ویزای برزیل افراد زیادی را به دنبال خود می‌کشاند. این کشور با داشتن برخی قوانین و تبصره‌های خاص به ایرانیان نیز ویزا می‌دهد. اگر قصد مهاجرت دارید و در میان گزینه‌های خود به برزیل نیز فکر می‌کنید، این مقاله از تکماه تراول را بخوانید.

ما در این مطلب به بررسی انواع ویزای برزیل می‌پردازیم. همچنین در این مقاله مدارک مورد نیاز برای دریافت انواع ویزا، هزینه‌هایی که برای دریافت ویزا متحمل می‌شوید و برخی نکات مفید دیگر نیز گنجانده شده است. شما با مطالعه این مقاله به دید درست و شفافی درمورد انواع ویزای برزیل خواهید رسید.

انواع ویزای برزیل

ایرانی‌ها برای ورود به کشور برزیل نیاز به ویزا دارند. دولت برزیل برای متقاضیان ورود به این کشور ۴ نوع ویزا صادر می‌کند که شما بر اساس هدف خود از سفر به این کشور و شرایط خود می‌توانید برای مناسب‌ترین نوع آن درخواست داده و به صورت آنلاین فرم درخواست خود را ارائه کنید. انواع ویزای برزیل عبارت‌اند از:

ویزای توریستی برزیل

ویزای توریستی برزیل

شاید فکر کنید اگر قصد شما از ورود به کشور برزیل سفر، گردش و تفریح باشد، می‌توانید از ویزای توریستی یا  VITUR استفاده کنید. هرچند این مورد صحت دارد، اما شما برای موارد بیشتری نیز می‌توانید از ویزای توریستی این کشور برای ورود به خاک آن استفاده کنید. شما می‌توانید از ویزای توریستی برای موارد زیر نیز استفاده کنید.

 • سفر تفریحی و گردشگری
 • شرکت در مسابقات هنری، ورزشی و …
 • شرکت در سمینارها و کنفرانس‌های علمی و فرهنگی برای اساتید دانشگاه و پژوهشگران
 • بازدید از اقوام و دوستان

مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی برزیل

شما با ویزای توریستی می‌توانید تا سه ماه در این کشور اقامت کنید. دقت کنید که ویزای برزیل مانند ویزای برخی کشورهای دیگر قابلیت تبدیل شدن به نوع دیگری از ویزا را ندارد. شما برای دریافت این ویزا به مدارک زیر نیاز دارید.

 • شناسنامه خود به همراه ترجمه آن
 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار و یک برگ خالی
 • ۶ قطعه عکس پرسنلی
 • تحویل مدارک تمکن مالی
 • تسلیم کردن اسناد ملکی
 • ارائه بلیط مسافرتی
 • ارائه بیمه مسافرتی خود
 • اگر دانشجو بوده و مشغول به تحصیل هستید، ارائه گواهی اشتغال به تحصیل خود ضروری است.
 • ارائه نامه شغلی برای افرادی که شاغل هستند.  
 • ارائه نامه بازنشستگی و فیش حقوقی برای بازنشستگان

لازم است که این مدارک را به همراه ترجمه آن به سفارت برزیل بدهید. مدارک شما باید اصل و کامل باشد، زیرا ارائه مدارک جعلی یا ناقص احتمال ریجکت شدن ویزای شما را بالا می‌برد.

جاذبه های گردشگری برزیل

چگونه برای ویزای توریستی اقدام کنیم؟

چطور برای ویزای توریستی اقدام کنیم؟

به منظور دریافت ویزای توریستی برزیل ابتدا شرایط دریافت این نوع ویزا را مطالعه کنید. در این خصوص سایت SCED.SEPRO.GOV.BR می‌تواند کمک بزرگی برای شما باشد. در همین سایت فرم‌های مورد نیاز را دانلود کرده و تکمیل کنید. پس از تکمیل فرم‌های ویزای توریستی برزیل آن‌ها را در همین سایت آپلود کنید.

شما می‌توانید مدارک و فرم‌های خود را به انگلیسی، اسپانیایی یا پرتغالی ترجمه کنید. مهر وزارت امور خارجه بر روی تمام مدارک شما باید نقش بسته باشد. در مجموع ۸۰ دلار برای خدمات اخذ ویزای توریستی برزیل نیاز خواهید داشت.

هزینه ویزای توریستی چقدر است؟

هزینه‌هایی که هر فرد باید برای ویزای توریستی برزیل در نظر بگیرد در جدول زیر آورده شده است. توجه کنید که زمان پردازش ویزا بر هزینه‌های شما تأثیر می‌گذارد. در این مورد شما برای زمان خود هزینه می‌کنید. ویزاهایی که گران‌تر هستند سریع‌تر بررسی می‌شوند.

نوع ویزا توریستی هزینه
پردازش استاندارد ۷۰ دلار
پردازش سریع ۱۰۰ دلار
پردازش بسیار سریع ۱۳۵ دلار

ویزای موقت برزیل

دولت برزیل ۷ نوع ویزای موقت ارائه می‌دهد که ما در ادامه آن‌ها را برای شما شرح می‌دهیم. با مطالعه این بخش متوجه خواهید شد که برای ورود به برزیل کدام ویزای موقت برزیل برای شما مناسب‌تر خواهد بود.

ویزای موقت نوع ۱ VITEM-I

ویزای موقت نوع یک برزیل برای دانشمندان، اساتید دانشگاه، تکنسین‌ها و برخی از ورزشکاران صادر می‌شود. افرادی که با ویزای نوع ۱ در برزیل اقامت دارند اجازه فعالیت‌های مالی در این کشور را ندارند.

ویزای موقت نوع ۲ VITEM-II

آیا به قصد تجارت می‌خواهید مدتی در کشور برزیل اقامت کنید؟ در این صورت باید از ویزای نوع ۲ استفاده کنید. این نوع ویزا همچنین برای کسانی که قرار داد امضا شده برای واردات یا صادرات دارند یا می‌خواهند برای اهداف تجاری از شرکت‌ها بازدید کنند مناسب است.

شاید خیلی کم اتفاق بیفتد که کسانی از ایران فرزندی با ملیت برزیلی را به فرزندخواندگی بپذیرند. با این وجود این نوع ویزا برای کسانی که سرپرستی یک کودک برزیلی را بر عهده می‌گیرند نیز صادر خواهد شد.

ویزای موقت نوع ۳ VITEM-III

برزیل سرزمین فوتبال است و بسیار پیش می‌آید که مسابقات ورزشی جذاب و نفس گیر در این کشور برگزار شود. ویزای موقت نوع ۳ برای کسانی است که صرفاً جهت شرکت در این رویدادهای ورزشی یا برخی رویدادهای هنری به برزیل سفر می‌کنند.

ویزای موقت نوع ۴ یا ویزای دانشجویی (VITEM-IV

دانشجویانی که به دنبال ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا در برزیل هستند می‌توانند با ویزای نوع ۴ برای مدت مشخص و به طور موقت به این کشور وارد شوند و تا پایان تحصیلات خود در برزیل بمانند.

ویزای موقت نوع ۵ VITEM-V

ویزای موقت نوع ۵ برای افراد زیر صادر می‌شود.

 • افرادی که برای کار آموزی به این کشور می‌روند.
 • افرادی که با یکی از شرکت‌های این کشور قرار داد دارند.
 • رزیدنت‌های پزشکی
 • کارمندان شرکت‌های خارجی
 • مدرسان یا اساتید دانشگاه که برای گذراندن دوره‌های علمی وارد خاک برزیل می‌شوند.

ویزای موقت نوع ۶ VITEM-VI

ویزای نوع ۶ منحصرا برای خبرنگاران که برای گزارش رویدادهای مهم ورزشی قصد ورود به برزیل را دارند صادر می‌شود.

ویزای موقت نوع ۷ VITEM-VII

شما برای ورود به کشور برزیل به عنوان مبلغ مذهبی یا سفر مذهبی با ویزای نوع ۷ می‌توانید به مدت محدود در این کشور اقامت کنید.

ویزای دائم برزیل

ویزای دائم برزیل

برای اقامت دائم در کشور برزیل یا سفر و ورود و خروج بدون دردسر از آن بهتر است از ویزای دائم این کشور استفاده کنید. در این صورت دیگر نیازی به تمدید ویزا ندارید، اما دریافت این نوع ویزا شرایط خاص خودش را دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. افراد زیر برای دریافت ویزای دائم این کشور می توانند اقدام کنند.

 • افرادی که مددکار اجتماعی هستند یا برای مدیریت نهادهای مذهبی به برزیل می‌روند.
 • افرادی که قصد دیدار اقوام و خانواده را دارند.
 • کسانی که می‌خواهند پس از بازنشستگی در برزیل اقامت کنند.
 • افرادی که در دانشگاه یا یکی از سازمان‌های علمی برزیل پیشنهاد کاری دارند.

ویزای دیپلماتیک برزیل

همان طور که از اسم آن مشخص است این نوع ویزا برای دیپلمات‌هایی که با هدف مأموریت‌های سیاسی قصد سفر به برزیل را دارند صادر می شود.

ویزای کار

آیا به دنبال کار در یک کشور خارجی هستید و به این منظور قصد بررسی شرایط ویزای کاری این کشور را دارید؟ پس بهتر است در این مورد بیشتر مطالعه کنید. ویزای کاری برزیل چندان آسان صادر نمی‌شود و شرط سفارت برزیل برای صادر کردن آن این است که یک کارفرمای برزیلی برای شما درخواست کار ارسال کرده باشد.

قدم اول برای شما این است که با کارفرمایان برزیلی ارتباط گرفته و کفایت خود را برای شغل مورد نظر اثبات کنید. اگر شما بتوانید از طرف کارفرمای برزیلی درخواست کار بگیرید، می‌توانید از طریق ویزای کار و به مدت محدود وارد این کشور شوید.

با تمام شدن مدت ویزا می‌توانید آن را دوباره تمدید کنید، اما این در صورتی اتفاق می‌افتد که رضایت کارفرمای خود را جلب کرده باشید و او مایل به ادامه همکاری با شما باشد. برای تمدید ویزای کاری این کشور در روزی که برای شما تعیین شده است به همراه مدارک برای تمدید آن به سفارت مراجعه کنید.

ویزای تحصیلی

 دانشجویان به دنبال شرایط بهتر برای تحصیل به مهاجرت تحصیلی فکر می‌کنند. کشورهای زیادی برای مهاجرت این افراد تسهیلات اعطا می‌کند یا با بورسیه دانشجویان شرایط مهاجرت و زندگی را برای آنان آسان می‌کند.

کشورهای پیشرفته و در حال توسعه از این طریق به پیشرفت خود، افزایش دانش جمعی و آموزش نیروی کار مفید کمک می‌کنند. کشور برزیل نیز برای دانشجویان ویزای تحصیلی صادر می‌کند. افراد علاقه‌مند به تحصیل در این کشور ابتدا باید پذیرش یکی از دانشگاه‌های برزیل را به دست بیاورند.

پس از این مرحله ضروری است که با فرم پذیرش و سایر مدارک لازم برای ویزا درخواست بدهند. ویزای تحصیلی جزو ویزاهای موقت محسوب می‌شود و شما پس از اتمام دوره تحصیل (۲ سال برای ارشد و ۴ سال برای کارشناسی) باید به کشور خود بازگردید.

مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی

مدارک شما باید حتما کامل و ترجمه شده باشد. در این صورت شما می‌توانید احتمال ریجکت شدن ویزای خود را به حداقل برسانید. برای دریافت ویزای تحصیلی به همراه مدارک زیر درخواست خود را در سفارت ثبت کنید.

 • فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • نامه پذیرش شما از دانشگاه برزیل
 • رسید نشان دهنده پرداخت هزینه‌ها
 • اصل مدرک گذرنامه با ۶ ماه اعتبار
 • رسید گردش حساب که نشان دهنده تمکن مالی شما باشد.
 • شناسنامه و کارت ملی همراه با ترجمه
 • مدارک تحصیلی شما در مقطع پیشین تحصیلی
 • گواهی نشان دهنده عدم سو پیشینه
 • برگه ریز نمرات مقاطع تحصیلی گذشته

هزینه انواع ویزای برزیل چقدر است؟

ویزای برزیل انواع مختلفی دارد که برای دریافت آن لازم است هزینه‌هایی را متحمل شوید. انواع ویزا هزینه‌های متفاوتی با یکدیگر دارند که در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید.

انوع ویزای برزیل هزینه لازم برای دریافت آن
ویزای موقت ۱۰۰ دلار
ویزای تحصیلی ۱۲۰ دلار
ویزای اتحاد خانواده ۱۲۰ دلار
ویزای کار ۱۲۰ دلار
ویزای بازنشستگی ۶۰ دلار

تمدید ویزا

به افرادی که با ویزای توریستی وارد این کشور می‌شوند ویزای موقت داده می‌شود که مدت زمان آن ۹۰ روز است. اگر بخواهید بیشتر از این مدت در برزیل بمانید، ضروری است که قبل از منقضی شدن ویزای توریستی خود برای تمدید آن اقدام کنید. برای این کار ابتدا درخواست تمدید ویزای خود را در پلیس فدرال ثبت کنید.

در صورتی که درخواست تمدید ویزای شما پذیرفته شود، شما می‌توانید در یک بازه ۱۲ماهه ۱۸۰ روز دیگر در این کشور سپری کنید. هنگام مراجعه به پلیس فدرال برزیل برای تمدید ویزای خود باید مدارک زیر را نیز به همراه ببرید.

 • بلیط برگشت از برزیل به کشور خود
 • پاسپورت، کارت ورود و کارت خروج
 • تکمیل فرم تمدید ویزا
 • ثابت کردن تمکن مالی برای مدت زمانی که ویزای خود را تمدید می‌کنید.

سوالات متداول

۱. هزینه‌های زندگی در برزیل چقدر است؟

هزینه‌های زندگی در برزیل نسبتاً بالا است و بهتر است شما قبل از مهاجرت پشتیبان مالی داشته باشید. اگر برای تحصیل به برزیل می‌روید، مسرت بخش است که بدانید تحصیل در این کشور رایگان است. شما هنگام تحصیل در برزیل تنها برای هزینه‌های جانبی تحصیل و هزینه‌های زندگی خود مستلزم پرداخت هزینه خواهید بود.

۲. آیا با ویزای توریستی امکان کار در برزیل وجود دارد؟

متأسفانه، این امکان برای مهاجرین وجود ندارد. اما شما با ویزای توریستی برای کارهای داوطلبانه که شامل دریافت حقوق نمی‌شود مشکلی نخواهید داشت.

۳. مدت زمان ویزای توریستی برزیل چقدر است؟

این ویزا برای ۹۰ روز صادر می‌شود و پس از آن اگر باز هم قصد ماندن در برزیل را دارید، باید قبل از منقضی شدن آن نسبت به تمدید ویزای خود اقدام کنید.

۴. هزینه ویزای برزیل چقدر است؟

می توان گفت هزینه ویزا چندان بالا نیست و برای هر کدام از انواع ویزا متفاوت است. هزینه انواع ویزا در همین مقاله مشخص شده است.

۵. چه مقدار زمان برای ویزای برزیل لازم است؟

پس از تحویل مدارک خود به سفارت برزیل، بررسی این مدارک و پاسخ دهی به آن‌ها ۷ تا ۱۰ روز کاری زمان می‌برد. اگر افراد زیادی در صف انتظار باشند، این پروسه بیشتر طول می‌کشد.

سخن پایانی

تحصیل، کار یا گردش در کشورهای دیگر همیشه جزو درخواست‌های عده زیادی از مردم بوده است. این افراد به دنبال زندگی بهتر، تحصیل یا صرفاً برای گردش و تمدید اعصاب به دنبال سفر به کشورهای دیگر هستند. در این مقاله از ویزای برزیل و شرایط دریافت آن صحبت کرده‌ایم.

شما به روش‌های مختلف می‌توانید به صورت دائم یا موقت وارد این کشور شوید. این مطلب را بخوانید و مطابق با شرایط و اهداف خود از مهاجرت بهترین روش را انتخاب کنید.

۵/۵ - (۱ نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *