کشور پرتغال در جنوب غربی قاره اروپا واقع شده و مساحت آن ۹۲ هزار کیلومتر مربع می باشد. پایتخت این کشور لیسبون است و از شمال و شرق با اسپانیا مرز مشترک دارد. همچنین از غرب به اقیانوس اطلس متصل شده است. پرتغال از جمله کشورهای مهم و ارزشمند در اروپا است که عضو کشورهای شنگن می باشد. به همین دلیل متقاضیان زیادی به دنبال اخذ ویزای پرتغال هستند.

از دلایل افزایش مهاجرت به پرتغال می توان به مواردی از جمله شرایط مطلوب آب و هوا، حق تحصیل و بورسیه، امکان ورود به بازار کار در هنگام تحصیل و اخذ پاسپورت پس از اتمام دوره تحصیلی، امکان انتقال محل تحصیل به کشورهایی چون آمریکا، اسپانیا و برزیل، اخذ پاسپورت و اقامت دائم بعد از گذشت ۵ سال اشاره نمود.

لازم به ذکر است قبل از اقدام جهت مهاجرت به پرتغال، ضروری است که به یکی از زبان های انگلیسی و یا پرتغالی تسلط کامل داشته باشید، زیرا در اکثر دانشگاه ها و مراکز کسب و کارهای این کشور، این دو زبان حاکم است و کاربرد دارد.

در ادامه به بررسی ویژگی ها، مزایا، معایب، هزینه ها، شرایط اخذ ویزا و اقامت پرتغال و انتخاب بهترین گزینه جهت اخذ ویزا پرتغال و اقامت می پردازیم. همراه با تکماه تراول باشید.

ویژگی های زندگی در پرتغال

ویزای پرتغال و زندگی در پرتغال

در واقع پرتغال به بهشت مهاجران معروف است. همچنین سومین کشور امن و سومین کشور بزرگ مستعمراتی جهان به شمار می رود. پرتغال کشوری دموکراتیک است که به روش پارلمانی اداره می شود. تلاش دریا نوردان پرتغالی، سبب گسترش امپراطوری آنان شد.

به طور کلی در پرتغال، تقریبا بیشتر شهرها بسیار سرد یا بسیار گرم نیستند و هوای معتدلی دارند. اما می توان گفت کسانی که به هوای سرد علاقه بیشتری دارند، می توانند به غرب پرتغال و همچنین کسانی که به هوای گرم علاقه دارند، می توانند به شرق پرتغال مهاجرت کنند.

کوهستان ها، پیاده روها، پارک های ملی این کشور بسیار زیبا و چشم نواز بوده و بهترین گزینه برای پیاده روی می باشد. پرتغال، ۷۰ زمین بازی برای بازی گلف دارد و قطب بازی گلف در اروپا به شمار می رود. زیتون، انگور، لبنیات، گوجه فرنگی و سیب زمینی مهم ترین محصولات کشاورزی در این کشور هستند.

مزایای زندگی در پرتغال

هزینه های مقرون به صرفه در پرتغال، یکی از عوامل مهم ارجحیت برای مهاجران به این کشور نسبت به کشورهای دیگر بوده، زیرا در بین کشورهای اروپایی به سختی می توان به این مزیت دسترسی پیدا کرد. پرتغال به دلیل داشتن ۱۲۵ مراکز عالی آموزشی دولتی و خصوصی، برای علاقه مندان به تحصیل نیز گزینه بی نظیری می باشد زیرا روش آموزش در سراسر کشور یکسان بوده و هزینه های زندگی و شهریه دانشگاه ها نیز، بسیار کمتر از کشور های اروپایی دیگر است.

بهترین شهرها برای مهاجرت به پرتغال لیسبون، پورتو و گیماریش بوده که در زیر مجموعه پایتخت های فرهنگی اروپا محسوب می شود.

قابل توجه است که در تمامی نقاط این کشور، زندگی همراه با آرامش و بدون استرس حاکم است؛ به طوری که آنان برای انجام هیچ کاری عجله نمی کنند. مسئولین اداری پرتغالی، بسیار وظیفه شناس هستند، به طوری که بیشتر تایم کاری خود را برای پاسخگویی و حل مشکلات مهاجران داخلی و خارجی صرف می کنند. میزان جرائم در پرتغال بسیار محدود است و آن میزان کمی از جرائم نیز، در خیابان ها به دلیل افزایش مهاجرین رخ می دهد.

معایب زندگی در پرتغال

سرعت پایین زندگی یکی از معایب زندگی برای کسانی است که به بهره وری بیشتر علاقه دارند. برای مثال زمانی که برای تعمیر خودروی خود در این کشور صرف می کنید، بیشتر از کشورهای دیگر است. گران بودن برخی موارد مانند بنزین، لوازم آشپزخانه، برق، لوازم آرایشی و بهداشتی، خودرو، محصولات خانگی و کتاب.

اغلب خانه های پرتغالی که ساخت قدیم می باشند، سیستم گرمایشی ندارند و بسیار سرد می باشند. با این حال، بیرون خانه از داخل خانه گرمتر است. دلیل سردی این خانه ها، بودجه کم برای ساخت بوده است و اکثر این خانه ها مخصوص فصل تابستان ساخته شده اند.

از معایب بسیار مهم که باید مورد توجه افرادی که می خواهند از طریق کار کردن اقامت خود را دریافت کنند، این است که باید حتما معرف داشته باشند. در بیشتر کشورها قانون استخدام کردن آشناها وجود دارد اما در پرتغال این مورد بیشتر دیده می شود.

هزینه های زندگی در پرتغال

قابل توجه است که هزینه های زندگی هر شخصی با توجه به روش زندگی او متفاوت است. اما به طور کلی می توان گفت حداقل هزینه زندگی یک شخص مجرد در یکی از شهرهای کوچک پرتغال، ماهانه ۸۵۰۰ یورو می باشد. اما در شهرهای بزرگ پرتغال مانند لیسبون، حداقل هزینه های زندگی به مبلغ ۱۱۰۰ یورو در ماه می رسد.

آشنایی با انواع ویزای شنگن

انواع ویزای پرتغال

انواع ویزای پرتغال

لازم به ذکر است که افراد با داشتن ویزای پرتغال، می توانند به کشورهای عضو شنگن نیز سفر کنند. به طور کلی دو نوع ویزا در ارتباط با اقدام های مهاجرین وجود دارد.

۱- ویزای کوتاه مدت (ویزای توریستی، شنگن)
۲- ویزای بلند مدت

ویزای ترانزیت فرودگاهی

این ویزا تنها در فرودگاه پرتغال صادر می شود و اشخاص مهاجر نمی توانند به خارج از فرودگاه تردد داشته باشند.

ویزای سفر به کشورهای عضو شنگن

تنها کسانی از این مورد استفاده می کنند که تصمیم به تعویض پرواز یا توقف در فرودگاه کشورهای عضو شنگن را دارا می باشند.

ویزای ماندن کوتاه مدت در کشورهای عضو شنگن

با اخذ این نوع ویزا، مجاز هستند ۵ روز از کشورهای عضو شنگن به صورت زمینی یا هوایی به مقصدشان سفر کنند.

ویزای جاب سیکر پرتغال (Job Seeker)

ویزای جاب سیکر همان ویزای جستجوی کار می باشد. با اخذ این ویزا می توانید به مدت ۶ ماه در کشور پرتغال حضور داشته باشید و جویای کار در این کشور باشید. البته موردی که قابل توجه می باشد، این است که اخذ این نوع ویزا برای افراد مقیم ایران وجود ندارد. بنابراین اگر مقیم کشور دیگری هستید می توانید از این نوع ویزا بهره ببرید.

ویزای جاب آفر پرتغال (Job Offer)

جهت شروع به انجام کار در پرتغال، بایستی پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای پرتغالی داشته باشید. اما با توجه به این که افراد مقیم پرتغالی در اولویت ورود به بازار کار قرار دارند، تنها تحت شرایطی خاص شما می توانید مشغول به کار شوید.

بعد از ارسال درخواست کار برای شما توسط کارفرما، ابتدا او باید آگهی کار خود را در کشور پرتغال منتشر کند و در صورتی که از بین شهروندان پرتغالی و شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، نتوانست نیروی کار مورد نظر خود را پیدا کند؛ اجازه دارد برای شهروندان خارجی منتشر کند که برخی کشورهای توسعه یافته در اولویت قرار دارند و می توان گفت اخذ این ویزا برای ایرانیان، کمی سخت است.

ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی پرتغال

مورد علاقه و بهترین روش اخذ ویزای پرتغال، اخذ ویزای تحصیلی می باشد. به طور میانگین هزینه های زندگی یک دانشجو در پرتغال، در محدوده ۵۰۰ الی ۸۰۰ یورو می باشد که این مبلغ برای خانواده چهار نفره از ۱۵۰۰ یورو شروع می گردد. شهریه یک دانشجوی کارشناسی حدود ۱۵۰۰ یورو می باشد.

دانشکده های پرتغال، کیفیت آموزشی بالایی دارند به طوری که ۱۲ دانشگاه پرتغال، از ۵۰۰ دانشگاه های برتر جهان می باشد. به دلیل عضویت پرتغال در شنگن، امکان سفر کوتاه مدت برای دانشجویان فراهم است و همچنین دانشجویان می توانند محل دانشگاه خود را به کشورهای عضو شنگن انتقال دهند.

دانشجویان می توانند هم در زمان تحصیل و هم بعد از گرفتن مدرک خود، مشغول به کار شوند. همچنین لازم به ذکر است بعد از ۵ سال، می توانند پاسپورت و اقامت دائم دریافت کنند.

ویزای سرمایه گذاری (Golden Visa)

ویزای سرمایه گذاری پرتغال

با خرید ملکی به مبلغ حداقل ۲۸۰ هزار یورو، اقامت موقت کشور پرتغال را دریافت می کنید اما جهت اخذ اقامت دائم باید معمولا به مدت ۵ سال آن را نگهداری کنید. این نوع مهاجرت، به مهاجرت طلایی معروف است.

ویزای طلایی پرتغال، ویزای یک ساله می باشد که در صورت نگهداری ملک یا سرمایه خود در این کشور، می توانید به میزان دو مرحله، دو سال دیگر آن را تمدید کنید که در نهایت بعد از گذشت ۵ سال، می توانید برای اخذ تابعیت در خواست دهید.

ویزای خود حمایتی / تمکن مالی (D7)

تنها لازم است سرمایه خود را با رعایت قوانین برای مدتی خاص به دولت پرتغال بسپارید و در حساب بانکی خود نگهداری کنید. سپس بعد از گذشت چند سال که طبق قوانین آن ها محاسبه می شود، می توانید ویزای پرتغال را برای خود و خانواده خود (فرزند زیر ۲۲ سال) تهیه نمایید.

مهاجرت از طریق ازدواج

مهاجرت به پرتغال از طریق ازدواج

معمولا با ازدواج کردن در اکثر کشورها، تابعیت مرد به زن منتقل می شود و زن تابعیت مضاعف بر کشور خود می گیرد و تنها در تعداد محدودی از کشورها، تابعیت از زن به مرد تحت شرایطی خاص انتقال می گردد. از جمله این شرایط می توان به تامین نیازهای مالی و حمایت شخص تبعه آن کشور اشاره نمود.

شما تنها در صورتی می توانید از این نوع مهاجرت استفاده کنید که به طور رسمی ازدواج شما ثبت شده باشد و تمامی مراحل قانونی را با موفقیت گذرانده باشید. به دلیل رایج شدن ازدواج صوری جهت مهاجرت به پرتغال، مسئولین امنیتی این کشور طریقه ازدواج را مورد بررسی قرار می دهند و تنها در صورت تایید، شما می توانید بعد از یک سال وارد این کشور شوید.

مهاجرت از طریق تولد

این نوع مهاجرت با توجه به این که یکی از والدین، تابعیت پرتغالی داشته باشد و ثابت شود که این ادعا صحت دارد؛ امکان پذیر می باشد.

مهاجرت از طریق پناهندگی

از پر ریسک ترین و پر خطرترین روش های مهاجرت، می توان به پناهندگی اشاره نمود. به دلیل افزایش کلاهبرداری و دادن وعده های دروغین از سمت افراد سودجو، این روش توصیه نمی شود. چرا که این افراد هیچ اقدامی برای پناهندگی شما انجام نداده و تنها شما را در دام خود گرفتار می کنند.

۱/۵ - (۱ نظر)