اوکراین کشوری در اروپای شرقی با کشورهایی همچون روسیه، بلاروس، لهستان، مجارستان، اسلوواکی و رومانی همسایه است. اوکراین با مساحت تقریبی ۶۰۳ هزار مترمربع دومین کشور وسیع اروپایی است. کشور اوکراین پل ارتباط انرژی از شرق به اروپاست و همیشه از آن به عنوان انبار غله اروپا یاد می‌شود. در ادامه این مقاله همراه تکماه تراول باشید با آشنایی جامع و کامل درباره روش های اخذ اقامت اوکراین.

زبان رسمی این کشور اوکراینی، و روسی زبان دوم اوکراین به حساب می‌آید. البته خیلی از مردم زبان انگلیسی را هم می‌دانند و در مدرسه و دانشگاه ها به این زبان هم تدریس انجام می‌شود. واحد پول اوکراین گریونی است که در حال حاضر هر دلار در حدود ۲۷ گریونی می‌باشد.

پایتخت این کشور شهر زیبای کی یف است. این شهر با عبور رودخانه دنیپر به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده است. به گفته خود مردم این شهر در یک پارک بزرگ ساخته شده است و همیشه هوای پاک و تمیزی دارد. آب و هوای شهر کی یف به دلیل وجود رودخانه دنیپر و دریاچه های فراوانی که دارد قاره ای و مرطوب است. از ویژگی های خاص کی یف این است که هیچ محله خطرناک و نا امنی در آن وجود ندارد.

تاریخچه اوکراین

اوکراین کشوری در اروپای شرقی که به طور طبیعی آبیاری می ‌شود و دارای حاصلخیزترین خاک در اروپا است. پرچم زرد و آبی اوکراین نیز بر همین موضوع تاکید دارد و نشان ‌دهنده آبی آسمان بی‌پایان و مزارع پهناور گندم است. همین حاصلخیزی و موقعیت خاص اوکراین باعث شده تا در طی سال ها، تاریخی پرفراز و نشیب را در کارنامه اش داشته باشد.

قبایل اسلاو بین قرن‌ های هفتم و هشتم میلادی در سرزمین ‌های شمالی اوکراین، نزدیک مرزهای لهستان و بلاروس امروزی می‌زیسته ‌اند. کی‌ یف (پایتخت کنونی اوکراین) توسط همین افراد ایجاد شده و توسعه یافته است. این پادشاهی در قرون وسطی به اوج خود رسید و در نهایت به دلیل فئودالیسم سقوط کرد. در دوره بعد کشور اوکراین بیشتر وابسته به قدرت‌ هایی بود که آن را محاصره کرده بودند.

تا قرن هفدهم، این بخش جزئی از امپراطوری بزرگ روسیه تلقی می ‌شد. پس از آن تقریبا بین لهستان و روسیه تقسیم شد و اکثریت اوکراین به جمهوری سوسیالیستی اتحاد جماهیر شوروی رسید. در این دوره به دلیل سرکوب روسیه و پس از آن قحطی، تقریبا کشور اوکراین به سمت نابودی پیش ‌رفت و سیاست های روسیه به بزرگترین درام تاریخی اوکراین تبدیل شد.

سرانجام، پس از کشمکش های طولانی با اعلامیه استقلال در ۲۴ آگوست ۱۹۹۱ حاکمیت حزب کمونیست لغو شد و این استقلال با همه‌پرسی ۱ دسامبر ۱۹۹۱ توسط مردم (در واحدی بزرگ‌ تر) در جوامع بین‌المللی تایید شد. در حال حاضر هم اوکرین به عنوان یک کشور واحد، مستقل، بدون جنگ و آرام به صورت جمهوری اداره می شود و در حال پیشرفت است.

اقامت اوکراین و اتحادیه اروپا

‎اقامت اوکراین و اتحادیه اروپا

طبق گفته های رییس جمهور و دولت حال حاضر اوکراین، این کشور تا سال ۲۰۲۳ به اتحادیه اروپا خواهد پیوست و اکنون در حال تهیه و آماده‌سازی زیر ساخت های این کشور است. ضمن این که برنامه ای جهت تبدیل پایتخت اوکراین به شهرهایی مثل لندن و دبی در دستور کار دولت این کشور قرار دارد و به زودی انجام خواهد شد.

اقامت اوکراین و فرهنگ مردم اوکراین

اقامت اوکراین و فرهنگ مردم اوکراین بر عکس تصور ما، اوکراینی ها مردمی خونگرم و بسیار مهمان نواز هستند. اوکراینی ها به دلیل پیشینه و قدمت تاریخی شان، فرهنگی غنی و پرباری دارند. آن‌ها علاقه زیادی به تئاتر و موسیقی دارند. این کشور به دلیل قرارگیری بین آسیا و اروپا، فرهنگی مرکب از غربی و شرقی را در خود دارد. در حقیقت مدرنتیه غرب و اصالت شرق را در اوکراین خواهید دید.

همین تنوع زندگی باعث شده تا هر آدمی به دور از نژاد و مذهب بتواند آزادانه در این کشور زندگی کند. اوکراینی‌ها اصلا نژاد پرست نیستند. خانواده و فامیل نقش مهمی در زندگی اوکراینی ها دارد. در این کشور هنوز پدربزرگ و مادربزرگ ها از نوه هایشان مراقبت می کنند و احترام به آن‌ها واجب است.

‌‌‌‌‌اقتصاد در کشور اوکراین

نوع حکومت اوکراین جمهوری و اقتصاد اوکراین یک بازار آزاد نوظهور است. بعد از فروپاشی شوروی اقتصاد اوکراین به سمت مالکیت خصوصی و بازار آزاد پیش رفت. اوکراین گلوگاه انرژی اروپاست و نقش مهمی در قاره سبز ایفا می کند. از سال ۲۰۱۶ به بعد واحد پول اوکراین (گریونی) قدرت گرفت و در حال حاضر در گروه ارزهای پر قدرت جهان است.

در مبادلات تجاری اوکراین، متاسفانه ایران سهم بسیار ناچیزی دارد و می ‌توان گفت تقریبا برای ایرانیان بازار اوکراین بازار بکری به شمار می‌آید. در حال حاضر قیمت هر مترمربع خانه در کی یف (پایتخت اوکراین) تقریبا بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار است، این در حالی است که متوسط قیمت هر مترمربع خانه در تهران ۱۳۰۰ دلار است! با این مقایسه می ‌توان نتیجه گرفت خرید خانه در اوکراین یک سرمایه گذاری دلاری امن به حساب می‌آید. این در حالی است که متوسط هزینه اجاره در کی ‌یف ماهیانه ۵۰۰ دلار است (یعنی ماهیانه چیزی بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان).

اگر قصد زندگی در اوکراین را دارید خوب است بدانید متوسط هزینه زندگی در پایتخت اوکراین برای هر نفر ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار می‌ باشد و تقریبا همین میزان هم کمترین حقوق هر نفر را در این کشور تشکیل می دهد.

اعتبار پاسپورت اوکراین

اعتبار پاسپورت اوکراین

پاسپورت اوکراین در رنکینگ جهانی رتبه ۱۲ را دارد. این یعنی اگر شما پاسپورت اوکراین را داشته باشید می توانید به ۶۷ کشور از جمله کشورهای اروپایی و عضو اتحادیه شنگن بدون ویزا سفر کنید. برای ورود به ۳۷ کشور به ویزا فرودگاهی نیاز دارید و برای ۹۴ کشور هم باید درخواست ویزا بدهید.

برای این که این موضوع را بهتر متوجه شوید باید بگوییم ایران در این رنکینگ رتبه ۶۵ را دارد. یعنی دارنده پاسپورت ایرانی فقط به ۶ کشور می تواند بدون ویزا سفر کند، برای ۲۸ کشور نیاز به ویزا فرودگاهی دارد و برای ورود به ۱۶۴ کشور باید درخواست ویزا بدهد. بدترین کشورها هم در این رنکینگ عراق و افغانستان هستند که رتبه ۶۹ رو دارند. و یک چیز جالب دیگر آمریکا رنک ۱۹ را در این رنکینگ دارد.

برای دریافت پاسپورت اوکراین باید چه کاری انجام دهید؟

بعد از اخذ اقامت دائم اوکراین باید ۵ سال در کشور اوکراین اقامت داشته باشید یا با یک فرد اوکراینی به مدت ۲ سال ازدواج کنید. فعالیت غیر قانونی انجام نداده باشید و زبان اوکراینی را نیز بلد باشید. مدت اعتبار پاسپورت اوکراین ۱۰ سال هست.

توجه کنید شما با داشتن پاسپورت اوکراین شهروند رسمی اوکراین به حساب می‌آیید و از همه حق و حقوق یک شهروند عادی برخوردار می شوید و حتی می توانید رای بدهید. در ضمن به خاطر داشته باشید پاسپورت هیچ کشوری خریدنی نیست! و هیچ راه کوتاهتری هم مثل خرید سهام، سرمایه گذاری یا خرید ملک برای دریافت پاسپورت وجود ندارد.

اقامت اوکراین و انواع ویزای اوکراین

اوکراین با داشتن جاذبه های توریستی زیاد، هزینه های کم زندگی، شرایط مساعد جهت مبادلات تجاری و هزینه های پایین تحصیل، یکی از کشورهایی است که ایرانیان توجه خاصی به آن دارند. البته مثل بیشتر کشورهای جهان، شهروندان ایرانی پیش از ورود به این کشور باید برای تهیه ویزا اقدام نمایند.

ویزاهای اوکراین شامل ویزای توریستی؛ ویزای تجاری، ویزای کاری، ویزای شخصی، ویزای تحصیلی و ویزای ترانزیتی می شود که همه آن ها در ۳ دسته اصلی و کلی جای می گیرند:

 • ویزاهای ترانزیتی (چند روزه)
 • ویزاهای کوتاه مدت (یک ماهه و سه ماهه)
 • ویزاهای بلند مدت (شش ماهه و یکساله)

مدارک لازم برای دریافت ویزای اوکراین

 • گذرنامه معتبر با حداقل ۶ ماه تاریخ
 • دو قطعه عکس ۴*۳ جدید
 • فرم درخواست ویزا، پر شده و امضا شده به شکل صحیح
 • پرداخت هزینه دلاری کنسولی به سفارت اوکراین
 • پرداخت هزینه یورویی به ویزا سنتر در زمان تحویل مدارک
 • گرفتن نامه تمکن مالی به انگلیسی و با حداقل مانده ۴۰۰۰ دلار
 • مدارکی که نشان دهنده هدف فرد خارجی از سفر و اقامت در اوکراین است
 • دعوتنامه معتبر و قانونی، مدارک شخص دعوت کننده، رزرو بلیت رفت و برگشت، رزرو هتل و بیمه درمانی

ویزا سنتر کجاست؟

مدارک لازم برای دریافت ویزای اوکراین

از سال ۲۰۰۱ شرکت خصوصی وی اف اس گلوبال فعالیت خودش را با جمع آوری مدارک و ارائه خدمات بیومتریک در جهت تسهیل خدمات کنسولی آغاز کرد. این شرکت خدمات واسط به ۵۹ کشور را به عهده دارد که اوکراین یکی از آن ها است، در واقع اگر شما قصد دریافت ویزا اوکراین را داشته باشید باید برای انجام امور مربوطه و تشکیل پرونده به این مرکز مراجعه کنید.

توجه داشته باشید ویزا سنتر هیج دخالتی در تصمیم گیری در مورد صدور یا رد کردن ویزا ندارد. در حقیقت آن ها نقش یا تاثیری در نتیجه درخواست ویزا ندارند. در حال حاضر ویزا سنتر اوکراین در میدان هروی و در طبقه چهارم مرکز تجاری سنتر هست. روزهای کاری ویزا سنتر اوکراین یکشنبه و سه شنبه از ۹ صبح تا ۳ بعد از ظهر است.

روش های اخذ اقامت اوکراین

اقامت اوکراین به مانند دیگر کشورها دارای قوانین و شرایط خاصی است. جالب است بدانید اخذ اقامت اوکراین از هر طریقی محدودیت سنی ندارد و شما در هر سن و سالی که باشید می‌توانید به اوکراین مهاجرت نمایید. شرایط عمومی گرفتن اقامت اوکراین که برای تمامی کشورها مورد نیاز است، داشتن صحت و سلامت پزشکی و همچنین داشتن گواهی عدم سوء پیشینه است.

راه اول اقامت اوکراین

راه اول اخذ اقامت اوکراین از طریق سرمایه گذاری است. سرمایه مورد نیاز جهت ثبت شرکت در اوکراین ۱۰۰ هزار دلار در ابتدای کار می باشد که بعد از افتتاح حساب برای شرکت در اوکراین نیاز است که این مبلغ به این حساب واریز گردد.

راه دوم اقامت اوکراین

روش دوم اقامت اوکراین از طریق تولد است. این روش جزو مواردی است که متقاضیان زیادی دارد. اوکراین تابع حق خاک است و فرزندی که در این کشور به دنیا بیاید می تواند پاسپورت اوکراین را دریافت کند و به تبع آن پدر و مادر و بقیه فرزندان احتمالی، اقامت دائم اوکراین را دریافت کنند.

راه سوم اقامت اوکراین

راه بعدی گرفتن اقامت اکراین از طریق ازدواج است. فردی که با تبعه اوکراینی ازدواج کند اقامت دائم این کشور را پس از ۳ ماه دریافت خواهد کرد. و بلافاصله بعد از آن هم می تواند درخواست پاسپورت بدهد.

راه چهارم اقامت اوکراین

یکی دیگر از روش های اخذ اقامت اوکراین از طریق حضانت است. در اوکراین یک فرد خارجی می‌تواند با قبول حضانت مالی یا معنوی یک اوکراینی مستحق که دادگاهی در اوکراین نیازمند بودن وی را تایید کرده، اقامت اوکراین را دریافت کند.

راه پنجم اقامت اوکراین

اگر تمایل دارید که اقامت موقت اوکراین را دریافت کنید می توانید از طریق تحصیل یا کاری اقدام نمایید. مجوز کار با اعتبار یک ساله تا سه ساله با توجه به شرایط قرارداد استخدام مربوطه و برای سمتی ویژه در یک شرکت صادر می شود و هر ساله نیز این اقامت قابل تمدید است. اقامت موقت تحصیلی نیز با ثبت نام در یکی از دانشگاه های اوکراین امکانپذیر است تا پایان تحصیلات شما در این کشور هر ساله تمدید خواهد شد.

مزایای اقامت اوکراین

مزایای اقامت اوکراین

مهاجرت به اوکراین و گرفتن اقامت دائم اوکراین در سال های اخیر به دنبال درخواست رسمی این کشور برای عضویت در اتحادیه اروپا وحوزه شنگن با استقبال زیادی مواجه شده است. به همین دلیل وکلای مهاجرتی این کشور با استفاده از بندهای قانونی اقدام به گرفتن اقامت دائم اوکراین می کنند. گرفتن اقامت اوکراین مزایایی دارد که به صورت کلی می توان به این موارد اشاره کرد:

 • بدون نیاز به ویزا به دفعات به اوکراین سفر کنید و به صورت نامحدود در این کشور اقامت داشته باشید.
 • اجازه کار و فعالیت اقتصادی رسمی در اوکراین داشته باشید.
 • حساب بانکی باز کنید، ویزا کارت و مستر کارت بگیرید و برای انتقال پول بین المللی مشکلی نداشته باشید و از تسهیلات بانکی استفاده کنید.
 • از خدمات درمانی و اجتماعی در اوکراین به رایگان برخوردار شوید.
 • در مدرسه ها یا دانشگاه های اوکراین به رایگان تحصیل کنید.
 • به راحتی می توانید ویزای اروپا و کانادا را دریافت کنید.

اخذ اقامت اوکراین از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت اوکراین از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در اوکراین یکی از راه های گرفتن اقامت دائم و مهاجرت به اوکراین است. روش سرمایه گذاری در اوکراین که منجر به گرفتن کارت اقامت دائم بشود به این نحو است که یک فرد خارجی حداقل ۱۰۰ هزار دلار آمریکا وارد سیستم بانکی و اقتصادی اوکراین می کند.

مراحل اقامت اوکراین از راه سرمایه گذاری

مراحلی که برای گرفتن کارت اقامت دائم باید طی کنید به این شکل است:

 • ثبت شرکت در اوکراین
 • گرفتن شناسه مالیاتی اوکراین
 • وارد کردن ۱۰۰ هزار دلار از حساب شخصی خود به حساب بانکی شرکت از طریق سیستم بانکی
 • گرفتن گواهی از بانک اوکراین جهت تایید موجودی
 • آماده کردن پرونده و مدارک لازم توسط وکیل
 • ارسال درخواست برای مجوز مهاجرت و اقامت دائم به اداره مهاجرت

بعد از گرفتن اقامت دائم برای خودتان می توانید برای بقیه افراد درجه یک خانواده تان هم درخواست گرفتن اقامت دائم را به اداره مهاجرت بدهید.

بنابراین اگر شما قصد سرمایه گذاری در اوکراین از طریق خرید ملک و آپارتمان را دارید باید این خرید از طریق شرکتی که به ثبت رسانده اید و پولی که در حساب شرکت دارید انجام شود و بدون شک انجام آن، نیاز به رعایت ظرافت های حقوقی و قانونی دارد که تیم حقوقی ما در اوکراین در تمام مراحل کنارتان خواهند بود که بتوانید پروسه کاری خودتان را به راحتی پیش ببرید.

اخذ اقامت اوکراین از طریق تولد فرزند

اخذ اقامت اوکراین از طریق تولد فرزند

برای افرادی که توانایی انتخاب کشوری برای تولد فرزند خود را دارند، این کار می تواند بهترین قدم برای آینده فرزندشان و حتی خودشان به شمار برود. از جمله مهمترین و بهترین کشورهایی که در حال حاضر مورد توجه بسیاری از افراد برای اقامت قرار گرفته کشور اوکراین می باشد که برای اعطای اقامت از اصل قانون خاک تبعیت می کند. این قانون باعث شده است که اخذ اقامت در این کشور به سادگی انجام بپذیرد.

با تولد فرزند شما در خاک اوکراین، فرزندتان پاسپورت اوکراینی دریافت می کند و با داشتن پاسپورت دوم می تواند بدون دریافت ویزا به کشورهای زیادی سفر کند که این امکان برای افراد معمولی وجود ندارد.‌
جالبه بدانید که با تولد یک فرزند در خاک اوکراین، مسیر برای دریافت اقامت زوجین و فرزندان احتمالی دیگر هموار خواهد شد و پدر و مادر و دیگر اعضای خانواده هم می توانند اقامت اوکراین را دریافت کنند.

اخذ اقامت اوکراین از طریق ازدواج و حضانت

اخذ اقامت اوکراین از طریق ازدواج و حضانت

یکی از راه های گرفتن اقامت، ازدواج با افراد مقیم یا تبعه آن کشور است. برای اخذ اقامت از طریق ازدواج ۲ گزینه وجود دارد، ازدواج با مقیم خارجی که در حقیقت افرادی هستند که اوکراینی نیستند ولی کارت اقامت دائم اوکراین را دارند و یا ازدواج با شهروند اوکراینی که هر کدام مزایا و معایب خاص خودش را دارد.

اگر بخواهیم هر کدام را جداگانه بررسی کنیم باید بگوییم که در پروسه ازدواج با مقیم خارجی، شما می توانید در مدت زمان کوتاهی اقامت دائم خود را بگیرید و برای گرفتن پاسپورت لازم است ۵ سال در اوکراین زندگی کنید و هر سال بیشتر از ۹۰ روز از اوکراین خارج نشوید.

اخذ اقامت اوکراین از طریق کار

اخذ اقامت اوکراین از طریق کار

برای اخذ اقامت اوکراین راه های مختلفی وجود دارد، یکی از این راه‌‌ ها، دریافت ویزای کار اوکراین می‌باشد. اشخاصی که قصد مهاجرت به اوکراین را دارند باید به این موضوع آگاه باشند که بازار کار این کشور کاملا متناسب به توانایی و نوع کسب و کارشان باشد.

کار در یک شرکت اوکراینی یک پیشنهاد مطمئن برای تبعه خارجی است و منجر به اقامت موقت در اوکراین برای فرد می ‌شود. مجوز کار با اعتبار یک ساله تا سه ساله با توجه به شرایط قرارداد استخدام مربوطه و برای سمتی ویژه در یک شرکت صادر می‌ شود. و هر ساله قابل تمدید است.

همانطور که گفته شد متقاضیان می توانند از طریق مهاجرت کاری در این کشور اقامت داشته باشند. پس از گذشت مدت زمان معین، پرداخت مالیات و رعایت قوانین هم فرد می تواند اقامت دائم کشور اوکراین را برای خود و اعضا خانواده خود بگیرد.

الحاق به خانواده در اقامت اوکراین

الحاق به خانواده در اقامت اوکراین

در اکثر کشورها اعضای خانواده به عنوان همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال تعریف می شود. بنابراین متقاضیان کار در اوکراین به محض کسب اقامت اوکراین می‌ توانند همسر و فرزندان را در کنار خود به عنوان همراه داشته باشند. البته باید در نظر داشت شخصی که اقامت خود را از طریق کار در این کشور به دست آورده و قصد الحاق به خانواده را دارد، باید ثابت نماید که توانایی مالی و پرداخت هزینه ‌های زندگی خانواده خود را دارد.

برای کار در اوکراین چندین نوع توافقنامه وجود دارد که متقاضیان متناسب با شرایط و خواسته های کارفرما می توانند نوعی از قرارداد را که برایشان مناسب تر است، انتخاب و منعقد نمایند. ساعت کاری در کشور اکراین توافقی بین فرد و کارفرما است ولی به صورت کلی ساعت کاری در طول هفته در کشور اوکراین ۴۰ ساعت در نظر گرفته می شود.

تحصیل در اوکراین

تحصیل در اوکراین

اوکراین دارای بیش از ۸۰۰ موسسه آموزش عالی است که در بیشتر شهرهای بزرگ این کشور مانند کی یف، لویو و اودسا متمرکز است. این دانشگاه‌ها همچنین نسبت به بسیاری از کشورها، در اروپا و در سراسر جهان، شهریه کمتری دریافت می ‌کنند. ضمن این که هزینه زندگی در اوکراین نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر هست.

سال ها است که تحصیل در اوکراین مورد توجه نسل جوان ایرانی قرار گرفته و از اوایل دهه ۸۰ سالانه تعداد زیادی دانشجو برای تحصیل به اوکراین سفر می کنند. تنوع رشته های دانشگاهی اوکراین بسیار بالا است و رشته هایی همچون مکانیک، برق، معماری، پزشکی، مدیریت، حقوق و… در این دانشگاه ها تدریس می شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی

 • پاسپورت با اعتبار بیشتر از ۶ ماه
 • شناسنامه
 • برگه سلامت
 • بیمه مسافرتی
 • آزمایش هپاتیت و hiv
 • تمکن مالی
 • آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات

فرم های مربوطه برای پذیرش دانشجویی

 • برگه پذیرش از دانشگاه
 • ترجمه مدارک به زبان انگلیسی
 • نامه ورود به اکراین از دانشگاه به مرزبانی

هزینه زندگی در اوکراین

هزینه زندگی در اوکراین

هزینه زندگی هرکس به سبک و سلایق زندگی آن فرد بستگی دارد، اما اصلی‌ترین هزینه‌های متوسط یک شخص در اوکراین تقریبا به این شکل خواهد بود:

اولین مورد مهم در زندگی هر شخص محل زندگی او هست. پس با قیمت اجاره خانه شروع می کنیم.
اجاره یک خانه تک خوابه با شرایط نرمال و خوب در منطقه خوبی از شهر کی یف حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ دلار و در شهرهای کوچکتر این قیمت به ۲۵۰ تا ۴۰۰ کاهش پیدا می کند. هزینه‌ خرید خوراکی و مواد غذایی با توجه به شهری که زندگی می کنید بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار متغیر خواهد بود.

۵/۵ - (۲ نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *