بهترین بورسیه های تحصیلی

از مهم‌ترین دغدغه‌های مهاجرت از روش تحصیل به کشورهای مختلف و توسعه یافته، می‌توان به میزان بسیار بالای هزینه‌های تحصیلی و هزینه‌های زندگی در این کشورها اشاره نمود. بدین سبب دانشجویان زمانی که با وجود استعدادی که دارند از تمکن مالی کافی برای تحصیل و زندگی در این کشورها برخوردار نیستند همواره به دنبال اخذ یکی از بهترین بورسیه های تحصیلی کشورهای توسعه یافته و پیشرفته می‌باشند.

بورس‌های تحصیلی از سوی دانشگاه‌ها و موسسات مختلف به منظور اعطای کمک مالی به دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های برجسته و برتر جهان هستند تدارک دیده شده و به آنان در زمینه هزینه‌های تحصیلی و زندگی یاری رسانده می‌شود. در ادامه مقاله سعی داریم بهترین بورس های تحصیلی را به شما عزیزان معرفی کرده و جزئیات اخذ این بورسیه‌ها را مورد تحلیل قرار دهیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بورس‌های تحصیلی تا ادامه مقاله همراه تکماه تراول باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

 • بهترین بورس های تحصیلی
 • انواع بورسیه‌های تحصیلی
 • معروف‌ترین، معتبرترین و بهترین بورس های تحصیلی در جهان
 • شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ بهترین بورس های تحصیلی کشورهای مختلف
 • جمع بندی مطلب
 • سوالات متداول در زمینه بهترین بورس های تحصیلی

آشنایی با بورسیه های تحصیلی

بورسیه‌های تحصیلی نوعی کمک مالی می‌باشد که از سوی دولت، دانشگاه‌ها و موسسات مختلف به دانشجویان با استعداد و توانمند در رشته تحصیلی مورد علاقه خود با توجه به میزان پیشرفت تحصیلی و شایستگی دانشجویان به آنان تعلق می‌گیرد. با فاند تحصیلی که بر اساس نیازمندی ارائه می‌شود تفاوت بسیاری دارد. بورسیه‌های تحصیلی اغلب به دانشجویانی که رزومه قوی و سابقه تحصیلی درخشانی دارند اعطا می‌گردد.

با توجه به وجود موسسات مختلف، دانشگاه‌های متنوع و همچنین تنوع تصمیمات دولت در ارتباط با دانشجویان واجد شرایط جهت اخذ بورسیه‌های تحصیلی؛ مبالغ تحت پوشش بورسیه‌های تحصیلی متفاوت می‌باشد. مبالغ پرداختی بورسیه‌های تحصیلی صرفا جهت تامین هزینه‌های تحصیلی و زندگی دانشجو از جمله هزینه‌های تامین شهریه دانشگاه، هزینه مسکن، هزینه کتاب، هزینه حمل و نقل، هزینه خورد و خوراک و سایر هزینه‌های مرتبط با دانشجویان می‌باشد.

می‌توان گفت به دلیل وجود مزایای بسیار عالی در بورسیه‌های قابل ارائه از سوی دولت، موسسات و دانشگاه‌های کشورهای مختلف، رقابت در اخذ بسیاری از بورسیه‌های تحصیلی در این کشورهای توسعه یافته که دانشگاه‌های معتبری دارند بسیار بالا بوده و دانشجویان باید در زمان اعلام شده اقدام به ثبت نام کنند.

انواع بورسیه های تحصیلی

انواع بورسیه های تحصیلی

بورسیه‌های تحصیلی تنوع بسیاری دارند. با توجه به این موضوع رقابت تنگاتنگی نیز در اخذ این بورسیه‌ها وجود دارد. اکنون انواع بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان را شرح می‌دهیم:

بورسیه ‌های دانشگاه

این بورسیه با توجه به توان و یا وسع مالی دانشگاه‌ها و موسسات مختلف در اختیار دانشجویانی که از شایستگی‌های لازم به منظور ارائه بورسیه برخوردار هستند قرار گرفته می‌شود.

بورسیه‌ های ورزشی

بورسیه‌های تحصیلی ورزشی به دانشجویانی که مهارت‌هایی در زمینه‌های ورزشی مختلف اعم از والیبال، ژیمناستیک، ووشو، فوتبال و سایر زمینه‌های ورزشی دارند اعطا می‌گردد.

بورسیه ‌های بر اساس خلاقیت

این بورسیه برای هنرمندانی که استعدادهای خاصی دارند در نظر گرفته شده است. بورسیه‌های موسیقی، بورسیه‌های رقص و تمامی بورسیه‌های هنری در قالب این نوع بورسیه تعریف می‌شوند. لازم به ذکر است که این بورس‌های تحصیلی صرفا از طریق مدرسه‌های هنر و دانشگاه‌های هنر ارائه می‌گردند.

بورسیه‌ های اقلیت‌ ها

این بورسیه‌ها با توجه به شرایط و محل زندگی متقاضیان برای اقلیت‌ها و گروه‌های قومی مختلف قابل ارائه است.

بورسیه ‌های برای زنان

با توجه به نام بورسیه درمی‌یابیم که این بورسیه همانند بورسیه‌های تحصیلی اقلیت‌ها به گروه‌ خاصی از متقاضیان و یا دانشجویان تعلق می‌گیرد. این نوع بورسیه تنها به زنان تعلق می‌گیرد. این نوع بورسیه به بانوان شایسته در هر یک از رشته‌های مورد علاقه آنان تعلق می‌گیرد و هزینه‌های تحصیل و زندگی آنان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید
آزمون GRE چیست؟

علاوه بر بورسیه‌هایی که ذکر شد، بورسیه‌های تحصیلی بسیاری هم وجود دارند که دانشجویان واجد شرایط که شایستگی دریافت این بورسیه‌ها را دارند، می‌توانند جهت اخذ آن‌ها اقدام کنند.

معروف ‌ترین، معتبرترین و بهترین فاندهای تحصیلی در جهان

معروف ‌ترین، معتبرترین و بهترین بورسیه های تحصیلی در جهان

اکنون به شرح برخی از معروف‌ترین و بهترین بورس های تحصیلی در جهان می‌پردازیم:

بورسیه تحصیلی فولبرایت

ایالات متحده آمریکا متشکل از ۵۰ ایالت بوده و اکثر مردم این کشور به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. از شرایط لازم به منظور اخذ هر یک از بورسیه‌های تحصیلی در آمریکا می‌توان به تسلط به زبان انگلیسی اشاره نمود.

وجود مزایای بسیار در اخذ بورسیه‌های تحصیلی آمریکا، موجب ایجاد رقابت تنگاتنگی بین متقاضیان شده است. زیرا با اخذ هر یک از بورسیه‌های تحصیلی این کشور دانشجویان خواهند توانست با خیال آسوده و بدون دغدغه‌های مالی اقدام به تحصیل کنند. این بورسیه امکان کار حین تحصیل برای برخی از دانشجویان بین‌الملل واجد شرایط در آمریکا را امکان‌پذیر کرده و همچنین بورسیه تحصیلی فولبرایت به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود.

بورسیه‌ تحصیلی فولبرایت از معروف‌ترین و بهترین بورس های تحصیلی در جهان بوده و سالانه ۱۸۰۰ بورسیه تحصیلی فولبرایت برای دانشجویان بین‌المللی صادر می‌شود. این بورسیه فقط به دانشجویان ۱۵۵ کشور جهان تعلق می‌گیرد و هزینه‌هایی از قبیل هزینه شهریه دانشگاه، هزینه بلیت هواپیما، هزینه کتاب‌های درسی، هزینه بیمه و هزینه‌های زندگی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بورسیه تحصیلی Fulbright Foreign آمریکا

بورسیه تحصیلی Fulbright Foreign آمریکا از بورسیه‌های معتبر دنیا بوده و تنها دانشجویان کشورهایی که در لیست تائیدیه کشور آمریکا قرار دارند مجاز به اخذ این بورسیه می‌باشند. همچنین این بورسیه تحصیلی قابل اعطا به ۴۰۰۰ دانشجویان بین‌المللی می‌باشد.

بورسیه تحصیلی آراسموس

بورسیه تحصیلی آراسموس

از معتبرترین، معروف‌ترین و بهترین بورس های تحصیلی در کل اتحادیه اروپا می‌توان به بورسیه آراسموس اشاره نمود. بورسیه آراسموس یک برنامه مشترک در کل اتحادیه اروپا بوده و به دانشجویان بین‌المللی که خارج از اتحادیه اروپا اقامت دارند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می‌گیرد.

با توجه به وجود مزایای فوق‌العاده‌ در برنامه بورسیه آراسموس مانند تامین هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های مسافرت، هزینه‌های بیمه و زندگی، این بورسیه از رقابت تنگاتنگی در میان متقاضیان برخوردار بوده و تنها به دانشجویانی که بسیار با استعداد و توانمند هستند اعطا می‌شود. همچنین افرادی که موفق به دریافت بورسیه آراسموس شوند قطعا از آینده شغلی مناسبی برخوردار خواهند بود.

بورسیه تحصیلی ایفل EIFFEL SCHOLARSHIP

بورسیه تحصیلی ایفل EIFFEL SCHOLARSHIP

بورسیه تحصیلی ایفل برای جذب دانشجویان اروپایی و بین‌المللی به منظور تحصیل در مقاطع تحصیلی آموزش عالی در کشور فرانسه توسط وزارت امور خارجه کشور فرانسه ایجاد شده است. میزان هزینه‌های تحت پوشش دانشجویان در این نوع بورسیه ماهانه بین ۱۱۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار متغیر می‌باشد.

از متقاضیانی که مجاز به ثبت نام در این نوع برنامه بورسیه‌ای هستند می‌توان به دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد که سن آن‌ها کمتر از ۳۰ سال است و دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در مقطع دکتری که سن آن‌ها کمتر از ۳۵ سال است اشاره نمود.

بورسیه دانشگاه لوزان در کشور سوئیس

کنفدراسیون دولتی سوئیس به دلیل وجود هزینه‌های بالای تحصیل، هر سال به منظور جذب دانشجویان مستعد و توانمند انواع بورسیه‌های تحصیلی را به دانشجویان کشورهای مختلف ارائه می‌کند. بورسیه دانشگاه لوزان از بهترین بورس های تحصیلی کشور سوئیس بوده و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد قابل اخذ می‌باشد.

دانشگاه لوزان دارای هفت دانشکده از جمله دانشکده‌های هنر، تجارت و اقتصاد، زیست شناسی و پزشکی، حقوق، علوم زمین شناسی و محیط زیست، علوم اجتماعی و سیاسی و الهیات می‌باشد. از مزایای تحصیل در این کشور می‌توان به مواردی از قبیل اعتبار بالای مدرک تحصیلی، امنیت کامل اجتماعی، برخورداری از شرایط رفاهی عالی، امکان اخذ اقامت دائم و اجازه کار در حین تحصیل اشاره نمود.

بورسیه عالی دولت سوئیس

بورسیه عالی دولت سوئیس

از بهترین بورسیه‌هایی که توسط دولت سوئیس به دانشجویان بین‌الملل ارائه می‌گردد می‌توان به بورسیه عالی دولت سوئیس اشاره نمود که به دانشجویان برتر ۱۸۰ کشور دنیا اعطا می‌گردد. همچنین از افرادی که مجاز به اخذ این نوع بورسیه طلایی می‌باشند می‌توان به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری و هنرمندانی که مدرک کارشناسی دارند اشاره نمود.

بیشتر بخوانید
اقامت یونان از طریق تمکن مالی

دانشجویان با استعدادهای خاص و علمی یا عملی می‌توانند در رقابت با سایر دانشجویان به منظور اخذ بورسیه تحصیلی دولت سوئیس قرار بگیرند. این بورسیه از سوی تمامی اساتید دانشگاه‌های دولتی سوئیس به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌گردد.

این بورسیه فرصتی عالی برای تمامی دانشجویان به منظور تحصیل در دانشگاه‌های دولتی سوئیس می‌باشد. بورسیه عالی دولت سوئیس تمامی هزینه‌های دانشجو اعم از هزینه‌های شهریه و کمک هزینه مسکن، هزینه‌های ماهیانه، هزینه‌های بلیت هواپیما و هزینه‌های بیمه درمانی را تحت پوشش قرار داده است. همچنین از مزایای این بورسیه می‌توان به پشتیبانی دولت سوئیس از سفرهای مختلف و تورهای گشت و گذار برای دانشجو نام برد.

بورسیه ‌های جوایز استرالیا

اغلب دانشگاه‌های کشور استرالیا از دانشگاه‌های برتر در سطح جهان می‌باشد. از آرمان‌های دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در کشور استرالیا می‌توان به اخذ بورسیه‌های تحصیلی کشور استرالیا اشاره نمود. زیرا تحصیل در کشور استرالیا موجب ایجاد فرصت‌های شغلی مناسبی برای دانشجویان خواهد شد. از بهترین بورس های تحصیلی در استرالیا می‌توان به بورسیه‌های جوایز استرالیا اشاره نمود که به دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌گردد.

از مزایای تحصیل در کشور استرالیا می‌توان به امکان تحصیل به زبان انگلیسی، وجود فرهنگ‌های مختلف، امنیت اجتماعی، مدارک معتبر، سهولت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی، ارائه رشته‌های متنوع و کیفیت بالای آموزش اشاره نمود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه اوپسالا در کشور سوئد

بورسیه تحصیلی دانشگاه اوپسالا در کشور سوئد

می‌دانید که کشور سوئد از بهترین کشورها برای ادامه تحصیل بوده و دانشگاه اوپسالا از معتبرترین و بهترین دانشگاه‌های سوئد می‌باشد. دولت سوئد تاکنون برای بهبود وضعیت و شرایط تحصیلی در کشور خود سرمایه‌گذاری‌های متعددی انجام داده است. این دانشگاه امکان تحصیل در رشته‌هایی مانند پزشکی، هنر، الهیات، حقوق، مهندسی، علوم تربیتی، زبان و فناوری اطلاعات را در برابر دانشجویان قرار داده است.

از بهترین بورس های تحصیلی سوئد می‌توان به بورسیه تحصیلی دانشگاه اوپسالا اشاره نمود که برای دانشجویان خارجی و بین‌الملل قابل اخذ بوده و در زمینه ارائه رشته‌های علوم انسانی شهرت بسیاری دارد. متقاضیان خواهند توانست با اخذ این نوع بورسیه بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را تامین کنند. همچنین متقاضی می‌تواند پس از تحصیل اقامت دائم کشور سوئد را اخذ نماید.

Endeavour Scholarship استرالیا

بورسیه تحصیلی Endeavour Scholarship استرالیا برای دانشجویان شایسته و با استعداد در نظر گرفته شده و یکی از معتبرترین و بهترین بورس های تحصیلی جهان می‌باشد. این بورسیه تحصیلی تمامی هزینه‌های دانشجو را اعم از هزینه‌‌های شهریه دانشگاه، هزینه‌های مسکن، هزینه‌های حمل و نقل، هزینه‌های بیمه و سفر را تحت پوشش قرار می‌دهد. همچنین این بورسیه هزینه‌های مالی دانشگاه را سالیانه تا ۳۰ هزار دلار و هزینه‌های مسکن را تا ۳ هزار دلار در ماه تحت پوشش قرار می‌دهد.

گیتس کمبریج

بورسیه تحصیلی گیتس کمبریج

بسیاری از دانشجویان با استعداد از سراسر دنیا تمایل بالایی به تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان دارند. اما به دلیل هزینه‌های بسیار بالا به منظور تحصیل در کشور انگلستان، دانشجویان همواره به دنبال راهی برای دور زدن هزینه‌ها در این کشور می‌باشند. از جمله این راه‌ها می‌توان به اخذ بورسیه‌های تحصیلی در این کشور اشاره نمود که تمامی دانشجویان کشورهای مختلف در لیست افراد مجاز برای اخذ این بورسیه‌ها هستند.

بورسیه‌های تحصیلی در کشور انگلستان موجب تحصیل رایگان دانشجویان می‌گردد و دانشجویان می‌توانند پس از اخذ این بورسیه‌ از کیفیت بالای تحصیل در انگلستان برخوردار شوند. بورسیه تحصیلی گیتس کمبریج از استعدادهای خارجی حمایت کرده و آن‌ها را در دوره‌های تمام وقت تحصیلی پذیرش می‌کند. همچنین این بورسیه تمام هزینه‌های تحصیلی دانشجویان و تمامی هزینه‌های زندگی آنان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بورسیه تحصیلی کلارندون

دانشگاه آکسفورد انگلستان از معروف‌ترین دانشگاه‌ها در سطح جهان بوده و خدمات منحصر به فردی در اختیار دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیل می‌کنند قرار داده است. این دانشگاه اساتید و محققان متخصص و برجسته بسیاری را پرورش داده است. همچنین دانشجویان بین‌الملل ۱۳۸ کشور مجاز به دریافت بورسیه‌های تحصیلی در کشور انگلستان می‌باشند.

بیشتر بخوانید
دبیت کارت چیست؟

بورسیه تحصیلی کلارندون از بهترین بورس‌ های تحصیلی در دنیا بوده و به دانشجویان بین‌الملل که از شایستگی علمی بالایی برخوردار هستند به منظور گذراندن دوره تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آکسفورد انگلستان اعطا می‌شود. سالانه بیش از ۱۴۰ دانشجو موفق به اخذ بورسیه تحصیلی کلارندون می‌شوند. بورسیه تحصیلی کلارندون تمامی هزینه‌های شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بورسیه تحصیلی Chevening انگلستان

بورسیه تحصیلی Chevening انگلستان

این بورسیه از بورسیه‌های معتبر کشور انگلستان بوده و به دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد. دانشجویانی که واجد شرایط برای اخذ این نوع بورسیه هستند بایستی دارای سوابق کاری و نمره آیلتس ۵ باشند.

بورسیه تحصیلی DAAD آلمان

بورسیه تحصیلی DAAD آلمان مناسب دانشجویان علاقه‌مند به یادگیری و آموزش علم در بهترین دانشگاه‌های کشور آلمان بوده و بزرگ‌ترین بورسیه تحصیلی کشور آلمان می‌باشد. از افراد مجاز و افراد تحت پوشش مالی این نوع بورسیه که مبالغی به طور ماهانه در اختیار آنان قرار داده می‌شود می‌توان به دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری اشاره نمود.

این بورسیه هزینه‌های شهریه دانشگاه، هزینه‌های خوابگاه و هزینه‌های بیمه درمانی دانشجو را تحت پوشش قرار می‌دهد. موسسه تبادلات آکادمیک آلمان از بزرگ‌ترین سازمان‌های تامین مالی جهان برای دانشجویان بین‌الملل کشورهای در حال توسعه می‌باشد. از مزایای بورسیه تحصیلی DAAD آلمان می‌توان به تامین هزینه دوره‌های آموزش زبان آلمانی به مدت ۶ ماه اشاره نمود‌.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ بهترین بورس های تحصیلی کشورهای مختلف

با توجه به وجود برنامه‌های متنوع بورسیه‌ای که به واسطه سازمان‌ها، مراکز، موسسات و دانشگاه‌های مختلف ارائه می‌شود، امکان دارد مدارک و شرایط مورد نیاز برای ثبت نام و سایر امور بورسیه‌ای متفاوت باشد.

به طور کلی می‌توان گفت دانشجویان به منظور اخذ هر یک از بورسیه‌های تحصیلی در کشورهای مختلف بایستی از رزومه علمی بسیار قوی و مناسب برخوردار باشند. همچنین لازم به ذکر است که بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری متنوع‌تر است.

در ادامه به بیان مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در هر یک از بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع مختلف می‌پردازیم:

 • تکمیل فرم درخواست بورسیه تحصیلی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مدارک تحصیلی به همراه ترجمه
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل
 • انگیزه نامه و یا هدف متقاضی از تحصیل
 • داشتن نمرات بالا در آزمون‌های SAT ،GRE ،GMAT
 • داشتن رزومه تحصیلی عالی، مقالات علمی و ثبت اختراع
 • صورت مالی از درآمدهای والدین که نشان دهنده عدم توان مالی دانشجو باشد
 • ارائه توصیه نامه از اساتید دانشگاهی که بیانگر دستاوردهای دانشجو باشد
 • ارائه کپی شناسنامه و گذرنامه که حداقل به مدت ۶ ماه اعتبار داشته باشد

یکی از معروف‌ترین و بهترین بورس های تحصیلی در جهان، بورسیه تحصیلی آراسموس می‌باشد. علاوه بر این نوع بورسیه، بورسیه‌های متنوعی در جهان و در کشورهای مختلف وجود دارند که از مزایای بسیاری برخوردار هستند. همچنین کشورهایی مانند آلمان، اتریش و فرانسه به دلیل برخورداری از رفاه اجتماعی و هزینه‌های مناسب جهت زندگی از بهترین کشورها در برنامه اخذ بورسیه تحصیلی می‌باشند.

سوالات متداول

بهترین بورس های تحصیلی جهان در کدام کشورها ارائه می‌شوند؟

بهترین بورس های تحصیلی جهان در کشورهای انگلستان، استرالیا، آمریکا و کانادا ارائه می‌شوند.

در کدام یک از دانشگاه‌های کشور انگلیس بهترین بورس های تحصیلی ارائه می‌شوند؟

دانشگاه کمبریج، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کالج امپریال لندن، دانشگاه کینگس کالج لندن، دانشگاه LSC لندن، دانشگاه کالج لندن.

در کدام یک از دانشگاه‌های کشور استرالیا بهترین بورس های تحصیلی ارائه می‌شوند؟

دانشگاه گریفت، دانشگاه کوئینزلند، دانشگاه سیدنی، دانشگاه آدلاید، دانشگاه مرداک، دانشگاه کرتین

در کدام یک از دانشگاه‌های کشور آمریکا بهترین بورس های تحصیلی ارائه می‌شوند؟

دانشگاه هاروارد، دانشگاه امریکن، دانشگاه براندیس، دانشگاه کلارک، دانشگاه میشیگان

در کدام یک از دانشگاه‌های کشور کانادا بهترین بورس های تحصیلی ارائه می‌شوند؟

دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه کلگری، دانشگاه ساسکاچوان

کم هزینه‌ترین کشورها برای اخذ بورسیه تحصیلی و مهاجرت تحصیلی کدام کشورها می‌باشند؟

کشور آلمان، فرانسه، نروژ، اتریش، اسپانیا، لهستان، مجارستان و جمهوری چک.

به این مطلب چند امتیاز میدی ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *