تفاوت بلیت ‌های سیستمی و چارتری

بلیت‌ های هواپیمایی به دو نوع سیستمی و چارتری تقسیم می‌شوند. هر کدام از بلیت‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند که مزایا و معایبی را هم به همراه می‌آورد. بلیت‌های سیستمی هواپیما توسط آژانس‌های هواپیمایی به فروش می‌رسند و بلیت‌های چارتری توسط بعضی از شرکت‌ها و دفترهای خدمات مسافرتی به فروش می‌رسد. در ادامه با تفاوت بلیت ‌های سیستمی و چارتری بیشتر آشنا می‌شویم.

یکی از اصطلاحاتی که برای خرید بلیت استفاده می‌شود بلیت سیستمی است. این نوع بلیت همیشه در مقابل بلیت چارتری قرار می‌گیرد. بلیت‌های سیستمی مستقیما از ایرلاین قابل اخذ هستند. بلیت‌های سیستمی معمولا قابل استرداد و برگشت هستند و همچنین قیمت بیشتری نسبت به بلیت چارتری دارند.

قیمت بلیت‌های سیستمی غالبا ثابت می‌باشد. همیشه برخلاف بلیت‌های چارتری که قیمت بی ثبات و پر نوسانی دارند معمولا تغییر قیمت کم‌تری دارند و ثابت هستند. اما گاهی اوقات قیمت بلیت سیستمی دچار نوساناتی می‌شود و کم و زیاد می‌شود که در روزهای نزدیک به زمان پرواز قیمت بلیت سیستمی معمولا زیاد می‌شود.

تفاوت بلیت ‌های سیستمی و چارتری در قیمت آن‌ها می‌باشد و بلیت‌ های سیستمی و چارتری از نظر خدمات کیفیت تفاوتی با هم ندارند. بلیت‌های چارتری با توجه به نوسانات زیادی که دارد بسیار ارزان می‌شوند و قیمت مناسبی دارند.

انواع بلیت های سیستمی و چارتری

انواع بلیت های سیستمی و چارتری

بلیت‌ های سیستمی انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها برای هدف خاصی به فروش می‌رسد برای مثال: بلیت‌های یک طرفه، بلیت‌هایی که دارای توقف برنامه‌ریزی شده هستند، توقف اجباری، بلیت‌های رفت و برگشت با مقاصد مختلف و بلیت‌های دارای چند توقف.

بلیت‌ های سیستمی برای افرادی که قصد سفر به خارج یا اخذ ویزا دارند بسیار مهم می‌باشد چون سفارت‌ها بلیت هواپیما به مقصد موردنظر را از هفته‌های قبل مورد بررسی قرار می‌دهند.

بیشتر بخوانید
بهترین هتل‌ های 5 ستاره استانبول

اگر بلیت ‌های چارتری به فروش نرسد چارتر کننده دچار ضرر مالی می‌شود و به همین دلیل گاهی اوقات قیمت بلیت‌های چارتری کم می‌شود تا به فروش برسد. اما همیشه قیمت بلیت‌ های چارتری ارزان‌تر از بلیت ‌های سیستمی نیست. گاهی اوقات پیش می‌آید که بلیت‌ های سیستمی لحظه آخری تخفیفات بسیار خوبی برای مسافران می‌باشد و نسبت به بلیت‌ های چارتری قیمت کم‌تری دارند. بلیت ‌های سیستمی معمولا پیشنهاداتی برای مشتریان دارند این پیشنهادات شامل تخفیفات و یا بلیت‌های لحظه آخری است که قیمت بسیار پایینی دارد که در اواسط هفته و فصل‌های کم سفر ارائه می‌شود.

مزایا و معایب بلیت های سیستمی و چارتری

مزایا و معایب بلیت های سیستمی و چارتری

از مزایای خرید بلیت سیستمی داشتن برنامه‌ای ثابت و منظم برای پروازها، مسیرهای پرواز مختلف، داشتن تخفیف برای بلیت کودکان، وجود قیمت ثابت و بدون نوسان، امکان رزرو بلیت سیستمی از ۲ هفته قبل.

گاهی اوقات بلیت ‌های سیستمی قابل تعویض هم هستند ولی در مقابل بلیت ‌های چارتری قابل تعویض و استرداد نیستند و معمولا افراد در این شرایط دچار ضرر می‌شوند. در بلیت‌ های سیستمی همچنین افراد می‌توانند در صورت تغییر برنامه سفر خود و زمان آن بلیت را بازگردانند و با پرداخت درصد کمی از مبلغ به عنوان جریمه مابقی هزینه بلیت را دریافت کنند.

بلیت ‌های چارتری هیچ تخفیفی برای کودکان ندارند ولی بلیت‌ های سیستمی هواپیمایی برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال نیم بها می‌باشد. از معایب بلیت‌ های سیستمی کم بودن تعداد آن‌ها در بعضی از فواصل می‌باشد.

سخن آخـــر

زمان پرواز از اصلی‌ترین شاخص‌ها در انتخاب بلیت هواپیمایی می‌باشد. اگر شما قصد سفری برنامه‌ریزی شده دارید خرید بلیت سیستمی بهترین گزینه می‌باشد چرا که شما می‌توانید از قبل صندلی رزرو کنید و نگران زمان پرواز نباشید. اما اگر زمان سفر برای شما مهم نیست بلیت ‌های لحظه آخری و یا چارتری انتخابی مناسب است.

به این مطلب چند امتیاز میدی ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *