت معمولی سفارت آلمان ندارد. علاوه بر این، اگر این نمونه از وقت سفارت را بگیرید، خدمات کوچکی مانند فتوکپی، عکاسی، پیگیری وضعیت ویزا و سایر موارد این‌چنینی برای شما رایگان خواهد بود.

هزینه وقت سفارت آلمان چقدر است؟

میزان هزینه وقت سفارت بسته به نوع ویزای شما با یکدیگر متفاوت هستند. اما در کنار این نوع ویزا، شما باید هزینه‌های دیگری نیز برای خدمات سفارت آلمان بپردازید که در اینجا هر یک از آن‌ها را شرح می‌دهیم.

 • هزینه خدمات عادی وقت سفارت آلمان: ۳۰ یورو
 • هزینه خدمات VIP وقت سفارت آلمان: ۷۵ یورو
 • هزینه پر کردن فرم درخواست: به ازای هر نفر ۱۰ یورو
 • گرفتن عکس بیومتریک: به ازای هر نفر ۸ یورو
 • خدمات فتوکپی، چاپ، فکس: به ازای هر صفحه ۳۰ سنت
 • خدمات اطلاع رسانی با اس ام اس: به ازای هر پیام ۱ یورو/ هر تماس تلفنی ۳ یورو/ ایمیل رایگان
 • تایید اصل مدارک: ۳۰ یورو
 • تایید کپی مدارک: ۲۵ یورو
هزینه وقت سفارت آلمان چقدر است؟

مدارک مورد نیاز برای تعیین وقت سفارت آلمان

بعد از این که متوجه شدید هزینه لازم برای تعیین وقت سفارت چقدر است، وقت آن رسیده که مدارک خود را برای ارائه به سفارت آماده کنید. اگرچه خیلی از افراد می‌گویند که وقت سفارت برای مصاحبه است، اما باید بگوییم که مهم‌ترین دلیل برای رفتن به سفارت آلمان، تایید مدارک شما است.

علاوه بر این، در سفارت آلمان باید کارهای مربوط به انگشت‌نگاری و بیومتریک را نیز انجام دهید. مهم‌ترین مدارکی که برای تعیین وقت سفارت به آن‌ها نیاز دارید، عبارت‌اند از:

 • فرم درخواست ویزای آلمان (بسته به نوع هدف شما برای سفر به آلمان)
 • پاسپورت متقاضی با حداقل ۶ ماه اعتبار و یک صفحه خالی
 • دو قطعه عکس با سایز ۳.۵ در ۴.۵
 • مدارک بیمه مسافرتی
 • رزرو بلیط رفت و برگشت به آلمان
 • مدارک اسکان و اقامت در آلمان مانند رزرو هتل
 • در صورت داشتن، دعوت نامه
 • مدارک تمکن مالی و گردش حساب بانکی
 • مدارک شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • گواهی اشتغال به کار و مدارک سابقه بیمه تامین اجتماعی

تعیین وقت سفارت آلمان چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان تعیین وقت سفارت آلمان به تایید شدن یا نشدن مدارک شما بستگی دارد. به علاوه، این مسئله تا حد زیادی به این مورد بستگی دارد که شما می‌خواهید با چه هدفی وارد آلمان شوید. به بیان دیگر، اول از همه باید تعیین کنید که نوع ویزای شما توریستی، تحصیلی و کاری است.

تعیین وقت سفارت آلمان چقدر طول می‌کشد؟

نکته دیگری که باعث تفاوت در تعیین وقت سفارت می‌شود، تعطیلات کاری و رسمی است. در شرایط عادی، به نظر می‌رسد که وقت سفارت آلمان ممکن است تا ۴ ماه هم به طول بیانجامد. به همین دلیل اگر می‌خواهید در تاریخ خاصی در آلمان باشید، بهتر است حتما چندین ماه قبل از سفر، کارهای وقت سفارت را برای خود انجام دهید.

سخن نهایی

در این مقاله، اطلاعات کاملی درباره تعیین وقت سفارت آلمان به دست آوردید. همان‌طورکه متوجه شدید، مراحل متعددی برای گرفتن وقت سفارت این کشور وجود دارند که باید همه آن‌ها را به‌صورت کاملا دقیق، طی کنید. به یاد داشته باشید که حتی اگر وقت سفارت را بگیرید و وارد سفارت این کشور شوید و مدارک شما کامل نباشند، نمی‌توانید ویزای این کشور را دریافت کنید. پس قبل از همه چیز، مطمئن شوید که تمام مدارک را دارید.

۵/۵ - (۱ نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *