جاذبه ‌های گردشگری یونان

یونان جنوبی‌ترین منطقه و کشور از شبه جزیره بالکان است و مهد تمدن غرب شناخته می‌شود. بیشتر افراد یونان را با فلاسفه بزرگ آن، بازی های المپیک، جزایر بسیار زیاد و شگفت انگیز و دریای زیبای آن می‌شناسند. این کشور منطقه‌ای استراتژیکی می‌باشد که سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا را به هم متصل می‌کند. یونان از شمال با کشورهای بلغارستان، آلبانی، مقدونی و از شرق با ترکیه همسایه است در جنوب و شرق هم در دریای اژه قرار دارد. در ادامه با بهترین جاذبه ‌های گردشگری یونان آشنا می‌شویم.

کشور یونان در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد و فقط ۲۸ درصد از یونان برای کشت مناسب است. یونان بین ۱۲۰۰ تا ۶۰۰ جزیره دارد و بین ۱۶۶ تا ۲۲۷ جزیره آن مردم در آن سکونت دارند. پایتخت یونان شهر آتن است که از نیمه دوم قرن بیستم به بعد توسعه و رشد خوبی داشته است. کشور یونان دارای ۱۳ ناحیه می‌باشد. از شهرهای مهم یونان می‌توان به آتن، سالونیک، پاتراس و پیرائوس اشاره کرد و معروف‌ترین جزیره یونان هم کرت می‌باشد.

جالب است بدانید برخی از جزایر یونان دارای مالکین خصوصی هستند. مکان های دیدنی بسیاری در یونان وجود دارد که سفر را برای شما هیجان انگیز می‌کند.

بهترین جاذبه ‌های گردشگری یونان

باغ ملی آتن

باغ ملی آتن یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

از معروف‌ترین مکان‌های دیدنی در آتن باغ ملی این شهر است. همچنین این باغ در بین گردشگران سرتاسر دنیا بسیار مشهور شده است. باغ ملی آتن در نزدیکی مجلس یونان قرار دارد و در جوار ایستگاه مترو سینتاگما قرار گرفته است. باغ ملی آتن در اوایل باغ سلطنتی و باغ آمالیا نام داشت. این باغ یکی از سرسبزترین و رویایی‌ترین باغ های معروف در یونان است که با قدم زدن در این باغ می‌توانید انواع گونه های گیاهان را ببینید و در کنار آن مجسمه‌ لرد بایرون، حوض بزرگ، دریاچه های زیبا، ساعت آفتابی، کتابخانه و… را ببینید.

در ورودی باغ از سمت کوچه واسیلیس آمالیاس درختان بسیار بلند و زیبایی از نخل باد بزنی ۲۵ متری وجود دارد که آن‌ها را شخصا ملکه آمالیا کاشته است. مساحت باغ در کل ۲۴ هکتار است که بجز گونه های گیاهی کمیاب از پرندگان زیبایی هم تشکیل شده است. در بخش ورودی اصلی باغ ساعت آفتابی وجود دارد که از دوران قبل از عصر ماشین می‌باشد. این ساعت با استفاده از مکان خورشید در آسمان زمان را نشان می‌دهد.

کتابخانه درون باغ در سال ۱۹۸۴ ساخته شد که شامل دو اتاق مطالعه، یک اتاق قصه، موسیقی زیبا و دلنشین و فیلم است. امروزه در این کتابخانه بیش از ۶ هزار جلد کتاب وجود دارد. درون باغ در هنگام قدم زدن می‌توانید تندیس های سیاستمداران و پادشاهان، مورخان، اروس و ساتیرها را تماشا کرد.

موزه آکروپولیس آتن

موزه آکروپولیس یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

در این موزه یافته‌های مربوط به معبد پارتنون و معابد اطرافش اختصاص داده شده است و یکی از برجسته‌ترین موزه های جهان می‌باشد. از ویژگی های ظاهری این موزه می‌توان به شیشه های بزرگ این موزه اشاره کرد که دسترسی به منظره زیبایی از شهر باستانی آتن را برای شما فراهم می‌کند. موزه آکروپولیس از بهترین مکان ها برای حفاظت از آثار باستانی با ارزش است. همچنین این موزه مجسمه های معبد پارتنون و معابد دیگر را به خوبی نشان می‌دهد.

این موزه در سال ۲۰۰۹ افتتاح شد و آثار گران‌بهای موزه در ۳ طبقه قرار داده شد. بازدیدکنندگان می‌توانند از بخش کاوش های باستانی هم بازدید کنند که شامل ویرانه‌هایی از شهر قدیمی، حمام، سیستم زهکشی و حتی موزاییک است. گالری پارتنون که در طبقه سوم است بسیار در بین بازدیدکنندگان محبوب می‌باشد. جالب است بدانید محور، اندازه و تعداد ستون های طبقه سوم به طوری طراحی و ساخته شده است که به معبد پارتنون شباهت دارد.

بخش های مهم این موزه

از بخش های مهم این گالری می‌توان سنتوری یا سه‌گوش بالای در، میتوپ یا تزئینات دیواری مستطیل شکل، فریز یا گچ‌کاری برجسته را نام برد. سنتوری شرقی در گذشته در بالای ورودی معبد پارتنون قرار داشت و نشان‌دهنده تولد الهه باشکوه آتن یا همان آتنا است که از سر زئوس خدای آذرخش بیرون آمد. سنتوری غربی هم رقابت الهه آتنا و پوسایدون یا پوزئیدون را نشان می‌دهد. میتوپ ها هم در زمان گذشته بخشی از ستون‌های خارجی معبد پارتنون بوده‌اند که نشان دهنده صحنه‌های جنگ های افسانه ای است.

بیشتر بخوانید
جاذبه های گردشگری مالدیو

بخش فریز بسیار پر جزئیات است که بر روی دیوار قرار گرفته است. طول این فریز زیبا ۱۶۰ متر است و نقش برجسته‌هایی از صحنه‌های مختلف را پشت سرهم مثل یک داستان نشان می‌دهد. بقیه این فریز در موزه‌های مختلف جهان مثل لوور، بریتانیا، پالرمو، واتیکان، وین، مونیخ، کپنهاگ و وورتسبوگ است. در طبقه اول ۵ ستون به زیبایی تمام به نمایش گذاشته شده‌اند.

این ستون‌ها با نام کاریاتید یا ستون‌های زن‌پیکر شناخته شده‌اند و زمانی سقف ایوان جنوبی معبد ارکتیون را سرپا نگه ‌می‌داشتند. این پیکره‌ها با ظرافت و جزئیات بسیاری از جنس سنگ مرمر پاروس ساخته شده‌اند. در کنار دیگر ستون‌ها یک جای خالی نگه داشته شده است به این امید که ششمین ستون به این پنج تا برگردانده شود. ششمین ستون در موزه بریتانیا در لندن قرار دارد.

کوه لیکابتوس آتن

کوه لیکابتوس یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

چشم انداز زیبای این کوه که بسیار در بین گردشگران محبوب است یک تصویر پانورامای طبیعی از شهر آتن را نشان می‌دهد. این کوه بلندترین ناحیه در آتن است که از بالای آن تمام شهر قابل دیدن می‌باشد. افرادی که این کوه را فتح می‌کنند می‌توانند کلیسای سنت جورج را تماشا کنند. در بالای کوه کافه‌ایی وجود دارد که بسیار قهوه خوردن در آن منطقه را لذت بخش می‌کند. در هنگام غروب بالای کوه بسیار رمانتیک است.

معبد المپیای زئوس

معبد المپیای زئوس یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

این معبد توسط فیدیاس ساخته شد که در منطقه المپیا قرار دارد. این بنای باشکوه در بین سال‌های ۴۵۶ تا ۴۷۰ قبل میلادی دست یک معمار محلی ساخته شد. این معبد دارای شش گوش و سنگ‌های آهکی بزرگ تو پر است که ساختمان را احاطه کرده است. نمای ستون ها با گچ تزئین شده است. تا چند سال بعد از ساخت این معبد تندیس خوب و مناسبی از زئوس در آن نبود؛ به همین دلیل فردی ماهر برای ساختن تندیس انتخاب کردند.

این معبد در ۱۵۰ کیلومتری غرب آتن یعنی در شهر تاریخی المپیا واقع شده است. این شهر جایگاه نخستین بازیهای المپیک بوده است. تحقیقات نشان داده است که بازی‌های المپیک از سال ۷۷۶ قبل میلاد آغاز شده است و در سال ۴۵۰ قبل میلاد معبد زئوس توسط معماری با نام لیبون ساخته شد. معماری این بنا بسیار ساده بوده است و برای عظمت زئوس بسیار ناچیز بود به همین دلیل مجسمه‌ای بسیار بزرگ و عظیم از زئوس ساخته شد. فی دیاس قطعات مجسمه زئوس را در کارگاه خود در المپیا می‌ساخت و در پایان قسمت های مختلف را به هم وصل می‌کرد.

مجسمه زئوس تا سال ۴۶۲ سالم نگه داشته شد اما در این سال یک آتش سوزی بسیار تخریب کننده‌ای اتفاق افتاد. روی سر مجسمه تاجی از برگ زیتون، در دست راست مجسمه نشان پیروزی و در دست چپ عصای سلطنتی قرار داشت.

معبد پارتنون

معبد پارتنون یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

شاخص‌ترین جاذبه ‌های گردشگری یونان این معبد است که بسیاری از پژوهشگران هم این موضوع را تایید کرده‌اند. علت این تفاوت زیربنای ناهموار آن است که دارای عملکردهای چندگانه بوده است. این معبد سفید بر بالای تپه آکروپلیس در نزدیکی شهر آتن قرار دارد. این معبد در بین سال‌های ۴۳۲ تا ۴۷۷ قبل میلاد ساخته شد و مجسمه‌های این معبد توسط فیدیاس طراحی شد. معبد پارتنون بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد. معنی اسم این معبد در زبان یونانی به معنای باکره است. این ساختمان برای الهه آتنا ساخته شد مردم یونان عقیده داشتند که این الهه از شهر آتن محافظت می‌کند.

پارتنون همچنین نماد دموکراسی آتنی هم می‌باشد. طراحی بی‌نظیر این ساختمان باعث شده برخی کشورها این بنا را در کشور خود هم اجرا کنند. نمونه شبیه سازی شده این بنا در پارک سده شهر نشویل آمریکا ساخته شده است. مجسمه ۱۳ متری آتنا در حال حاضر در موزه بریتانیا در شهر لندن نگهداری می‌شود.

آگورای باستان

آگورای باستان یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

آگورای باستان در شهر آتن و شمال غربی آکروپلیس قرار دارد که بسیار منطقه‌ای جذاب برای گردشگران است. این مکان یکی از معروف‌ترین میدان‌های قدیمی این شهر بوده است. این میدان مرکز فعالیت‌های تجاری، سیاسی، اجتماعی، مذهبی و فرهنگی بوده است. تا اواخر دوره نو سنگی منطقه‌ای مسکونی و قابل سکونت بود ولی تا اوایل قرن ۶ میلادی به مکانی عمومی تبدیل شد.

بیشتر بخوانید
جاذبه های گردشگری ارمنستان

استوای آتالوس در آگورای باستان قرار دارد و از پیشگاه‌خانه های یونان باستان بوده است. قدمت این بنا ۲۰۰ قبل میلاد بازمی‌گردد که توسط پادشاه آتالوس دوم ساخته شد. در این مکان شما می‌توانید آثار باستانی از گلدان ها و تندیس های سفالی و سلاح های عصر سنگی و عصر برنز را مشاده کنید. تمامی آثار ازگودال ها و مقبره های آگورای باستان کشف شده‌اند. معبد هفائستوس از زیباترین معابد یونانی است که به خوبی از طرف دولت نگهداری می‌شود.

هفائستوس نام یکی از اسطوره‌های یونانی است که با نام الهه صنعتگری شناخته میشده است. یکی از ویژگی های شاخص این معبد سالم بودن بخش های بسیار این بنای باستانی است. این معبد در سال ۴۴۹ قبل از میلاد توسط ایکتینوس ساخته شد و از قرن هفتم میلادی تا سال ۱۸۳۴ به عنوان یک کلیسای ارتدوکس با نام سنت جورج آکاماتس استفاده می‌شد.

منطقه پلاکا

منطقه پلاکا یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

از قدیمی‌ترین مناطق آتن است که با نام محله خدایان هم شناخته شده و بسیار جاذبه‌ای دیدنی است. ساختمان های نئوکلاسیک، سنگفرش زیبا و قدیمی، معماری بی نظیر و نفس‌گیر، باغ های قدیمی و فضایی خاص و شیک که یادآور گذشته های دور است. وجود هوای پاک و نبود اتومبیل از مزیت های این منطقه است.

در پلاکا می‌توانید به رستوران‌ها، قهوه خانه‌ها و کلوب‌های متنوعی بروید و اوقات خوشی را با خانواده و دوستان داشته باشید. پلاکا همچنین دارای مرکز خرید هم می‌باشد در هر کوچه پس‌کوچه ای دستفروش هست که اجناس زیبایی را عرضه می‌کند. پلاکا در زیر آکروپلیس قرار دارد و تا سینتاگما ادامه پیدا کرده است.

تئاتر دیونیسوس

تئاتر دیونیسوس یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

از دیگر مکان‌های دیدنی در شهر آتن سالن تئاتر دیونیسوس است. این بنای تاریخی در گذشته های دور معروف‌ترین نمایشنامه‌های جهان در آن اجرا می‌شد. این سالن تاریخی در بخش جنوبی آکروپلیس قرار دارد و برای خدای شراب و مستی یا همان دیونیسوس ساخته شد. این سالن ۱۷ هزار نفر ظرفیت دارد. همچنین جایگاه مخصوصی برای پادشاه و کاهن اعظم وجود دارد که بالاتر از مردم عادی قرار گرفته است. جالب است بدانید این تئاتر را به عنوان آغازگر تئاتر اروپا می‌شناختند. نخستین تئاترهای تراژیک جهان در قرن ۶ قبل از میلاد در این سالن اجرا می‌شد.

چانیا یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

چانیا یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

شهر تاریخی چانیا از زیباترین شهرهای جزیره کرت است که قدمت آن به ۴ هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردد. خیابان‌های سنگفرش شده، آثار محلی و بومی و هنری، پارک های زیبا، ساختمان های نئوکلاسیک بسیار زیبا و بناهای یادبود از شاخصه های زیبایی در این شهر است. از مکان‌های دیدنی این شهر می‌توان به موزه باستان شناسی، پارک گیاه شناسی، برج محبوب فانوس دریایی، معماری زیبای aptera، ساحل آیگونا، سواحل ماسه‌ای، دره اعجاب انگیز توپولیا و قلعه ونیزی اشاره کرد.

سانتورینی

سانتورینی یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

از مقاصد محبوب گردشگران در یونان است که مکان‌های دیدنی بسیاری دارد. این جزیره زیبا در ۲۰۰ کیلومتری یونان قرار دارد و واقع در دریای اژه است. جزیره سانتورینی نمای بسیار زیبایی دارد و از نظر موقعیت جغرافیایی بی نظیر می‌باشد. این جزیره قدمتی بسیار طولانی دارد و در ۳۵۰۰ سال پیش بوجود آمده است. از مکان‌های دیدنی این جزیره می‌توان به اسکاروس، خلیج آمودی، نمایشگاه و موزه پرهیستوریک ترا، نقاشی های دیواری در موزه فولکلور لیگنوس، رودخانه زیبای سانتورینی، آتشفشان سانتورینی و ویرانه‌های باستانی ترا اشاره کرد. این شهر همچنین به خانه‌های سفید و رنگارنگ مشهور است.

هرسنیسوس یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

هرسنیسوس یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

از دیگر جاذبه ‌های گردشگری یونان بندرگاه قدیمی هرسنیسوس است. شهر بندری قدیمی مکانی فوق‌العاده برای گذراندن تعطیلات می‌باشد. این شهر بندری جاذبه‌های گردشگری مثل پارک‌های تفریحی و آبی، سواحل ماسه‌ای، غار اسرار آمیز زئوس، مزرعه کرتین و صومعه وردیسی، موزه های زیبا، ویرانه های تاریخ، آکواریوم، نمایشگاهای فضای باز و مراکز خرید محلی دارا می‌باشد.

آسیاب‌ های بادی میکونوس

آسیاب های بادی مبکونوس یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

اصیل‌ترین معماری‌های یونان را می‌توان در شهر میکونوس یافت. ساختمان‌های این شهر به صورت کلاسیک ، رنگ سفید و گنبدهای آبی طراحی و ساخته شده‌اند. خیابان‌های پر پیچ و خم این شهر بسیار زیبا هستند و برای قدم زدن مناسب می‌باشند. همچنین آسیاب‌های بادی این جزیره زیبا شهرت بسیاری دارند. از مکان‌های دیدنی این جزیره می‌توان به خیابان قدیمی MATOYIANNI، موزه دریایی اژه، گالری RARITY، بادگیرهای نمادین، ساحل کالافاتیس، کلیسای زیبای پانایا و ساحل مگالی آموس با ماسه های طلایی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید
جاذبه های گردشگری بارسلون

ریتیمنو یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

ریتیمنو یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

یک شهر قدیمی ونیزی بسیار هیجان انگیز است که جاذبه های گردشگری زیبایی دارد. ریتیمنو بر روی شن و ماسه در امتداد خط ساحلی ساخته شده است. معماری ساختمان های این شهر بسیار مبهوت کننده هستند و بر اساس معماری‌های باستانی قرن شانزدهم طراحی شده‌اند. از مکان‌های دیدنی این شهر می‌توان به قسمت قدیمی شهر، صومعه FOTEZZA، سازه های چوبی موزه، موزه نظامی شهر، چشمه RIMONDI و کلیسای سنت آنتونی جورج اشاره کرد.

تسلیوی

یکی از مناطق جذاب گردشگری و منطقه ساحلی محبوب یونان است که می‌توان در طول سفر با تاریخ زیبای یونان آشنا شد. تسلیوی دارای باغ‌های انگور فراوان و باغ‌های زیتون است که همچنین مقصدی عالی و باورنکردنی برای تعطیلات، پاراگلایدینگ، آفتاب گرفتن در ساحل و غذاهای محلی خوشمزه است. از تفریحات رایج در تسلیوی می‌توان به دوچرخه سواری در مسیرهای زیبا، تفریحات آبی در پارک آبی تسلیوی، بازی گلف، استودیوی هنر سرامیکی ADAMIEION ، تورهای قایق سواری به Gorge، بازی بولینگ، اسب سواری در مرکز سوارکاری و ورزش های آبی در ساحل اشاره کرد.

آپوکوروناس

آپوکوروناس یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

آپوکوروناس دارای فضای سرسبز زیبا و آب های کم عمق است. این منطقه از محبوب‌ترین مکان های دیدنی یونان است که در شمال شرقی این کشور واقع شده است. از جاذبه ‌های گردشگری یونان در این منطقه می‌توان به دریاچه آب شیرین جزیره، روستاهای زیبا، سواحل کالواکی، کلیسای agios nikolaos، مرکز سلامتی و ماساژ، موزه فولکور و غار اسرار آمیز samonas اشاره کرد. سواحل این منطقه کم عمق هستند و برای شناکردن مناسب نمی‌باشد.

متوئورا یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

متوئورا یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

این منطقه به شهر صومعه ها معروف است و در لغت به معنای معلق در هوا است. چون بسیاری از صومعه های این شهر در بالای تپه هستند و حالتی معلق دارند. برخی از صومعه ها قدمتی تاریخی دارند و به قرن۱۴ میلادی برمی‌گردند. مکان‌های دیدنی متوئورا شامل صومعه trinity holy، صومعه agios stefanos، varlaam، صومعه روسسانو، صومعه megalo meteoro، کوهنوردی، روستای زیبای kastraki و غار prehistoric theopetra می‌باشد.

کریت

کریت یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

بزرگ‌ترین جزیره یونان و پنجمین جزیره بزرگ دریای مدیترانه است. این منطقه در گذشته های دور مرکز تمدن اروپا بوده است. نام قدیمی کرت، اقریطس به معنای جزیره بزرگ است. کرت مهد تمدن مینوسی بوده است. جزیره کرت ارزش تاریخی و باستانی دارد و از مقصدهای مهم گردشگری در یونان می‌باشد. کرت افسانه‌های قدیمی بسیاری دارد که بسیار جذاب و شنیدنی است.

بخشی از معماری شهر مربوط به دوران عثمانی و حضور مسلمانان می‌باشد. مکان‌های دیدنی این جزیره شامل ساحل زیبای elafonissi، کوه های سفید، تالاب عمیق balos، موزه آثار باستانی heraklion، بیابان spinalonga، پارک ملی gorge samaria، ساحل falassarna، صومعه arkadi، ساحل stalis و کاخ زیبای Knossos است.

شهر نافلیو یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

شهر نافلیو یکی از جاذبه ‌های گردشگری یونان

بیشتر افراد این شهر را رمانتیک‌ترین مقصد یونان می‌دانند و بر اساس داستان ها و افسانه ها این شهر توسط نافلیوس پسر خدای پوزیدون و دختر داناوس آنیمون ساخته شد. این شهر قدمت تاریخی بالایی دارد و آثار باستانی نافلیو به دوران ماقبل تاریخ بازمی‌گردد. در دوران روم شهر سقوط کرد ولی در دوران بیزانس شکوفا شد.

از مکان‌های دیدنی این شهر می‌توان به میدان syntagma italianate، کلیسای آگیوس اسپیریدوناس، مجسمه یوانیس کاپودیستریاس، تالار شهر در میدان trion navarhon، موزه هنرهای محلی، موزه جنگ، قلعه اعجاب انگیزpalamidi با ۹۰۰ پله، قلعه بورتزی و خیابان های قدیمی اشاره کرد.

سخن آخـــر

کشور یونان مقصدی بسیار جذاب برای دیدن کردن از مکان های تاریخی و همچنین سواحل زیبا می‌باشد. این کشور قدمتی تاریخی دارد و شاهد تمدن های بسیاری بوده است. طبیعت چشم نواز و سرسبز یونان برای گردشگران خوشایند است و سفری دل انگیز را برایشان رقم می‌زند.

به این مطلب چند امتیاز میدی ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *