جاذبه‌ های گردشگری چک

این کشور در بخش مرکزی اروپا واقع شده است و یکی از اعضای اتحادیه اروپا و شینگن است. در سال ۱۹۹۰ رسما جدایی خود را از کشور چکسلواکی اعلام کرد. پایتخت این کشور شهر پراگ است. شهر زیبای پراگ در شمال غرب جمهوری چک قرار دارد و بر روی رودخانه ولتاوا قرار دارد. دور تا دور این کشور خشکی است و با کشورهای لهستان از شمال شرق، آلمان از غرب، اسلواکی از شرق و اتریش در جنوب مرز مشترک دارد و همسایه می‌باشد. در ادامه بهترین جاذبه‌ های گردشگری چک را معرفی می‌کنیم. همراه تکماه تراول باشید.

جمعیت این کشور ۱۱ میلیون نفر است. زبان رسمی چک، اسلاوی است. آب و هوای این کشور معتدل و مرطوب است که در زمستان سرد و در تابستان گرم و معتدل است. همچنین میزان بارندگی سالانه در جمهوری چک بسیار بالاست. در کشور چک بناهای بسیار زیبا و قدیمی وجود دارد که از جزو جاذبه‌های گردشگری این کشور می‌باشند.

آشنایی با جاذبه‌ های گردشگری چک

قلعه پراگ

قلعه پراگ

این قلعه در سال ۸۸۰ میلادی به دستور پرینس بوریووج ساخته شد. قلعه پراگ نمادی باستانی به حساب می‌آید و از مهم‌ترین نمادهای فرهنگی جمهوری چک است. این قلعه بزرگ‌ترین قلعه دنیا می‌باشد که محبوب‌ترین جاذبه‌ های گردشگری چک است. این قلعه در زمان های مختلف مقر فرمانروایان چک و روسای جمهور بوده است.

قلعه پراگ دارای بزرگ‌ترین کالکشن کاخ‌های تاریخی، ادارات، کلیسا، باغ و مکان های زیبا است. نمای پانوراما یکی از پربازدیدترین بخش‌های این قلعه است. نخستین بنای سنگی درون قلعه کلیسای مریم مقدس است که امروزه بقایای آن به جا مانده است.

در قرن ۱۰ میلادی کلیسای ویتوس روتوندای ساخته شد. مساحت این قلعه حدود ۷۰ هزار متر مربع است و بیش از ۷۰۰ اتاق دارد. سبک‌های معماری بسیار متفاوتی در ساخت این قلعه استفاده شده است. دروازه‌های قلعه با مجسمه‌های باشکوهی ساخته و بنا شده است. دروازه ماتیاس یکی از مجلل‌ترین دروازه‌های این قلعه است که محوطه اول را به محوطه دوم وصل می‌کند.

پل چارلز یکی از جاذبه‌ های گردشگری چک

پل چارلز یکی از جاذبه‌ های گردشگری چک

از ویژگی‌های بارز شهر پراگ پل‌های شگفت‌انگیز آن می‌باشد. پراگ به شهر صد پل نیز شناخته شده است و بیش از ۳۰۰ پل دارد. یکی از باشکوه‌ترین بناهای پراگ پل چارلز می‌باشد. این بنای شگفت‌انگیز به قرون وسطی تعلق دارد و یکی از معروف‌ترین پل های جهان است. این پل زیبا مورد علاقه هنرمندان، نوازندگان و فروشندگان است.

این پل به دستور چارلز چهارم در سال ۱۳۵۷ میلادی ساخته و تا اوایل قرن ۱۵ به طول انجامید. معمار و طراح این پل پتر پارلئو بود که کلیسای سنت ویتوس هم ساخت. این پل ۵۱۶ متر طول و ۱۰ متر عرض دارد. ارتفاع این پل ۱۳ متر است که بر روی ۱۵ ستون مستحکم قرار گرفته است. در دو طرف پل یک برج قرار گرفته است که می‌توان از آن بالا رفت و زیبایی منظره را با کیفیت بیشتری تماشا کرد.

ساعت نجومی پراگ

ساعت نجومی پراگ

ساعت نجومی یکی از مکان‌های دیدنی و محبوب پراگ است که در سال ۱۴۱۰ میلادی توسط استاد هانوش طراحی و ساخته شد. این ساعت بیش از ۶۰۰ سال است که کار می‌کند که بسیار برای بازدیدکنندگان جذاب بوده است. ساعت نجومی پراگ جزو دقیق‌ترین ساعت‌های جهان است که به خوبی زمان را نشان می‌دهد و درصد خطای خیلی کمی دارد.

افسانه‌های بسیاری در مورد این ساعت وجود دارد که می‌گوید استاد هانوش ساعت ساز بسیار خبره و ماهری بود که این ساعت را ساخت. این ساعت آنقدر برای مردم این شهر حیرت آور بود که از ترس اینکه این استاد بزرگ در شهر دیگری اقدام به ساخت ساعت دقیق دیگری نکند چشم هایش را شبانه کور کردند. گفته شده بعد از کور شدن استاد هانوش عصبانی شده و به بالای برج رفته و کار خود را خراب می‌کند.

از باشکوه‌ترین بخش‌های ساعت نجومی مجسمه های این مجموعه هستند. این مجسمه ها با نام چهار شر یا چهار رذایل کنار هم قرار دارند و چهار فضیلت هم در طرف دیگر ساعت وجود دارد که هر کدام نماد فضیلت و رذیلت اخلاقی هستند. در راس هر ساعت مجسمه ها حرکت می‌کنند و نمایش زیبایی را اجرا می‌کنند. دو پنجره بر روی ساعت وجود دارد که در هر ساعت ۱۲ فرشته از آن بیرون می‌آیند و به مردم سلام می‌کنند. در کنار دیگر مجسمه ها یک اسکلت قرار دارد که ناقوسی را به صدا درمی‌آورد و نماد مردی خسیس است که یک کیف پر از پول دارد. هر مجسمه نمادی از غرور، شهوت، کتابخوانی، خساست، ستاره شناسی و نبض زندگی است. نخست اسکلت نماد شیطان و ارواح شیطانی بود اما بعدها نماد امید و زندگی شد.

بیشتر بخوانید
جاذبه ‌های گردشگری سوئیس

موزه ملی یکی از جاذبه‌ های گردشگری چک

موزه ملی یکی از جاذبه‌ های گردشگری چک

در این موزه مجموعه‌ای از اشیای قرن دهم جمع‌آوری شده است. قدمت بنای این موزه ملی به سال ۱۸۱۸ برمی‌گردد. در موزه ملی چک تاریخ جمهوری چک به خوبی به نمایش گذاشته شده است و بازدیدکنندگان ساعت ها می‌توانند اشیاء و کتاب های قدیمی را تماشا و برسی کنند. این موزه دارای شش بخش می‌باشد که قسمت هایی مربوط به انسان شناسی، تاریخ قرون وسطی، سنگ شناسی و گیاه شناسی است.

موزه یادبود قهرمانان ترور راینهاد هایدریش

موزه یادبود قهرمانان ترور راینهاد هایدریش

مردمان چک بسیار به سرزمینشان وفادار هستند. در طول تاریخ شجاعت ها و دلاوری های بسیار باشکوهی از خود نشان داده اند. در عملیات آنتروپوید قصد داشتند قصاب پراگ یا همان راینهارد هایدریش را ترور کنند در مرحله نخست هایدریش راهی بیمارستان شد. ۷ نفر از افرادی که در این ترور دست داشتند در زیرزمین کلیسای cyrill and Methodius پنهان شدند.

جوزف گابشیگ و یان کوبیش دو سرباز بودند که تا آخرین لحظه ایستادگی کردند و امروزه به عنوان قهرمان ملی از آن ها یاد می‌شود. بعد از مدتی هایدریش در بیمارستان فوت شد و آن ۷ نفر شناسایی و توسط نازی ها محاصره و دستگیر شدند. هر هفت نفر بعد از ۶ ساعت شکنجه کشته شدند. لباس ها و اسلحه ها و وسایلی که در آن برهه از زمان استفاده شد در این موزه می‌توانید مشاهده کنید.

محله یهودی‌ها یکی از جاذبه‌ های گردشگری چک

محله یهودی‌ها یکی از جاذبه‌ های گردشگری چک

این محله با نام جوسفوو شناخته شده است و تا قرن ها محله ای فقیر نشین بود که در اواخر سال ۱۸۰۰ میلادی یکی از مهم ترین مناطق گردشگری پراگ درآمد. این محله مخصوص یهودیان بود و امروزه موزه ها و کنیسه هایی وجود دارد که بسیار برای افراد و گردشگران جذاب می‌باشد.

گورستان اولسان

گورستان اولسان

این محل برای اسکان قربانیان طاعون بود که به صورت دسته جمعی مردند. برای شیوع کمتر این بیماری باید به سرعت دفن می‌شدند. این حادثه در سال ۱۶۸۰ اتفاق افتاد. زمانی که طاعون دوباره به شهر آمد امپراطور ژوزف دوم دفن اجساد بیمار را در محدوده شهر پراگ ممنوع اعلام کرد. گورستان اولسون به همین دلیل ایجاد شد. جالب است بدانید که گورستان اولسون دارای چند بخش است. یک قبرستان برای مسیحسان ارتودکس، بخشی دیگر برای مسلمانان، بخش دیگری برای شوروی و بزرگترین بخش برای یهودیان بود.

باغ وحش پراگ

باغ وحش پراگ

از جذاب‌ترین مناطق گردشگری پراگ این باغ وحش بزرگ است. این باغ وحش ۵۸ هکتار است. جنگل اندونزی و جزیره میمون آیتم های پرطرفدار این باغ وحش هستند. در این مکان شما می‌توانید انواع گونه های مختلف جانوران و گیاهان کمیاب و درحال انقراض را مشاهده کنید. بخش باغ وحش کودکان بسیار برای کودکان مناسب است.

در این محل مزرعه‌ای زیبا وجود دارد که کودکان می‌توانند حیوانات اهلی مثل خرگوش ها، گوسفندان، اسب های کوچک، مرغ و اردک و… را مشاهده و با آن ها بازی کنند. با اتوبوس باغ وحش می‌توانید به تمام مکان های جذاب باغ وحش بروید . برای رفتن به این باغ وحش حتی می‌توانید از قایق هم برای جا به جایی استفاده کنید. در طول بازدید از باغ وحش حتما یک نقشه با خود به همراه داشه باشید.

قلعه ویشگرد

قلعه ویشگرد از قدیمی‌ترین مکان های جمهوری چک است. افسانه‌هایی درباره این قلعه وجود دارد که نشان می‌دهد در قرن دهم به دستور دوک کراک ساخته شده است. معماری و ساخت این بنا به دست دو نفر بود که آن دو نفر همیشه رقیب یکدیگر بوده‌اند. به دلیل رقابت این دو نفر قلعه ویشگرد به صورت کامل ساخته نشد. منطقه ویشگرد شامل قلعه، قبرستان و باغ بزرگ ویشگرد می‌باشد. از بالای قلعه می‌توانید طبیعت زیبا و منظره بی‌نظیری را ببینید.

خانه رقصان یکی از جاذبه‌ های گردشگری چک

خانه رقصان یکی از جاذبه‌ های گردشگری چک

خانه رقصان ساختمانی معروف در پراگ است که با نام های گینگر و فرد و خانه مست هم شناخته شده است. آخرین رئیس جمهور چکسلواکی و نخستین رئیس جمهور چک پیشنهاد ساخت این خانه را داد که امروزه به عنوان یک معماری مدرن شگفت‌انگیز شناخته شده است. این بنای زیبا توسط دو معمار خبره به نام فرانک گری آمریکایی و ولادو میلونیک کرواتی طراحی و ساخته شد. جالب است بدانید این ساختمان بر روی ویرانه‌های ساختمانی که در جریان بمب گذاری ۱۹۴۵ ویران شد ساخته شده است.

بیشتر بخوانید
جاذبه های گردشگری لیتوانی

در سال ۱۹۹۲ کار ساخت خانه رقصان به صورت جدی آغاز شد و تا سال ۱۹۹۶ به طول انجامید. معماری شهر پراگ به صورت گوتیگ، باروک و آرت نوو است مردم اویل ساخت این بنا بسیار اعتراض داشتند که خانه رقصان به صورت مدرن و غیرسنتی ساخته شده است ولی کم کم با معروف شدن این بنا در تمام جهان با این موضوع کنار آمدند.

میدان قدیمی شهر پراگ

میدان قدیمی شهر پراگ

در این میدان قدیمی تمام ساختمان‌ها و کوچه های باریک پرپیچ دست نخورده مانده‌اند و هیچ گونه تغییری در آن ها ایجاد نشده است. در این میدان می‌توانید بناهای قدیمی مثل برج تالار شهر و ساعت نجومی آن، برج های کلیسای جامع تین، کلیسای سنت نیکولاس، و خانه هایی با سبک قدیمی قرن ها پیش را مشاهده کنید. این میدان قدمتی هزار ساله دارد که در طول سال ها شاهد اتفاق های بزرگ بوده است.

برج هی گوتیک این میدان بسیار پر طرفدار هستند که برخی از آن ها به قرن ۱۴ میلادی برمی‌گردد. سمت جنوبی میدان ساعت نجومی معروف وجود دارد و در سمت دیگر برج های دو قلوی کلیسای جامع تین هست که بنایی بسیار باشکوه و محبوب است. این کلیسا به دلیل داشتن تصاویر پانورامایی بسیار مشهور شده است. در اطراف این میدان بنایی با معماری باروک ساخته شده است که نامش کلیسای سنت نیکولاس می‌باشد. در این محل کنسرت های موسیقی کلاسیک خوبی برگزار می‌شود که تمامی گردشگران حتما باید از آن دیدن کنند. همچنین کافه ها و رستوران های بسیاری در این میدان وجود دارد که می‌توانید بعد از گشت و گذار به آنجا بروید و اوقات خوشی را رقم بزنید.

تئاتر ملی یکی از جاذبه‌ های گردشگری چک

تئاتر ملی یکی از جاذبه‌ های گردشگری چک

اولین بار ایده ساخت این تئاتر را میهن پرستان این کشور در سال ۱۸۴۴ ارائه دادند. این تئاتر در سال ۱۸۸۱ به دستور رودولف ولیعهد اتریش ساخته شد. در جشن افتتاحیه نمایش اپرا و اجراهای زیبایی برگزار شد. در همان سال ساختمان تئاتر آتش گرفت و برای بار دوم در سال ۱۸۸۳ بازسازی شد. برجسته‌ترین ویژگی این تئاتر ملی معماری باشکوه آن است که بسیار زیبا طراحی و ساخته شده است.

طراحی داخلی و خارجی این بنا با طلا تزئین شده است که حدود ۳ کیلو گرم طلا به کار رفته است. به همین دلیل با نام نمایشگاه طلایی هم شناخته می‌شود. نمای بیرونی تئاتر دارای ایوانی زیبا با ستون‌های کورتنی است که در بالای ورودی اصلی ساختمان به زیبایی تمام خودنمایی می‌کند. از آثار نقاشی شاهکار در این بنا می‌توان به آلش، ژنیشک، هینایس، میسلبک و…که نقاشان برجسته قرن نوزدهم هستند اشاره کرد. همچنین در محوطه تئاتر نیز آثار زیبایی از نویسندگان چک می‌توان دید که مربوط به قرن نوزدهم میلادی می‌باشند. این تئاتر ملی از نخستین ساختمان های تئاتر در اروپا می‌باشد که با برق روشن شد.

رودخانه بزرگ ولتاوا

رودخانه بزرگ ولتاوا

این رودخانه حدود ۴۳۴ کیلومتر طول دارد و یکی از بلندترین رودخانه های چک محسوب می‌شود. رودخانه بولتاوا از جنگل های بوهم سرچشمه می‌گیرد و در پیچ و خم های بسیار به رودخانه البه می‌ریزد. این رودخانه زیبا از مرکز شهر پراگ می‌گذرد. پل چارلز معروف بر روی این رودخانه ساخته شده است که بسیار جاذبه‌ای دیدنی است. جریان این رودخانه در برخی از قسمت ها بسیار شدید می‌باشد. همچنین این رودخانه در حمل و نقل آبی نقش مهمی دارد. سدهای بسیار زیادی بر روی این رودخانه ساخته شده است که از دهه ۱۹۵۰ به بعد احداث شدند. عمق رودخانه ولتاوا ۱۰۱۶ متر است. در امتداد و اطراف رودخانه رستوران ها و کافه های بسیار زیبایی ساخته شده‌اند که می‌توان از منظره آن لذت برد.

کلیسای بانوی ما قبل از تین

کلیسای بانوی ما قبل از تین

در میدان قدیمی شهر در قرن یازدهم میلادی فضایی زیبا و حیاطی امن ساخته شد که دارای دیوارها و خندق هایی مستحکم بود که دورتادور را محصور کرده بود. این فضا مخصوص بازرگانان خارجی بود که با کالاهایی که به پراگ می‌آمدند در آن محل استراحت می‌کردند. امنیت این مکان تحت حمایت پادشاه بود. برای خدمات و راحتی بازرگانان ساختمان هایی جهت استراحت آن ها ساخته شده بود همچنین کلیسا و بیمارستان هم احداث شد. نام کلیسا از حیاط تین گرفته شد. قدمت این کلیسا به قرن ۱۵ برمی‌گردد و تا به امروز تغییری در آن ایجاد نشده است. این کلیسا دارای دو مناره ۸۰ متری زیبا می‌باشد. معماری این بنا به سبک گوتیک ساخته شده است.

بیشتر بخوانید
جاهای دیدنی بالی در اندونزی

شهر پلزن یکی از جاذبه‌ های گردشگری چک

شهر پلزن یکی از جاذبه‌ های گردشگری چک

پلزن شهری در چک است که در حدود ۹۰ کیلومتری غرب پراگ قرار دارد و چهارمین شهر پرجمعیت جمهوری چک است. این شهر به نوشیدنی هایش معروف و محبوب می‌باشد. کلیسای جامع زیبا و قدیمی سنت بارتولومئو و تالار شهر از مکان های دیدنی و پربازدید این شهر قدیمی است.

برج باروت

برج باروت

پادر تاور یا برج پودر از قدیمی‌ترین دروازه های شهر پراگ است که قدمتی بالغ بر نیم قرن دارد. معماری این ساختمان به سبک گوتیک است. در طول تاریخ یکی از اصلی ترین دروازه های شهر بوده است چرا که در برابر دشمنان از شهر حفاظت می‌کرد. در اوایل قرن ۱۷ نام این محل به برج باروت تغییر کرد چون در این مکان باروت ذخیره می‌شد. این برج یکی از نمادهای پراگ برای جداسازی مرز بین بافت قدیم و جدید است. امروزه در بالای این برج می‌توان دیگر برج های تاریخی این شهر را دید و از منظره آن لذت برد.

ساختمان شهرداری پراگ

ساختمان شهرداری پراگ

ساختمان زیبای شهرداری پراگ یکی از برجسته ترین شاهکارهای معماری هنر نو در اروپا می‌باشد که برای گردشگران آیتمی بسیار جذاب است. این ساختمان در روبروی برج باروت قرار دارد. در این مکان می‌توانید به کنسرت موسیقی کلاسیک بروید و از کاخ زیبا بازدید کنید. تاریخچه این ساختمان بدین صورت است که از سال ۱۳۸۳ تا ۱۴۸۵ میلادی پادشاه بوهم در این کاخ اقامت داشت اما بعدها به طور کامل این مکان را خراب کردند و ساختمان شهرداری در سال ۱۹۰۵ جایگزین آن بنا شد. همچنین کشور اسلواکی و چک استقلال خود را در سال ۱۹۱۸ میلادی در این ساختمان اعلام کردند. بزرگ‌ترین سالن موسیقی در این شهر در این مکان قرار گرفته است که نام آن سالن اسمتانا می‌باشد.

دیوار لنون یکی از جاذبه‌ های گردشگری چک

دیوار لنون یکی از جاذبه‌ های گردشگری چک

این دیوار رنگارنگ تاریخچه جالبی دارد. جان لنون نوازنده و خواننده صلح طلب انگلیسی که بسیار محبوب بود در بین مردم مخالف حکومت کمونیستی طرفداران بسیار زیادی داشت. این خواننده در سال ۱۹۸۰ در نیویورک به دست یکی از طرفدارانش ترور شد. بعد از فوت جان لنون طرفداران او در پراگ بر روی دیوار شعرهای او را می‌نوشتند. این دیوار امروزه به یکی از محبوب ترین مکان های گردشگری در پراگ تبدیل شده است.

شهر برنو

شهر برنو

در این شهر زیبا تعداد بسیار زیادی قهوه خانه، رستوران، موزه و آثار معماری و تاریخی زیادی وجود دارد که برای گردشگران جذاب می‌باشد. برنو به عنوان دومین شهر بزرگ جمهوری چک شناخت شده است. بناهایی مثل کلیسای جامع پیتر، پل قدیس و قلعه اشپیلبرک از پربازدیدترین مکان های تاریخی این شهر هستند.

اولوموتس پراگ

اولوموتس پراگ

اولوموتس شهری دانشگاهی و تاریخی است که کمتر شناخته شده است. این شهر تاریخی طولانی و قدمتی بالا دارد. از مکان های دیدنی این شهر می‌توان به کلیسای جامع سنت واتسلاو و ستون سه گانه مقدس اشاره کرد که بناهایی بسیار زیبا و باشکوه هستند. کلیسای جامع سنت واتسلا در سال ۱۱۰۷ به سبک گوتیک معماری و ساخته شد که دارای بلندترین برج کلیسا در منطقه مراویا است. همچنین ستون سه گانه مقدس در این شهر در فهرست آثار تاریخی یونسکو ثبت شده است. در اولوموتس شش فواره زیبا به سبک باروک ساخته شده است که جنبه ای تاریخی دارند.

لیبرتس پراگ

این شهر مقصدی مناسب برای افرادی است که می‌خواهند مکان های دیدنی و مناظر طبیعی بکر را تماشا کنند. شهر لیبرتس در پای کوه های جیزرا قرار گرفته است. در قرن ۱۸ از بزرگترین مناطق تولیدی کشور بود و شهری مهم به حساب می‌آمد. کوه ها با داشتن شیب مناسب برای اسکی بسیار خوب می‌باشند و همچنین از لحاظ مکان های تاریخی بسیار محبوب است. ساختمان شهرداری لیبرتس که شبیه به یک کلیسای جامع است مکانی تاریخی و باشکوه برای گردشگران می‌باشد.

سخن آخـــر

شهرهای کشور چک به خصوص شهر پراگ با داشتن کلیساهای باشکوه و بناهای تاریخی فراوان به سبک گوتیک و باروک بسیار مشهور هستند و سالانه گردشگران بسیاری را از سرتاسر دنیا به خود جذب می‌کند. با قدم زدن در شهرهای این کشور می‌توانید از مکان های تاریخی و ساختمان قدیمی دیدن کنید و همچنین اگر به طبیعت گردی علاقه‌مند هستید می‌توانید به جنگل ها و ارتفاعات این کشور بروید و اوقات خوشی را در کنار دوستان خود بگذرانید.

۵/۵ - (۱ نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *