یونان از بهترین مقاصد اروپایی جهت اخذ اقامت است. موقعیت آب‌و‌هوایی مناسب، شرایط و هزینه‌های مناسب زندگی، فرهنگ غنی و اقتصاد قوی یونان سبب شده اخذ اقامت این کشور در دسته مجبوب‌ترین و پرطرفدارترین اقامت‌های اروپایی برای ایرانیان قرار گیرد. در ادامه مقاله در رابطه با یونان، شرایط و هزینه‌های زندگی در یونان، اقامت یونان، مزایا، روش‌های اخذ اقامت یونان و مدارک موردنیاز صحبت خواهیم کرد.

یونان

کشور یونان عضو اتحادیه اروپا بوده و واحد پول این کشور یورو می‌باشد. یونان از شرایط خاص جغرافیایی و آب‌و‌هوایی برخوردار است. یونان دارای تاریخ بسیار غنی بوده و همین موضوع موجب شده هنگام ورود به کشور یونان از آداب و رسوم آنان حیرت زده شده و با مردمان مختلفی روبه‌رو شوید. همچنین زبان رسمی و زبان ۹۹ درصد مردم این کشور، یونانی است و دین اکثر افراد یونانی، مسیحی ارتدوکسی می‌باشد.

اقامت یونان

همانطور که ذکر شد یونان بهترین گزینه جهت اخذ اقامت از بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. در واقع؛ اخذ اقامت این کشور به منزله ورود آسان به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. بدین سبب؛ یونان عضو کشورهای مورد توجه در زمینه اخذ اقامت قرار گرفته و اقتصاد دانان این کشور بهترین شرایط را جهت ارائه اقامت به مهاجرین فراهم می‌کنند. با این که اقامت این کشور مزایای بسیاری دارد، با این حال بایستی با شرایط و هزینه‌های یونان آشنایی کامل پیدا کنید و سپس اقدام به مهاجرت کنید.

شرایط و هزینه های زندگی در یونان

شرایط و هزینه های زندگی در یونان

در ابتدا به شرح شرایط زندگی در یونان می‌پردازیم:

اگر با سبک زندگی در یونان آشنا نباشید، با مشکلات بسیاری جهت پیدا کردن شغل مناسب رو‌به‌رو خواهید شد. همچنین شرکت‌هایی که از انواع ملیت‌ها نیرو می‌گیرند، افرادی را انتخاب می‌کنند که به زبان انگلیسی مسلط بوده و یونانی نباشند. اکنون به شرح هزینه‌ های زندگی در یونان می‌پردازیم:

با توجه به این موضوع که درآمد محلی در یونان کمتر از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا است، هزینه های زندگی نیز در این کشور ۳۰ درصد کمتر از سایر کشورهای اروپایی است.

هزینه مسکن در یونان

پایتخت یونان شهر آتن می‌باشد، گران‌ترین مسکن‌ها در این شهر قرار دارند و برای اجاره آپارتمان‌های ارزان‌تر می‌توانید به اطراف این شهر بروید. اجاره آپارتمان برای متراژ و مکان‌های مختلف متفاوت است، اما می‌توان گفت اجاره آپارتمان در یونان حدود ۶۰۰ الی ۱۲۰۰ یورو هزینه به همراه دارد. به طورکلی می‌توان گفت قیمت هر متر خانه در پایتخت ۴۰۰۰ یورو و در اطراف آن ۲۹۰۰ یورو است.

هزینه خوراک در یونان

به طور کلی می‌توان گفت هزینه‌های خورد و خوراک در یونان حدود ۶۵ یورو است. به دلیل پیشرفت یونان در زمینه کشاورزی، این کشور اکثر مواد غذایی مورد نیاز را خودش تامین می‌کند و بدین سبب؛ هزینه‌های اندکی برای خورد و خوراک در این کشور صرف می‌شود.

هزینه حمل و نقل در یونان

هزینه‌های حمل و نقل شخصی در یونان گران می‌باشد که شما می‌توانید این هزینه‌ها را با استفاده از سیستم حمل‌ونقل‌های دیگر مانند مترو و اتوبوس جایگزین کنید. البته با داشتن کارت دانشجویی می‌توانید تا حدودی هزینه‌های حمل‌و‌نقل را کاهش دهید. همچنین به دلیل وضعیت رانندگی نه ‌چندان مناسب در یونان، بهتر است از وسیله نقلیه شخصی خود استفاده نکنید.

هزینه‌ های درمان در یونان

جهت تحت پوشش قرار گرفتن هزینه‌های درمان، داشتن بیمه سلامت امری بسیار ضروری و مهم است.

هزینه ‌های تحصیل در یونان

تحصیلات برای تمامی دانشجویانی که عضو کشورهای اتحادیه اروپا هستند رایگان است.

روش‌ های اخذ اقامت یونان

روش‌ های اخذ اقامت یونان

شما می‌توانید اقامت این کشور را از روش‌های مختلفی اخذ نمایید که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

اقامت یونان از طریق تمکن مالی

از کم هزینه‌ترین و سریع‌ترین روش‌های اخذ اقامت، می‌توان به روش تمکن مالی اشاره نمود. افرادی که می‌توانند سقف لازم درآمد و رفاه را برای همسر و فرزندانشان تامین کنند، می‌توانند از این روش اقامت خود و خانواده خود را اخذ نمایند.

اقامت یونان از طریق سرمایه‌ گذاری خرید ملک

شما می‌توانید با خرید ملک به مبلغ ۲۵۰ هزار یورو اقامت دائم این کشور را اخذ نمایید. همچنین می‌توانید با استفاده از این روش علاوه بر خود؛ اقامت پدر، مادر، همسر و فرزندان زیر ۲۲ سال را اخذ نمایید.

اقامت یونان از طریق ثبت شرکت

اتباع خارجی می‌توانند با ثبت شرکت علاوه بر خود، برای خانواده خود و سایر همکاران و خانوده آن‌ها اقامت این کشور را اخذ نمایند. البته این مورد فقط شامل همکاران اتباع خارجی می‌باشد که در برنامه ثبت شرکت همکاری داشته‌اند و دارای سمت خاصی هستند.

اقامت یونان از طریق کار

اگر می‌خواهید اقامت این کشور را از روش کار بدست آوردید، بایستی به مدت ۳ ماه آگهی خود را در یونان منتشر کنید. در صورتی که کارفرما نیروی خود را ابتدا در یونان و سپس در کشور‌های عضو اتحادیه اروپا یافت نکرد، مجاز به استخدام نیروی غیر اروپایی خواهد بود و بدین صورت ویزای کاری یونان را دریافت کنید.

اقامت یونان از طریق تحصیل

لازم به ذکر است که تمامی دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در یونان، بایستی بیمه‌نامه و تمکن مالی خود را ارائه دهند. همچنین پس از اقامت در یونان می‌توانید اقامت بلند مدت و ویزای کاری نیز دریافت کنید.

اقامت یونان از طریق ازدواج

با توجه به عدم وجود محدودیت سنی برای ازدواج در یونان، متقاضیان می‌توانند با اشخاص یونانی ازدواج کنند و اقامت خود را اخذ نمایند. تمامی مراحل ثبت و درخواست بایستی توسط فرد یونانی انجام گیرد و سپس اقامت ۵ ساله و وابسته به شرایط، اقامت ۱۰ ساله به متقاضی داده می‌شود.

اقامت یونان از طریق تولد

تنها در صورتی می‌توانید از این روش اقامت خود را اخذ کنید که پدر و مادر شما شهروند یونان بوده و یا ۵ سال قبل از تولد شما در یونان زندگی کرده باشند. در غیر این صورت به افرادی که تنها متولد یونان باشند، اقامت داده نمی‌شود.

اقامت یونان از طریق پناهندگی

این روش به متقاضیان آن گروه داده می‌شود و این اقامت حق کار، تغییر محل اقامت و حقوق را شامل نمی شود. البته ممکن است با گذر زمان شرایط تغییر کند اما این روش را به شما توصیه نمی‌کنیم.

مزایا

مزایای اقامت یونان
 • سفر به کشورهای اروپایی بدون نیاز به اخذ ویزا
 • اخذ اقامت ۲ الی ۵ ساله برای متقاضی و خانواده متقاضی
 • مجوز تحصیل متقاضی و خانواده متقاضی در تمامی کشورهای عضو شنگن
 • پایین بودن هزینه‌های زندگی
 • امکان افتتاح حساب بانکی
 • عدم نیاز به حضور در خاک یونان
 • امکان دسترسی به ویزای طلایی اروپا
 • امکان انتقال اقامت کوتاه مدت به اقامت کشورهای عضو شنگن
 • نزدیکی فرهنگ یونان به ایران
 • نزدیکی جغرافیایی یونان به ایران
 • طبیعت بکر و زیبای یونان

مدارک و شروط موردنیاز اخذ اقامت یونان

 1. تحویل تمامی اسناد و مدارک متقاضی
 2. عقد قرار داد رسمی با موسسه مورد نظر
 3. پرداخت حق الثبت و حق الاجرا
 4. دسترسی به متقاضی
 5. همکاری در حین فرآیند ثبت
 6. متعهد به مفاد قرارداد عقد شده
 7. کارت شناسایی ملی
 8. پاسپورت با مهلت حداقل ۶ ماه
 9. آخرین مدرک تحصیلی
 10. ۳ نسخه وکالت ‌نامه محضری

بنابراین یونان از کشورهای مهم و مهاجرپذیر است. از بهترین روش‌های اخذ اقامت می‌توان به روش تمکن مالی اشاره نمود و همچنین هزینه‌های پایین زندگی در یونان از مزایای مهم این کشور زیبا به شمار می‌رود. شما می‌توانید با مطالعه روش‌های مهاجرت، بهترین مورد را برگزینید و خود را میهمان این کشور زیبا و دلنشین کنید.

به این مطلب چند امتیاز میدی ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *