سوئیس سال‌هاست که مکان امنی برای مهاجران بوده، بیش از یک‌ چهارم جمعیت سوئیس را افراد مهاجر تشکیل می‌دهند. سوئیس کشوری مهاجرپذیر است که در کنار مردم آرام و استاندارد زندگی بالا، سیستم بهداشتی و آموزشی درجه یک و طبیعت زیبا باعث شده تا زندگی در آن با امنیت و آرامش، به‌ خصوص برای مهاجران همراه باشد. در ادامه به توضیح کلی درباره ویزای سوئیس می پردازیم.

آشنایی با کشور سوئیس

آشنایی با کشور سوئیس

همانطور که تا به‌ حال شنیدید سوئیس کشوری زیبا و ثروتمند است که در اروپای غربی واقع شده است و با کشورهای اتریش، فرانسه، آلمان و ایتالیا همسایه است. پایتخت سوئیس شهر برن است اما دو شهر ژنو و زوریخ به دلیل قدرت اقتصادی بالای خود از جمله شهرهای شناخته شده کشور سوئیس هستند. مردم سوئیس به چند زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانیایی صحبت می‌کنند.

از نظر سیاسی سوئیس کشوری بی‌طرف است، حدود ۲۰۰ سازمان بین‌المللی در این کشور قرار دارند. سازمان‌هایی چون صلیب سرخ و سازمان تجارت جهانی در این کشور فعالیت دارند. سوئیس عضو اتحادیه اروپا نیست اما عضوی از تجارت آزاد اروپا و منطقه شنگن است که می‌تواند به ‌راحتی با کشورهای عضو اتحادیه اروپا به تجارت بپردازد.

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس با توجه ‌به کیفیت زندگی بالا و فرصت‌های کاری و تحصیلی مناسب با متقاضیان زیادی همراه است. افراد زیادی از شهروندان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا در سال‌های اخیر به سوئیس مهاجرت کرده‌اند. سیاست‌ها و شرایط مهاجرت به اروپا برای ملیت‌ها و کشورهای مختلف متفاوت است. شهروندان اتحادیه اروپا از محدودیت بسیار کمتری نسبت به دیگر افراد با ملیت متفاوت برخوردارند.

مهاجرت به سوئیس برای ساکنان اتحادیه اروپا

ساکنان اتحادیه اروپا برای اقامت چندماهه در سوئیس تنها به یک پاسپورت معتبر نیاز دارند اما اگر به دنبال کار و اقامت طولانی‌مدت در سوئیس هستند به مجوز اقامت نیاز دارند. اگرچه قوانین و الزامات برای کشورهای مختلف اروپا متفاوت است اما کشورهای اتحادیه اروپا محدودیت بسیار کمتری برای اقامت در سوئیس دارند.

مهاجرت به سوئیس برای ساکنان غیر اتحادیه اروپا

ساکنان کشورهای غیر اروپایی برای مهاجرت به سوئیس با چالش‌های مختلفی روبه‌رو می‌شوند. شهروندان غیر اروپایی علاوه بر اقامت طولانی‌ مدت، برای ورود به کشور به‌ عنوان توریست نیز به ویزا نیاز دارند که ممکن است ماه‌ها طول بکشد. پذیرش سالانه مهاجر در سوئیس با محدودیت همراه است و نیاز به ارسال مدارک متعدد دارد.

ویزای سوئیس و انواع آن

ویزای سوئیس و انواع آن

نوع ویزا برای اجازه ورود به سوئیس با توجه ‌به هدف مهاجرت متفاوت است. هدف از مهاجرت ممکن است کار، تحصیل و یا پیوستن به خانواده باشد که برای هر یک ویزای مشخصی وجود دارد. درخواست ویزا به سفارت و کنسولگری سوئیس ارسال می‌شود و پس از تایید مجوز ورود به سوئیس صادر می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای سوئیس

  • کپی شناسنامه یا پاسپورت معتبر
  • دو قطعه عکس که در ۶ ماه اخیر ثبت شده باشد
  • تکمیل فرم درخواست
  • مدارک موردنیاز با توجه ‌به کشور زندگی متفاوت است

ویزای تحصیلی سوئیس

سیستم آموزشی سوئیس از جمله قوی‌ترین سیستم‌های آموزشی جهان است که با توجه ‌به هزینه پایین تحصیل، مهاجرت تحصیلی از محبوب‌ترین راه‌های مهاجرت به سوئیس است. سیستم آموزشی سوئیس بولنیا است و زبان تدریس در دانشگاه‌ها و مدارس انگلیسی است. سوئیس مدارس شبانه‌روزی و دانشگاه‌های متعددی دارد که برای مهاجرت مناسب هستند. طبق سیستم آموزشی سوئیس، لیسانس مدت ۳ سال، فوق ‌لیسانس ۲ ساله و دکتری ۴ سال است.

ویزای کاری سوئیس

برای دریافت ویزای کاری سوئیس باید قبل از مهاجرت به این کشور کار پیدا کنید و نامه‌ای از سمت کارفرمای خود داشته باشید. این ویزا به افرادی اعطا می‌شود که بعد از پیدا کردن کار به دنبال مهاجرت به این کشور هستند. ویزای کاری سوئیس به دانشجویانی که به ‌تازگی تحصیل خود را در این کشور تمام کرده و به دنبال شغل هستند نیز اعطا می‌شود.

ویزای پیوند به خانواده

این ویزا مختص افرادی است که خانواده‌ای در سوئیس دارند و برای دیدار خانواده و زندگی دائم در کنار خانواده قصد ورود به کشور سوئیس را دارند. برای دریافت این ویزا نیاز است که اعضای خانواده اقامت یا تابعیت سوئیس را داشته باشند. این مجوز اجازه ورود همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال به سوئیس را می‌دهد.

ویزای سوئیس از طریق سرمایه‌ گذاری

سرمایه‌گذاری در سوئیس فرصتی ایده‌آل برای ثروتمندان و بازنشستگان است که اجازه سرمایه‌گذاری و خرید ملک در سوئیس را پیدا می‌کنند. کسب اقامت از طریق سرمایه‌گذاری اجازه سفر به کشورهای اتحادیه اروپا بدون نیاز به ویزا را می‌دهد. برای دریافت اجازه اقامت، سرمایه‌گذار باید شرکتی در سوئیس تاسیس کند که شغل و فرصت اقتصادی برای شهروندان سوئیس ایجاد کند و برای اقتصاد سوئیس مفید باشد.

ویزای سوئیس از طریق ازدواج

آسان‌ترین راه برای مهاجرت به سوئیس ازدواج با شهروند سوئیسی است. ازدواج با شهروند سوئیسی اقامت در سوئیس را بعد از گذشت ۳ تا ۵ سال صادر می‌کند. برای مهاجرت از طریق ازدواج حداقل سن باید ۱۸ سال باشد. ازدواج باید در حضور یک افسر مهاجرت در شهرداری یا اداره مهاجرت صورت بگیرد.

فردی که قصد ازدواج با یک شهروند سوئیسی را دارد باید شرایط زیر را رعایت کند:

  • سبک زندگی سوئیسی را رعایت کند
  • قوانین سوئیس را به طور کامل رعایت کند
  • ثابت کند که خطری برای امنیت سوئیس ایجاد نمی‌کند

آشنایی با انواع ویزای شنگن

انواع مجوز اقامت در سوئیس

انواع مجوز اقامت در سوئیس

مجوز اقامت در سوئیس به ۳ دسته تقسیم می‌شوند و فرد متقاضی ۱۴ روز بعد از ورود به کشور سوئیس فرصت دارد تا برای اخذ اقامت درخواست دهد. برای دریافت تابعیت سوئیس باید هر ۳ مجوز را دریافت کرد که شامل مجوز اقامت کوتاه ‌مدت، مجوز اقامت موقت و مجوز اقامت دائم است.

اقامت کوتاه ‌مدت

مجوز اقامت کوتاه ‌مدت اجازه اقامت یک ‌ساله در سوئیس را می‌دهد که تنها یکبار قابل تمدید است.

اقامت موقت

مجوز اقامت موقت نیز اعتباری یک ‌ساله دارد اما با این تفاوت که محدودیتی برای تمدید ندارد. این مجوز مسیری برای دریافت اقامت دائم است که با توجه ‌به ملیت خود می‌توانید برای ۵ سال یا ۱۰ سال تمدید کنید.

اقامت دائم

شهروندان کشورهای غیر از اتحادیه اروپا ۱۰ سال بعد از دریافت مجوز اقامت موقت می‌توانند اجازه اقامت دائم را دریافت کنند؛ این مدت برای شهروندان اتحادیه اروپا ۵ سال است.

مزایای شهروندی سوئیس

مسیر دریافت شهروندی سوئیس مسیری طولانی و پردردسر است اما بعد از دریافت تابعیت سوئیس از مزایای زیادی بهره‌مند می‌شوید:

  • دریافت حق رای و نامزدی برای مناصب دولتی در سوئیس
  • دریافت پاسپورت سوئیس که اجازه سفر به بیش از ۱۵۰ کشور بدون نیاز به ویزا را می‌دهد
  • فرصت تغییر شغل

مهاجرت به سوئیس از طریق مسیرهای متعددی میسر است. مسیرهایی چون تحصیل، کار، ازدواج، تولد و پناهندگی که می‌تواند فرصتی مناسب برای همه افراد با شرایطی متفاوت باشد. سوئیس کشوری با امکانات عالی و کیفیت زندگی فوق‌العاده است که در کنار مناظر زیبا، می‌تواند به خانه دوم و کشور اول شما تبدیل شود.

به این مطلب چند امتیاز میدی ؟