ویزای دانشجویی هلند

محیط امن و چند فرهنگی با هزینه‌های تحصیلی مقرون‌به‌صرفه ارائه شده توسط هلند، این کشور را به مقصدی فوق‌العاده جذاب برای تحصیل در خارج از کشور و تلاش در جهت گرفتن ویزای دانشجویی هلند برای دانشجویان در سراسر جهان تبدیل می‌کند. هلند یکی از اولین کشورهایی است که برنامه‌های تحصیلی بین‌المللی را ارائه می‌دهد که به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. همچنین به دلیل سبک تدریس مبتکرانه و بسیار ساده خود که سالانه ده‌ها هزار دانشجوی بین‌المللی را در سراسر جهان جذب می‌کند، شناخته شده است.

درخواست برای ویزای دانشجویی هلند نیز بسیار ساده است. با این ‌حال، قبل از درخواست باید چند نکته را در نظر داشته باشید که در این مقاله به این نکات می‌پردازیم. پس از این که متوجه شدید کدام کشور برای تحصیل در خارج از کشور مناسب است و هلند را انتخاب کردید، مرحله بعدی درخواست ویزا است.

هیچکس از این مرحله دریافت ویزا لذت نمی‌برد، عمدتا به این دلیل که به زمان زیادی برای سازماندهی، جمع‌آوری و آماده‌سازی تمام اسناد و اطلاعات مربوطه نیاز دارد. با این‌ حال، درخواست ویزای دانشجویی هلند چندان پیچیده نیست. در این مقاله ما تمام آن چیزی که برای گرفتن ویزای دانشجویی هلند نیاز دارید را آورده‌ایم پس تا انتها با ما همراه باشید.

مزایای تحصیل در هلند

مزایای تحصیل در هلند

۱) یک محیط بین ‌المللی و چند فرهنگی

دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان برای ویزای دانشجویی هلند رقابت می‌کنند. اکثر دانشگاه‌های هلند دارای انجمن‌های دانشجویی بین‌المللی هستند که در طول تحصیل به دانشجویان کمک می‌کنند. هلند همچنین یک کشور منحصربه‌فرد غیرانگلیسی زبان است که تقریبا ۹۵ درصد از مردم محلی آن انگلیسی صحبت می‌کنند. این عامل زندگی، تحصیل، اخذ ویزای دانشجویی هلند و کار در این کشور را برای دانشجویان بین‌المللی بسیار راحت و خوشایند می‌کند.

۲) هزینه ‌های تحصیلی مقرون‌ به ‌صرفه

تحصیل در هلند در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی‌ زبان مانند انگلستان یا ایالات متحده آنقدر گران نیست. آموزش عالی هلند توسط یارانه دولتی پرداخت می‌شود و هزینه‌های تحصیل نسبتا پایین است. هزینه تحصیل سالانه برای یک برنامه تحصیلی یا دوره در یک موسسه آموزش عالی هلند از حدود ۱۹۰۰ یورو برای دانشجویان اتحادیه اروپا و ۶۰۰۰ یورو برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بسته به موسسه شروع می‌شود.

۳) هزینه ‌های زندگی مقرون ‌به ‌صرفه

در مقایسه با سایر کشورهای اروپای غربی، هزینه زندگی در هلند نسبتا پایین است. شما بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه نیاز دارید. برای تامین مالی این کار، می‌توانید مشاغل پاره ‌وقت و تحصیل در امور مالی را ترکیب کنید.

بیشتر بخوانید
مجوز LMIA چیست؟

۴) طیف گسترده ‌ای از مدارک تحصیلی به زبان انگلیسی

هلند به‌ عنوان اولین کشور غیرانگلیسی زبانی شناخته می‌شود که در آن دانشگاه‌ها شروع به طراحی برنامه‌های تحصیلی آموزش عالی به زبان انگلیسی برای جذب دانشجویان خارج از کشور کرده‌اند. بیش از ۲۱۰۰ برنامه تحصیلی و دوره آموزشی به زبان انگلیسی در هلند موجود است که طیف وسیعی از زمینه‌ها را پوشش می‌دهد و منجر به لیسانس، فوق‌لیسانس، دکترا، دیپلم یا گواهی می‌شود این امر گرفتن ویزای دانشجویی هلند را تا حدودی آسان کرده است.

۵) فرصت‌ های عالی برای سفر

این کشور در مرکز اروپا واقع شده است و دسترسی آسانی به تمام شهرهای بزرگ اروپایی دارد. هلند اغلب به‌ عنوان “دروازه اروپا” توصیف می‌شود. پرواز از آمستردام به پاریس، برلین، بروکسل یا لندن تنها حدود یک ساعت طول می‌کشد. همچنین دارای ارتباطات و دسترسی عالی با قطار به تمام شهرهای بزرگ اروپایی است.

۶) مدارک معتبر بین ‌المللی

هلند همچنین به ‌عنوان یک مرکز دانش با سنت‌های مطالعاتی غنی و دانشگاه‌های معروف شناخته شده است. تحقیقات علمی در دانشگاه‌های هلند در سطح ملی و بین‌المللی بسیار ارزشمند است. تحصیل در هلند با تمام استانداردهای بین‌المللی مطابقت دارد و در سراسر جهان از شهرت خوبی برخوردار است. مدرک تحصیلی از دانشگاه هلند فرصتی را برای شروع کسب‌وکار شما فراهم می‌کند و می‌تواند برای داشتن یک شغل موفق در هر کشوری از جهان بسیار مفید باشد.

فرآیند پذیرش در دانشگاه‌ های هلند

فرآیند پذیرش در دانشگاه‌ های هلند

قبل از این که شما بخواهید برای گرفتن ویزای دانشجویی هلند اقدام کنید باید دانشگاه خود را در این کشور انتخاب کرده و الزامات دانشگاه موردنظر را تهیه نمایید. بعد از گذراندن این پروسه نامه پذیرش برای گرفتن ویزای دانشجویی هلند را از دانشگاه دریافت می‌کنید. اگر به ویزا نیاز دارید، دانشگاه شما باید با شما تماس بگیرد و درخواست را شروع کند. اگر این اتفاق نیفتاد، با آن‌ها تماس بگیرید و درخواست پشتیبانی کنید. پس از دریافت تاییدیه از اداره مهاجرت دانشگاه به شما اطلاع خواهند داد. قدم بعدی یافتن نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری در کشور خود و درخواست ویزا برای ورود به این کشور است.

برترین دانشگاه ‌ها و کالج‌ ها برای ویزای دانشجویی هلند

هلند با داشتن برخی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان و یکی از اولین کشورهای قاره اروپا که دوره‌های آموزش زبان انگلیسی را معرفی کرد، به دلیل رتبه‌بندی بالای دانشکده‌های پزشکی، دانشکده‌های مهندسی، دانشکده‌های حقوق، توجه زیادی را به خود جلب کرده است یکی از دلایل رقابت ویزای دانشجویی هلند، دانشگاه‌های این کشور است.

چندین موسسه و دانشگاه در سراسر هلند دارای رتبه‌های بالا و شهرت جهانی برای اکتشافات و تحقیقات علمی هستند. دانشگاه لیدن، دانشگاه اوترخت، دانشگاه اراسموس روتردام و دانشگاه فناوری آیندهوون فقط برخی از بسیاری از مدارس و موسسات در هلند هستند که در میان بهترین دانشگاه در جهان رتبه بسیار خوبی دارند. در این جا چند دانشگاه بین‌المللی را برای گرفتن ویزای دانشجویی هلند پیشنهاد می‌کنیم:

 • دانشگاه توئنته
 • دانشگاه رادبود
 • دانشگاه تیلبورگ
 • دانشگاه اوترخت
 • دانشگاه آمستردام
بیشتر بخوانید
اقامت یونان از طریق تمکن مالی

ویزای دانشجویی هلند در مقابل اجازه اقامت

ویزای دانشجویی هلند در مقابل اجازه اقامت

کسانی که کشورشان عضو اتحادیه اروپا است به ویزای دانشجویی هلند نیازی ندارند و به‌ راحتی می‌توانند به این کشور مهاجرت و تحصیل کنند. اما اگر دانشجوی بین‌المللی از کشور دیگری باشید چه اتفاقی می‌افتد؟ این بستگی به مدت اقامت و تحصیل شما دارد برای دریافت ویزا تا ۹۰ روز در هلند شما نیاز به دریافت ویزای شنگن دارید ولی اگر قصد این را دارید که بیشتر از ۹۰ روز در هلند بمانید به ویزای ورود و اجازه اقامت از سوی دولت این کشور نیاز دارید.

زمان و مکان درخواست ویزای دانشجویی هلند

دانشگاه موردنظر شما باید روند درخواست برای ویزای تحصیلی را شروع کند. اگر این اتفاق نیفتاد، شما می‌توانید مستقیما با آن‌ها تماس بگیرید. پس از تایید درخواست دانشگاه، می‌توانید برای ویزای ورود به سفارت یا کنسولگری محلی در کشور خود درخواست دهید. شما می‌توانید ویزای دانشجویی هلند را پس از حداکثر ۳ ماه به دست آورید. زمان رسیدگی به درخواست ویزای شما معمولا یک ماه طول می‌کشد، اما این به ملیت شما و سایر عوامل بستگی دارد.

جزییات مهم در مورد ویزای دانشجویی هلند

جزییات مهم در مورد ویزای دانشجویی هلند

اگر شما در طول فرآیند تحصیل خود بخواهید رشته تحصیلی خود را تغییر دهید سال‌هایی که در رشته دیگر تحصیل‌کرده‌اید را از دوره جدید تحصیلی کم می‌کنند. به‌ عنوان‌ مثال، پیشرفت کافی در عملکرد تحصیلی خود نداشته باشید (حداقل ۵۰ درصد از واحدهای موردنیاز در هرسال تحصیلی) در برخی موارد، می‌توان ویزای دانشجویی هلند را لغو کرد.

چنان چه تحصیلات خود را متوقف کنید و ثبت‌نام خود را به ‌عنوان دانشجو خاتمه دهید، یا اگر دیگر بودجه کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی خود ندارید، دانشگاه موظف است به خدمات مهاجرت و تابعیت هلند اطلاع دهد. این ممکن است منجر به لغو ویزا شما توسط دولت هلند شود.

الزامات زبان برای ویزای دانشجویی هلند

قبل از این که بتوانید در هر مقطعی در هلند تحصیل کنید، حداقل سطح مهارت زبان انگلیسی لازم است، نه ‌تنها برای برنامه‌های آموزش ‌داده‌ شده به زبان انگلیسی، بلکه گاهی اوقات برای آن‌هایی که به زبان هلندی نیز تدریس می‌شوند.

آزمون‌های اصلی پذیرفته شده انگلیسی عبارتند از:

 • آیلتس آکادمیک
 • تافل iBT
 • PTE آکادمیک

مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی هلند

 • فرم درخواست ویزا تکمیل شده پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس شناسنامه
 • ریز نمرات تحصیلی نامه رسمی از موسسه آکادمیک در هلند
 • بیمه مسافرتی و سلامت هزینه درخواست ویزا (۱۷۴ یورو)
 • فتوکپی تمام مدارک اصلی
 • طرح مطالعه کامل و انگیزه نامه: توضیح دهید که چرا به مطالعه رشته موضوعی انتخاب شده علاقه دارید و چگونه و چرا با مطالعات قبلی شما مرتبط است. مدرک مالی برای کل دوره تحصیل (حدود ۸۷۰ یورو در ماه)
بیشتر بخوانید
بهترین کشورها برای بورسیه تحصیلی

اجازه اقامت در هلند

معمولا دانشگاه‌ها از طرف شما برای ویزای دانشجویی هلند درخواست می‌کنند، اما هزینه این خدمات را از شما دریافت می‌کنند. دانشگاه موردنظر شما با دریافت هزینه از شخص شما برای ویزای دانشجویی هلند اقدام می‌کند. شما با گرفتن ویزای تحصیلی که نقش مجوز اقامت را دارد می‌توانید در تمام مدت تحصیل خود در این کشور بمانید. در صورت نیاز، ویزای دانشجویی هلند را می‌توان تا ۳ ماه دیگر به ‌اضافه سال آماده‌سازی تمدید کرد.

کار هم ‌زمان با تحصیل در هلند

کار هم ‌زمان با تحصیل در هلند

اگر می‌خواهید در حین ادامه تحصیل در هلند کار کنید، بسته به ملیت خود ممکن است به مجوز کار نیاز داشته باشید. شهروندان اتحادیه اروپا، سوئیس و ژاپن نیازی به مجوز کار ندارند و محدودیتی در تعداد ساعات کار ندارند. شهروندان ایرانی و سایر کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند به مجوز کار نیاز دارند و فقط کارفرما یا آژانس کار می‌تواند از طرف آن‌ها برای مجوز کار درخواست دهد. دانشجویان بین‌المللی مجاز به کار تا ۱۰ ساعت در هفته یا تمام‌ وقت فقط در ماه‌های تابستان هستند.

راه حل نهایی پس از دریافت نامه پذیرش دانشگاه شما

تحصیل در هلند و گرفتن ویزای دانشجویی هلند، نیازمند چند مرحله اضافی پس از فرآیند درخواست است. شما باید بیمه درمانی خود را تسویه کنید. اگر از یک کشور اتحادیه اروپا هستید، بیمه درمانی در کشور شما در هلند نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. اما برای استفاده از آن باید یک کارت بیمه سلامت اروپا دریافت کنید. اگر بیمه درمانی معتبر نیست، باید ۸۰ تا ۱۶۰ یورو در ماه برای پوشش آن بپردازید.

پس از ورود به هلند برای دانشجویان اتحادیه اروپا شما باید برای دریافت شماره خدمات عمومی شخصی با یک نهاد حاکم محلی تماس بگیرید. برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید اجازه اقامت دریافت کنید. دانشگاه از طرف شما درخواست می‌دهد، فقط باید مدارک موردنیاز را ارسال کنید. دانشجویان قبل از شروع کلاس‌های خود باید به طور رسمی در دانشگاه ثبت‌نام کنند. همچنین باید هزینه تحصیل خود را پرداخت کنند.

همانطور که در این مقاله اشاره کردیم، هلند یک کشور بین‌المللی و بسیار راحت است زیرا اکثر مردم انگلیسی صحبت می‌کنند. با این‌ وجود، همیشه گذراندن یک دوره مقدماتی زبان هلندی برای حداقل یادگیری اصول اولیه ارزشمند است، بسیاری از دانشگاه‌های هلند دوره‌های زبان هلندی را برای افراد بین‌المللی ارائه می‌دهند. همچنین می‌توانید از سایر منابع آنلاین برای یافتن دوره‌های زبان، و همچنین برنامه‌ها و لغت‌نامه‌های جدید زبان استفاده کنید تا اقامت خود را در هلند راحت‌تر کنید.

این کشور مزایای زیادی برای تحصیل دارد که در این مقاله به برخی از آن‌ها پرداختیم، همین امر موجب شده است این روزها دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای گرفتن ویزای دانشجویی هلند رقابت کنند.

به این مطلب چند امتیاز میدی ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *