جذاب ‌ترین جشنواره های ارمنستان

کشور ارمنستان واقع در قفقاز جنوبی است، ارمنستان از شمال با گرجستان و از شرق با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد. این کشور در زمان‌های گذشته جزو قلمروی ایران بوده است. ارمنستان شامل ۱۵ ایالت می‌باشد. از لحاظ اقتصادی کشوری ثروتمند است و در سال‌های اخیر در صنعت گردشگری و توریستی پیشرفت بسیاری داشته است. در هر فصل از ارمنستان جشنواره‌ها و فستیوال‌های زیبایی می‌باشد. گردشگرانی که به این کشور سفر‌ می‌کنند می‌توانند با فرهنگ و آداب و رسوم این کشور آشنا شوند. در ادامه به جذاب ‌ترین جشنواره های ارمنستان می پردازیم.

آیین مسیحی در این کشور رایج و رسمی است و در برخی مناطق مردم ارمنستان ادیان دیگر مثل یهود و اسلام هم پیروی می‌کنند. زبان رسمی این کشور ارمنی است که زیر مجموعه زبان هند و اروپایی می‌باشد. آب‌وهوای ارمنستان ملایم می‌باشد که تابستان‌های مطبوع و زمستان‌های به شدت سرد دارد. در ادامه با انواع جشنواره‌های ارمنستان آشنا می‌شویم.

آشنایی با جذاب ‌ترین جشنواره های ارمنستان

جشن ناواسارد ارمنستان

جشن ناواسارد ارمنستان

در اولین ماه سال در ارمنستان این جشن برگزار می‌شود که در گذشته اولین ماه در گاه شماری به شمار ‌می‌آمد و همه مردم در اولین روز از این ماه به جشن و پایکوبی مشغول هستند. در این جشن رزمایش‌های ورزشی مثل اسب‌سواری، دو و ارابه رانی برگزار می‌شود. همچنین پهلوانان هم زورآزمایی می‌کنند. نوازندگان آهنگ‌های زیبای خود را گلچین می‌کنند و می‌نوازند.

در روز عید مردم با چهره‌پوش روی خود را می‌پوشانند که باور قدیمی آن‌ها این است که نقاب ارواح پلید را دور می‌کند. جشن ناواسارد در ارمنستان در روز یازدهم آگوست برگزار می‌شود. جالب است بدانید جشنواره ناواسارد دارای اصل و ریشه ایرانی می‌باشد و هم خانواده نوسرد یا سال نو است. طبق افسانه‌ها و داستان‌های قدیمی در روز یازدهم آگوست خدایان از آسمان به زمین می‌آیند و در رودخانه مقدس شنا می‌کنند. سپس در بالای تپه شادی مردم را تماشا می‌کنند.

بیشتر بخوانید
بهترین سواحل آنتالیا

عید پاک ارمنستان

عید پاک ارمنستان

به عنوان روز زنده شدن حضرت عیسی از میان مردگان است و دومین عید مسیحیان می‌باشد که برای ارمنی‌ها بسیار مقدس و مهم است. زادیکنام عید پاک به زبان ارمنی است که به دلیل رستاخیزی حضرت مسیح مردم از ۲۱ مارس تا ۲۶ آوریل به جشن و پایکوبی مشغول هستند. در بامداد این روز مردم گروه گروه به طرف کلیسا می‌روند و در باداراک مخصوص صورت شرکت می‌کنند و تبرک می‌شوند.

همچنین در آسیای میانه مردم معتقدند سال روز به صلیب کشیده شدن حضرت عیسی مسیح و عروج ایشان که مصادف است با پایان دوره روزه داری مسیحیان. در این روز ارمنی‌ها کیک‌های مخصوص به نام پاسکا می‌پزند که یادآور تپه‌ایی است که حضرت عیسی مسیح بر روی آن به صلیب کشیده شد.

افراد بر روی تپه صلیبی نمادین قرار می‌دهند و اطراف آن را با خرگوش‌های شکلاتی و تخم مرغ‌های رنگی تزئین می‌کنند. این جشن در بهار و بعد از اولین قرص کامل ماه برپا می‌شود و از اصلی‌ترین جشن‌های ارامنه است.

روز جهانی جاز ارمنستان

روز جهانی جاز ارمنستان

۳۰ آوریل مصادف است با روز جهانی موسیقی جاز در سال ۲۰۱۱ میلادی توسط سازمان یونسکو به عنوان روز بین‌المللی و جهانی جاز نام گرفت که با شعار دیپلماسی از طریق موسیقی نام‌گذاری و ثبت شده است. هر ساله به مناسبت روز جهانی جاز در بسیاری از کشورها کنسرت‌ها و رویدادهای موسیقی جاز برگزار می‌شود. کشور ارمنستان با دعوت از هنرمندان ارمنستانی و خارجی این روز را در مجتمع آبشار ایروان برگزار می‌کنند.

جشنواره دلمه ارمنستان

جشنواره دلمه ارمنستان

در کشور ارمنستان دلمه از غذاهای اصلی و محبوب است که در تمام فصول سال مردم از آن استفاده می‌کنند. رستوران‌هایی در ارمنستان وجود دارد که فقط انواع دلمه سرو می‌کنند. جشنواره دلمه در روستای هنابرد در استان آرارات برپا می‌شود و تمام آشپزها از سراسر کشور دلمه‌های مختلفی سرو می‌کنند. این جشنواره در اواخر ماه می برگزار می‌شود و افراد بازدیدکننده می‌توانند دلمه‌های متنوعی تست کنند.

بیشتر بخوانید
انواع خدمات هتل ها

جشنواره توت ارمنستان

این جشنواره همیشه در۷ جولای در پارکی به نام گوریس در استان سیونیک برگزار می‌شود. هدف اصلی از برگزاری جشن توت جذب توریست به این منطقه می‌باشد. در این جشنواره افراد مانند جشن‌های قبلی به رقص‌های محلی و موسیقی سنتی مشغول هستند.

همچنین در جشنواره توت بازدیدکنندگان و توریست‌ها می‌توانند از بازارچه محلی و سنتی دیدن کنند. شهر گوریس دارای صخره‌های عجیب است صومعه تاتو برای گردشگران منطقه‌ای جذاب و دیدنی می‌تواند باشد که در بالای تپه‌ای قرار دارد. می‌توان با سوار شدن بر تله‌کابین نمای صومعه قدیمی و اطراف آن را تماشا کرد.

جشنواره ورداور یکی از جذاب ‌ترین جشنواره های ارمنستان

جشنواره ورداور یکی از جذاب ‌ترین جشنواره های ارمنستان

در زبان ارمنی دو معنی دارد. یکی به معنای پاشیدن آب و در دیگری به معنای شکوفه دادن گل رز می‌باشد. در داستان‌های قدیمی گفته می‌شود الهه عشق عصاره گل رز یا گلاب بر روی مردم می‌ریخت که با بدی و شر بجنگند و از خود دفاع کنند. این جشنواره زیبا در ۸ جولای برگزار می‌شود.

جشنواره رنگ ارمنستان

جشنواره رنگ ارمنستان

در این جشن مردم این کشور رنگ‌های بی ضرر را بر سر و روی یکدیگر می‌پاشند. در آغاز یکی از روزهای ماه جولای از صبح در مجتمع هیلار جمع می‌شوند و سپس نرمش می‌کنند و مسافتی حدود ۵ کیلومتر می‌دوند که در طی این مسیر به یکدیگر رنگ می‌پاشند و به ۳ زن و ۳ مرد که زودتر به خط پایان برسد پاداش می‌دهند.

جشنواره تاراز یکی از جذاب ‌ترین جشنواره های ارمنستان

جشنواره تاراز یکی از جذاب ‌ترین جشنواره های ارمنستان

از جشنواره‌های دیدنی و جالب کشور ارمنستان است که مردم در این رویداد لباس‌های محلی و سنتی می‌پوشند و با موسیقی سنتی به جشن و پایکوبی مشغول می‌شوند. این جشنواره در ۴ آگوست در پایتخت این کشور یعنی ایروان برگزار می‌شود.

جشن بالن های ارمنستان

جشن بالن های ارمنستان

یکی از شگفت‌انگیزترین جشن‌های ارمنستان است که در تاریخ ۱۵ تا ۱۸ سپتامبر واقع در میدان جمهوری ایروان برگزار می‌شود. این جشنواره زیبا با پشتیبانی کمپانی skyball برپا می‌شود و از اهداف اصلی برگزاری این جشنواره توسعه دادن صنعت گردشگری در ارمنستان است. از بهترین زمان‌ها برای سفر به این کشور زیبا در نیمه ماه سپتامبر است. در این زمان آب و هوای معتدل و خوبی دارد و بالن‌ها تمام آسمان پایتخت را پر می‌کنند.

بیشتر بخوانید
بهترین رستوران‌ های استانبول

جشنواره ماهی یکی از جذاب ‌ترین جشنواره های ارمنستان

جشنواره ماهی یکی از جذاب ‌ترین جشنواره های ارمنستان

از خوشمزه‌ترین و جذاب‌ترین جشنواره‌ها می‌باشد که در این روز ماهی‌های متنوع و لذیذی سرو می‌شود. ارمنی‌ها ماهی را نماد مسیحیت می‌دانند که در ۱۱ آوریل در منطقه‌ای به نام کوتایک در شهر ابوویان آشپزها از سراسر کشور جمع می‌شوند و با دستور پخت‌های قدیمی و جدید ماهی‌ها را سرو می‌کنند. همچنین بازدیدکنندگان می‌توانند ماهی‌های مختلف را تست کنند و لذت ببرند.

سخن آخـــر

با توجه به مطالبی که گفته شد شما می‌توانید در هر فصلی که می‌خواهید به ارمنستان بروید و از جشنواره‌های متنوع و بسیار دیدنی این کشور لذت ببرید.

‎‌‌‎

به این مطلب چند امتیاز میدی ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *