جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

بلاروس کشوری جذاب و کمتر شناخته شده می‌باشد که در اروپای غربی واقع شده است و با کشورهای روسیه، اوکراین، لیتوانی و لهستان مرز مشترک دارد و همسایه است. موقعیت جغرافیایی بلاروس بسیار استراتژیکی می‌باشد به همین خاطر ارتباط تجاری خوبی با دیگر کشورها دارد. پایتخت این کشور شهر مینسک است که شهری بسیار زیبا و پرجاذبه است. در ادامه با جذاب‌ترین جاذبه ‌های گردشگری بلاروس آشنا می‌شویم.

بلاروس دارای طبیعتی بسیار زیبا می‌باشد و همین موضوع باعث شده که دامپروری و جنگلداری در این کشور در موقعیت و رتبه خوبی باشد. در مینسک مکان‌های تاریخی و طبیعی بسیاری وجود دارد که گردشگران جهان را ترغیب می‌کند که به این کشور سفر کنند.

آشنایی با جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

کلیسای سنت سیمون

کلیسای سنت سیمون یکی از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

این کلیسا به عنوان قدیمی‌ترین کلیسای قاره اروپا شناخته شده است. این مکان معنوی و مذهبی در بین سال‌های ۱۹۰۸ و ۱۹۱۰ توسط خانواده‌ای اشرافی ساخته شد. هدف از ساخت این کلیسا توسط این خانواده برای گرامیداشت و یادبود از دو فرزند از دست رفته‌‌شان بود. این کلیسا به کلیسای قرمز مشهور است و یکی از مهم‌ترین جاذبه ‌های گردشگری بلاروس است. کلیسای سنت سیمون که دارای دو برج آجری و قرمز می‌باشد که نماد غم و اندوه برای افرادی است که جوان از دست داده‌اند.

کتابخانه ملی بلاروس

کتابخانه ملی بلاروس یکی از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

یکی دیگر از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس، کتابخانه ملی این کشور می باشد. کتابخانه ملی هر کشور تنها مکانی برای مطالعه نمی‌باشد بلکه محلی برای شناخت بیشتر فرهنگ، عقاید و دیدگاه و تصورات مردمان آن کشور است. در سال ۱۹۹۲ کتابخانه ملی بلاروس در پایتخت این کشور شهر مینسک ساخته شد. معماری این بنای زیبا به سبک مدرن و فضای سبز و آرام طراحی شده است و بسیار برای مطالعه دنج و راحت می‌باشد.

کتابخانه ملی بلاروس ۷۴ متر مساحت دارد و دارای ۲۲ طبقه می‌باشد. چشم‌انداز این مکان بسیار زیباست و می‌توان کل شهر را از آنجا تماشا کرد. در کتابخانه حدود ۱۴ میلیون نسخه کتاب و اسناد مختلف نگهداری می‌شود. این کتابخانه یکی از جامع‌ترین کتابخانه‌های اروپا شناخته شده است. این کتابخانه ظرفیت ۲۰۰۰ نفر دارد. در پشت بام این کتابخانه می‌توانید به تماشای این شهر زیبا بنشینید.

میدان ویکتوری

میدان ویکتوری یکی از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

این میدان در شهر مینسک است که برای کشته شدگان جنگ جهانی دوم ساخته شد. در پایه‌ این بنای بلند ۴۰ متری از نبرد سربازان در جنگ حکاکی شده است. این میدان ستون هرمی شکلی دارد که از جنس گرانیت ساخته شده است. این میدان در گذشته دایره شکل بود اما در سال ۱۹۸۴ به شکل بیضی ساخته شد. میدان ویکتوری از سال ۱۹۵۴ مشعلی روشن دارد که برای یادبود از سربازان روشن نگه داشته می‌شود. این مکان از مهم ترین جاذبه ‌های گردشگری بلاروس است که نشانگر تاریخ بلاروس می‌باشد.

جزیره اشک بلاروس

جزیره اشک یکی از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

جزیره اشک مینسک با یک پل قوسی شکل قابل دسترس می‌باشد. بعد از پل سنگ‌های باشکوه و حکاکی شده‌ای وجود دارد که روی تمامی سنگ ها با خط روسی و بلاروسی نوشته شده است که، این یادبود به یاد پسرانی که در افغانستان ناپدید شدند به نمایندگی از مادران بلاروسی ساخته شده است که نمی‌خواهند شر بر آنها و سرزمینشان تسلط یابد.

در مرکز این جزیره یادبودها کلیسایی کوچه ساخته شده است که نام و نشان ۷۷۱ سرباز نوشته شده. اینها سربازان جنگ جهانی هستند که کشته شده‌اند و خانواده هایشان در مقابل نامشان شمع روشن می‌کنند. در طرف دیگر نقاشی‌هایی از صحنه‌های متفاوت از کتاب مقدس و یک صلیب و یاقوت وجود دارد.

بیشتر بخوانید
جاذبه های گردشگری هلند

همچنین در ورودی این جزیره تخته سنگی بزرگ از جنس برنز وجود دارد که نماد مریم مقدس است. جذاب‌ترین بخش این جزیره مجسمه گریه فرشته است به دلیل اینکه این فرشته نمی‌تواند سربازان بلاروسی را از مرگ نجات دهد. هر سال در تاریخ ۱۵ فوریه جانبازان این جنگ و بستگان سربازان کشته شده در جزیره اشک گردهم می‌آیند و برای شادی روح سربازان دعا می‌کنند.

سیرک دولتی بلاروس

سیرک دولتی یکی از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

این سیرک به عنوان سیرک ملی در سال ۱۹۵۹ به دستور لنین افتتاح گردید. امروزه به عنوان یکی از محبوب‌ترین سیرک های دنیا به شمار می‌رود. سیرک ملی در شهر مینسک می‌باشد و از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس است. در چند سال متوالی موفق به دریافت چند جایزه شد. در سیرک دولتی بلاروس بهترین سیرک بازان دنیا هنرنمایی می‌کنند.

این سیرک محبوب در سال ۱۹۵۹ به عنوان اولین و بزرگ‌ترین سیرک اتحاد جماهیر شوروی شروع به کار کرد. از ویژگی های مهم این سیرک می‌توان به حیوانات دست آموز مثل شیر و اسب اشاره کرد. بند بازی و اجرای رقص های قدیمی از دیگر نمایش‌های این سیرک جذاب است.

پارک گورکی یکی از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

پارک گورکی یکی از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

یکی از زیباترین و جذاب‌ترین پارک‌های عمومی مینسک است که در اطراف میدان ویکتوری واقع شده است. این پارک در سال ۱۸۰۰ میلادی ساخته شده است و از قدیمی‌ترین پارک های بلاروس شناخته شده. چرخ و فلک ۵۶ متری درون پارک بهترین نما را از مینسک به شما نشان می‌دهد.

میدان استقلال مینسک

تا قبل از سال ۱۹۹۱ میدان لنین نام داشت. این میدان در مرکز شهر مینسک قرار دارد. در هشتم ژوئن ۱۹۹۷ اولین جشن استقلال بلاروس در این میدان برگزار شد و از آن روز نام این میدان تغییر یافت. وسعت این میدان ۷ هکتار است و بزرگترین میدان اروپا محسوب می‌شود.

موزه هنرهای ملی بلاروس

موزه هنرهای ملی ؛ از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

از مکان های محبوب مینسک است که گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. در این مکان حدود بیست هزار قطعه و اثر هنری نگهداری و به نمایش گذاشته شده است. این موزه در سال ۱۹۳۹ ساخته و افتتاح شد ولی در زمان جنگ جهانی دوم بسیار آسیب دید و قسمتی از آثار این مکان به غارت رفت. در این مکان کتاب های قدیمی، آثار هنرمندان مشهور و نقاشی های بسیار جذابی وجود دارد که گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است. بعد از جنگ جهانی دوم موزه دوباره بازسازی شد و اشیا سرقت شده به سختی برگردانده شد.

باغ گیاه شناسی مینسک ؛ از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

باغ گیاه شناسی مینسک ؛ از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

این باغ زیبا بیش از ۵۳۰ هزار متر مربع مساحت دارد و حدود ۹ هزار گونه گیاهی پرورش داده می‌شود. باغ گیاه شناسی در ۱۷ آوریل ۱۹۳۲ افتتاح شد و بعد از مدتی به یکی از مکان های گردشگری پرطرفدار تبدیل گشت. در این باغ گل گیاه کمیاب و در معرض خطر نگهداری می‌شود که شامل گل های کمیابی مثل کوکب، سوسن اصفر، کلماتیس، گیاهان دارویی و ادویه ای معطر، نیلوفر، لاله، ارکیده، یاس بنفش و گل داوودی است.

بیشتر بخوانید
جاذبه های گردشگری تفلیس گرجستان

این باغ بزرگ بخش های زیادی دارد که هر بخشی مخصوص به نوعی از گل و گیاه می‌باشد. فصل بهار بهترین زمان برای بازدید از این مکان زیبا می‌باشد چون تمامی گیاهان در بهترین حالت خود می‌باشند. بخش گلخانه لیمو از پربازدیدترین قسمت های این باغ است. در این گلخانه ۲۵ نوع لیمو، ۵ نوع پرتقال ماندارین، ۴ نوع گریپ فروت و ۳ نوع پرتقال پرورش داده می‌شود.

در سال ۲۰۰۷ یک بخش جدید به این باغ اضافه شد با عنوان نمایشگاه گل ها. این نمایشگاه گنبدی شیشه ای دارد و دما و رطوبت این مکان کاملا تحت نظر می‌باشد. فضای این نمایشگاه به نحوی است که تصور می‌کنید به جنگل های بارانی استوایی سفر کرده‌اید. در این محل بیش از ۵۰۰ گونه گیاهی پرورش داده می‌شود.

دفتر مرکزی کا گ ب

دفتر مرکزی کا گ ب یکی از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

این ساختمان با سبک معماری نئوکلاسیک ساخته شده است. این بنای قدیمی متعلق به کا گ ب می‌باشد. در روبروی این ساختمان پارکی وجود دارد که مجسمه نیم تنه از فلیکس ژرنیسکی بنیان گذار کا گ ب قرار گرفته است.

کاخ استقلال مینسک یکی از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

کاخ استقلال مینسک یکی از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

امروزه این کاخ برای ریاست جمهوری بلاروس می‌باشد. این کاخ معماری بسیار جالب و حیرت‌انگیزی دارد. نمای بیرونی این کاخ تماما شیشه‌ای می‌باشد و فضایی بیش از ۵۰ هزار متر مربع را در بر گرفته است.

موزه معماری سنتی و زندگی روستایی

موزه معماری سنتی ؛ از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

تعدادی خانه روستایی، کلیسا، مدرسه، آسیاب بادی این موزه را تشکیل داده‌اند. این موزه در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی مینسک قرار دارد. این موزه در فضای باز می‌باشد و موقعیتی مناسب برای ماجراجویی و گشت و گذار است. در این محل می‌توانید اسب سواری کنید یا در بین درختان جنگل اطراق کنید. همچنین در روستا می‌توانید به رستوران سنتی سر بزنید و از غذاهای خوشمزه و لذیذ محلی بلاروسی امتحان کنید.

کاخ میر بلاروس

کاخ میر ؛ از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

این کاخ در سال ۱۵۲۲ میلادی ساخته شد و از قدیمی ترین کاخ های اروپا است. این کاخ برای تقویت قوای نظامی و شوالیه ها ساخته و به کار گرفته شد. خاندان‌های بزرگ و نامداری مثل رادزیویلس، ایلینیکس و ویتجناشتاین در زمان های مختلفی در این کاخ زندگی کرده اند. دیوارهای این کاخ ۳ متر ضخامت دارند و جنس آن ها از سنگ و آجر می‌باشد. در گوشه های کاخ برج های بلندی ساخته شده که طول آن ها ۲۵ متر است.

افسانه‌های بسیار زیادی در مورد این کاخ گفته شده برای مثال بانوی سفید. این افسانه در مورد سوفیا سویاتاپولک میرسکی است. مردم محلی و بومی اعتقاد دارند که در یکی از دخمه های کاخ زندگی می‌کند و گاهی اوقات با دوست خود بانوی سیاه نسویژ ملاقات می‌کند.

دریاچه براسلاو مینسک ؛ از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

دریاچه براسلاو مینسک ؛ از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

یکی از پر جاذبه ترین مکان های گردشگری در بلاروس است که عوامل بسیاری باعث محبوبیت و شهرتش شده است. این دریاچه باقی مانده یک یخچال طبیعی بسیار قدیمی می‌باشد. در این منطقه زیبا مجموعه بزرگی از ۳۰۰ دریاچه کنار هم قرار گرفته‌اند که همین نزدیکی آن ها باعث شده که مجموعه‌ای از دریاچه ها با نام گردنبند آبی نام بگیرد.

پارک ملی belovezhshaya pushcha

پارک ملی belovezhshaya pushcha یکی از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

این پارک مرز بین بلاروس و لهستان را پوشش می‌دهد و یکی از مهم ترین جاذبه های طبیعی بلاروس می‌باشد. همچنین به عنوان یک منطقه حفاظت شده بکر و زیبا یکی از میراث سازمان یونسکو می‌باشد. چشم‌انداز زیبای این پارک و همچنین طبیعت سبز و زنده‌اش از جاذبه‌های گردشگری مهم بلاروس شناخته می‌شود. این پارک به دلیل وجود گل های نادر و کمیاب فلورا و فائونا و همچنین زیستگاهی خوب برای حیوانات از برجسته ترین پارک اروپا شناخته شده است.

بیشتر بخوانید
جاذبه ‌های گردشگری استرالیا

قلعه برست

قلعه برست یکی از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

این قلعه به موزه راه آهن برست بسیار نزدیک است. قلعه برست روسی در قرن نوزدهم ساخته شد و یکی از مکان های تاریخی حفاظت شده در بلاروس می‌باشد. در کنار دیوارهای قلعه چند یادبود جنگی آموزش از زمان های قدیم وجود دارد.

موزه راه آهن برست یکی از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

موزه راه آهن برست یکی از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

موزه brest railway به عنوان یک موزه غیرمعمول شناخته شده است. این موزه در سال ۲۰۰۲ افتتاح شد. این موزه در فضای باز قرار دارد و انواعی از قطارهای قدیمی و لوکوموتیو در آن جا به نمایش گذاشته شده است که حدود ۵۶ قطار در دسترس هستند.

کلیسای پیتر و پائول

از آثار جذاب و دیدنی کشور بلاروس است. این کلیسا از معروف‌ترین کلیساهای این کشور است که واقع در شهر گومل می‌باشد. کلیسای پیتر و پائول در اوایل قرن ۱۹ میلادی ساخته شد. معماری این بنا بسیار برای گردشگران زیبا و جذاب می‌باشد و به سبک معماری کلاسیک طراحی و ساخته شده است.

کوچه اعجاب انگیز لایتز

کوچه لایتز؛ از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

خیابان لایتز که در شهر برست قرار دارد خیابانی نسبتا بزرگ و جالب است. این خیابان معروف و دوست داشتنی به صورت خیلی جذابی طراحی شده است که مناسب برای پیاده روی می‌باشد. طراحی های جذاب و فانتزی در این خیابان هر فردی را به سمت خود جذب می‌کند. حتی باغچه های این خیابان به شکل هندسی و زیبایی طراحی شده اند. نورپردازی در این خیابان بسیار زیبا و جالب است و همه چیز را برای یک پیاده روی خوب آماده کرده اند.

نمایشگاه ملی اپرا و باله بلاروس

نمایشگاه ملی اپرا و باله؛ از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

این مجموعه ملی یکی از بهترین مکان های دیدنی بلاروس است که گردشگران از آن غافل نمی‌شوند. این ساختمان در سال ۱۹۳۰ افتتاح شد و از همان موقع در بین افراد مشهور شد. در این محل برنامه های بسیار زیبا و جذابی برای تماشاچیان برگزار می‌شود. این نمایشگاه زیبا به عنوان تئاتر اپرا و باله بلاروس در سراسر جهان شناخته شده است.

شهر برست؛ از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

شهر برست؛ از جاذبه ‌های گردشگری بلاروس

شهر برست یکی از شهرهای زیبا و تاریخی بلاروس می‌باشد که بسیار برای گردشگری و بازدید از اماکن دیدنی مناسب است. در شهر برست یک قلعه زیبا با نام قلعه برست وجود دارد که معماری بسیار جذاب و خارق العاده‌ای دارا می‌باشد. این قلعه زیبا در قرن ۱۹ میلادی ساخته شد و بسیار از افراد این کشور این بنا را نماد مقاومت می‌دانند. این قلعه زیبا در جنگ بین شوروی و آلمان نقش بسیار مهمی داشت.

سخن آخـــر

با توجه به مطالبی که در مورد کشور بلاروس گفته شد دریافتیم که بلاروس، کشوری بسیار مهیج و زیبا برای گردشگری می‌باشد و اماکن تاریخی و طبیعی بسیار زیبایی دارد. این کشور حدود ۴۰ درصد مناطق جنگلی و سرسبز دارد و فضایی بسیار بکر برای کمپ کردن دارا می‌باشد. در این مقاله تلاش کردیم بهترین و تاپ ترین مناطق جذاب گردشگری بلاروس را برای شما شرح دهیم.

۵/۵ - (۱ نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *