آلمان چه جاذبه‌ای برای شما دارد؟ افراد متفاوت پاسخ متفاوتی به این سوال می‌دهند. کسانی که تکنولوژی برایشان جذاب است، به پیشرفت‌ های عالی آلمان در زمینه صنعت و تکنولوژی اشاره می‌کنند. در نقطه مقابل علاقه مندان تاریخ به این فکر می‌کنند برای دیدن جاذبه ‌های آلمان به این کشور بروند. البته تنها تکنولوژی و جاذبه‌ های تاریخی و طبیعی، موجب محبوبیت آلمان برای ساکنین دیگر کشورها نشده است. بلکه آن چیزی که ویزای آلمان را به یک جواهر با ارزش تبدیل کرده، عضو بودن این کشور در پیمان شنگن است. این به معنای این است که شهروندان دیگر کشورهای عضو در این پیمان می‌توانند بدون نیاز به ویزا به آلمان سفر کرده و برعکس. پیمان شنگن یک توافق بین کشورها بر اساس آزادی تردد افراد در میان اعضاست.

مختصری درباره آلمان

کشور آلمان در اروپای غربی واقع شده، پایتخت آن برلین و واحد پول آن یورو است. کشور آلمان در منطقه شنگن قرار گرفته و دارای شهرهای بسیار زیبایی مانند مونیخ، هامبورگ، کلن بوخوم و فرانکفورت می‌باشد. این کشور صنعتی، قطب اقتصادی اروپا بوده و با داشتن بازار کار عالی و کیفیت بالای زندگی، سالانه مقصد مهاجران بسیاری از سراسر جهان می‌باشد. شما می‌توانید با مهاجرت به این کشور از طریق دریافت ویزای تحصیلی، کار و سرمایه گذاری به این کشور مهاجرت و در آن اقامت داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع ویزای آلمان و نحوه دریافت ویزا و مدارک لازم تا انتها این مقاله از تکماه تراول را مطالعه بفرمایید.
به طور کلی، تمام شهروندان خارج از اتحادیه اروپا برای اقامت بیشتر از ۳ ماه در آلمان نیاز به دریافت ویزا دارند. تمام متقاضیان ایرانی برای مهاجرت به این کشور باید ویزا دریافت کنند. اگر چه بعضی کشورها برای اقامت تا ۹۰ روز در آلمان نیازی به دریافت ویزای این کشور را ندارند اما تمام شهروندان ایرانی برای مهاجرت به این کشور باید ویزا دریافت کنند.

تمام متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا به جز چند کشور مانند آمریکا، ژاپن، استرالیا و… باید برای ورود به آلمان ویزا دریافت کنند. انواع ویزا برای اقامت کوتاه مدت یا بلند مدت در آلمان وجود دارد. بسته به شرایط و یا اهداف خود ویزایی را که برای اقامت شما مناسب است را درخواست دهید.

انواع ویزا در آلمان شامل ویزای دانشجویی، کار، جستجوی کار، سرمایه گذاری، کارآموزی، خود اشتغالی، توریستی و… است. انواع ویزا و مدارک لازم برای آن ها در ادامه توضیح داده شده است.

انواع ویزا آلمان

بر اساس قوانین و سیاست های کشورهای شنگن برای اقامت‌ های کوتاه مدت یا بلند مدت در آلمان نیاز به دریافت ویزای شنگن است. بنابراین فارغ از این‌ که هدفتان از سفر به آلمان تحصیل، گردش، کار و تجارت باشد پیش از هر کاری باید برای دریافت ویزای این کشور اقدام نمایید.

ویزای شنگن آلمان نه تنها امکان ورود و اقامت به این کشور را برای دارندگان آن فراهم می‌‌کند؛ بلکه می‌توان با این ویزا به دیگر کشورهای عضو پیمان شنگن نیز سفر نمود. ویزای شنگن به شکل یک برچسب است که به پاسپورت مسافران پیوست می‌ شود.

کلیه افرادی که قصد اقامت در کشور آلمان را دارند بر اساس هدف خود از سفر به این کشور زیبا باید یکی از انواع ویزاهای زیر را دریافت نمایند. دقت کنید که این ویزاها همگی جز ویزاهای شنگن هستند و برای اقامت‌ هایی با مدت زمان حداکثر ۹۰ روز صادر می‌‌‌شود.

ویزای دیدار بستگان:

درخواست ویزای دیدار بستگان به شما این امکان را می‌دهد تا برای دیدن کسی از خانواده یا دوستان خود که در آلمان زندگی می‌کنند، به آن جا سفر کنید. این ویزا به عنوان ویزای کوتاه مدت (Short Stay Visa) هم شناخته می‌شود.

ویزای نمایشگاهی:

ویزای نمایشگاهی برای افرادی صادر می‌شود که قصد حضور در یک نمایشگاه یا رویداد تجاری در آلمان را دارند.

ویزای توریستی:

ویزای توریستی آلمان به شما این اجازه را می‌دهد به عنوان یک گردشگر وارد آلمان شده و اقامت کوتاه مدت در این کشور داشته باشید.

ویزای تجاری:

ویزای تجاری آلمان برای افرادی که قصد انجام فعالیت‌های تجاری، حرفه‌ای یا ملاقات‌های تجاری در این کشور را دارند، صادر می شود.

ویزای درمانی:

ویزای درمانی آلمان برای افرادی صادر می‌شود که به منظور درمان یا مراجعه به پزشکان و تامین خدمات بهداشتی در آلمان نیاز دارند.

ویزای کنگره و سمینار:

ویزای کنگره و سمینار برای افرادی صادر می‌شود که قصد حضور در کنفرانس‌ها، کنگره‌ها، سمینارها یا رویدادهای مشابه در آلمان را دارند. 

ویزای ماموریت‌ های کاری:

ویزای ماموریت کاری برای افرادی صادر می‌شود که برای اجرای وظایف مرتبط با کار یا تجارت به آلمان می‌روند

ویزای ترانزیت فرودگاهی:

ویزای ترانزیت فرودگاهی برای افرادی صادر می‌شود که قصد عبور از یک فرودگاه در آلمان، برای انتقال به مقصد نهایی خود را دارند و در طول ترانزیت در خاک آلمان اقامت نخواهند کرد.

ویزای رویدادهای ورزشی و فرهنگی:

ویزای رویدادهای ورزشی و فرهنگی برای افرادی صادر می‌شود که قصد شرکت در رویدادهای ورزشی، هنری یا فرهنگی در آلمان را دارند.

ویزای نوع D چیست؟

روادید ملی شنگن در آلمان از جنس ویزای نوع «D» شنگن است. ویزای نوع «D» که همان ویزای ملی شنگن است برای اقامت ‌های بلند مدت در این کشور صادر می ‌شود. متقاضیانی که هدفشان از سفر به حوزه شنگن تحصیلات، تحقیقات علمی، کار و… باشد می ‌توانند جهت اخذ ویزای ملی شنگن اقدام نمایند. این ویزا بر اساس هدف سفر، برای متقاضی به صورت یک ‌بار ورود (سینگل) یا چند بار ورود (مولتی) صادر می ‌شود. این ویزا برای مدت زمان ۳ ماه صادر می‌ شود اما در موارد خاص ممکن است این ویزا برای حداکثر ۱۲ ماه نیز صادر شود.

در ادامه به بررسی برخی از مهمترین ویزاهای نوع «D» آلمان می پردازیم :

ویزای تحصیلی

یکی از پرطرفدارترین ویزاهای بلند مدت آلمان، ویزای تحصیلی است. پیش نیاز دریافت ویزای تحصیلی اخذ پذیرش تحصیلی از مراکز آموزشی، مدارس یا دانشگاه‌ های آلمان است. در ابتدای امر برای فردی که به منظور تحصیل به آلمان می ‌رود ویزای ملی یا همان نوع «D» صادر می ‌شود. پس از عزیمت دانشجو به آلمان و ثبت نام در مرکز آموزشی موردنظر خود باید جهت اخذ مجوز اقامت به اداره مربوطه مراجعه نماید تا مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی وی از ۳ ماه به یک سال تغییر یابد.

ویزای کار

ویزای کار در آلمان از دیگر ویزاهای بلند مدت این کشور است و به متقاضیانی اعطا می‌شود که جهت کار یا جستجوی کار به این کشور مهاجرت می‌ نمایند. مهمترین ویزای کار آلمان ویزای «Job Seeker» است که در ایران به ویزای «Job Offer»، ویزای کاریابی و ویزای «Skilled Worker» نیز معروف می‌باشد.

چنانچه متقاضی یک دعوتنامه کاری از کارفرمایی آلمانی نداشته باشد می ‌تواند برای ویزای جست‌جوی کار (Visa Job Seeker) که در ایران ویزای کاریابی نیز نامیده می ‌شود اقدام کند. این ویزا به متقاضی ۶ ماه فرصت خواهد داد تا در این کشور به دنبال شغل مناسبی باشد. چنانچه در این مدت با کارفرمایی به توافق رسید و قرارداد کاری بین طرفین منعقد شد می ‌تواند ویزای «Job Seeker» خود را به ویزای کار بلند مدت تبدیل نماید.

تسلط کافی به زبان انگلیسی یا آلمانی، حداقل مدرک کارشناسی و داشتن حداقل ۲ سال سابقه کار از شرایط اخذ ویزای کار هستند. همچنین کلیه نیروهای متخصص خارج از کشورهای حوزه یورو این امکان را دارند تا از طریق «Job Offer» یا یک پیشنهاد شغلی «Blue Cart» آلمان را به دست بیاورند.

در واقع آن دسته افرادی که متقاضی کار در آلمان هستند می ‌توانند تقاضای اجازه کار موقت از طریق «Blue Cart» را نمایند. اداره اتباع خارجی پس از بررسی صلاحیت متقاضی در مدت زمان یک ماه Blue Cart (کارت آبی) را صادر خواهند نمود. اعتبار Cart Blue 4 سال است و پس از گذشت ۳ سال از صدور این کارت اگر متقاضی همچنان در آلمان به کار مشغول باشد می ‌تواند درخواست اقامت دائم نماید.

ویزای درمانی

یکی از ویزاهای بلند مدت آلمان ویزای درمانی این کشور است که اعتباری بیش از ۳ ماه دارد. ویزای درمانی به صورت کوتاه مدت نیز صادر می ‌شود که جهت دریافت یک دوره کوتاه مدت از خدمات پزشکی صادر می‌ شود. در هر دو نوع ویزای درمانی، مدارک پزشکی و دعوتنامه از بیمارستان یا پزشکی در آلمان از مهمترین مدارکی هستند که باید به سفارت ارائه شود.

شرایط دریافت ویزای شنگن آلمان

برای دریافت ویزای شنگن برای ورود به آلمان و سایر کشورهای عضو، شما باید به شرایط کلی و مشترک ویزای شنگن توجه کنید. توجه داشته باشید که ویزای شنگن یک نوع ویزاست که برای کل منطقه‌ی شنگن صادر می‌شود و شامل آلمان و دیگر کشورهای عضو می‌شود.

  • تقاضا و اقدام به درخواست ویزا: ابتدا باید درخواست ویزا را از سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور محل اقامتتان اقدام کنید.
  • تایید هدف سفر: باید هدف مشخصی برای سفر خود داشته باشید، مانند تحصیل، کار یا ملاقات خانوادگی.
  • اثبات وضعیت مالی: باید توانایی مالی برای تامین هزینه‌های اقامت و بازگشت به کشور مبدأ را اثبات کنید.
  • بیمه سفر: باید بیمه مسافرتی با پوشش کامل در زمینه‌های بهداشت و درمان به مدت اقامت در کشورهای شنگن داشته باشید.
  • تایید رزرو مسکن: برخی از کشورها نیاز به تایید رزرو هتل یا اقامتگاه دارند.
  • داشتن بلیط رفت و برگشت: باید بلیط رفت و برگشت را تأیید کنید.
  • پاسپورت معتبر: پاسپورت شما باید معتبر باشد و حداقل تا پایان مدت اقامت پوشش داشته باشد.

برای جزئیات دقیق و به‌روزتر، به سفارت یا کنسولگری آلمان در منطقه محل اقامتتان مراجعه کنید، چرا که ممکن است مقررات و شرایط دقیق تری مختص به هر کشور وجود داشته باشد.

مدارک لازم

برای سفر به آلمان داشتن ویزای شنگن برای مسافران الزامی است. در ادامه به مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شنگن اشاره می کنیم:

فرم ویزا

فرم ویزای شنگن را می‌ توان از وب ‌سایت سفارت این کشور دانلود نمود و اطلاعات آن را با دقت تکمیل کرد. متقاضیان می ‌توانند فرم ویزای آلمان را به صورت الکترونیکی تکمیل کرده و پس از آن یک نسخه کاغذی تهیه کنند.

مدت زمان صدور ویزا

نزدیک‌ ترین زمانی که می ‌توان برای اخذ ویزای آلمان اقدام نمود ۳ ماه پیش از سفر به این کشور است. هر چند به دلیل افزایش تقاضای سفر به آلمان بهتر است نسبت به اخذ ویزا هر چه زودتر اقدام نمود. بررسی درخواست ویزای توریستی برای ایرانیان معمولا ۱ ماه به طول می ‌انجامد که با توجه به حجم تقاضاها ممکن است به مدت زمان بیشتری نیاز باشد.

مدت اعتبار ویزا

بیشترین مدت زمانی که دارندگان ویزای توریستی می‌ توانند در این کشور اقامت داشته باشند ۳ ماه است.

۵/۵ - (۱ نظر)