آزمون GRE چیست؟

اگر شما هم بارها اسم آزمون GRE را شنیده‌اید و این سوال برای شما ایجاد شده است که آزمون GRE چیست، با ما در این مقاله همراه باشید چرا که ضمن معرفی آزمون جی آر ای، به معرفی بخش‌های مختلف آن می‌پردازیم و نکات مختلفی را در رابطه‌ با نحوه مطالعه دروس برای آماده‌ شدن در این آزمون یادآور می‌شویم.

آزمون GRE چیست؟ (General Record Examination)

آزمون GRE یک آزمون استاندارد است که از سال ۱۹۳۶ تاکنون وجود دارد؛ این آزمون یک آزمون چند گزینه‌ای است که توسط رایانه ارائه شده و نشان ‌دهنده نوع تفکر شما و مهارت‌هایی است که برای رسیدن به موفقیت نیاز دارید.

طراحی این آزمون به ‌گونه‌ای است که به شما این امکان را می‌دهد که سوالات درون یک بخش را نادیده بگیرید، به عقب برگردید و پاسخ‌ها را تغییر دهید و همچنین این آزادی را داشته باشید که تصمیم بگیرید ابتدا به کدام سوال در یک بخش پاسخ دهید و نگاهی به ساختار کلی آزمون بیندازید.

آزمون GRE، استدلال کلامی، استدلال کمی، تفکر انتقادی و مهارت‌های نوشتاری و تحلیلی شما را می‌سنجد، مهارت‌هایی که در مدت‌ زمان طولانی توسعه یافته‌اند و به یک ‌رشته تحصیلی خاص مرتبط نیستند، اما برای همه مهم هستند. در واقع در این آزمون تسلط شما را در زمینه‌های حساب، جبر، هندسه و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و همچنین واژگان در سطح دانشگاه ارزشیابی می‌کند و مهم‌تر از آن، توانایی شما در تجزیه‌وتحلیل و ارزیابی مطالب نوشته شده، تفکر انتقادی و حل مسائل را می‌سنجد.

بخش ‌های مختلف آزمون GRE

بخش ‌های مختلف آزمون GRE

شما سه نمره در آزمون GRE دریافت خواهید کرد:

  • نگارش تحلیلی
  • استدلال کلامی
  • استدلال کمی

این امتیازات توسط بخش‌های زیر ایجاد می‌شود:

  • ارزیابی نگارش تحلیلی
  • استدلال کلامی
  • استدلال کمی

علاوه بر این، یکی از بخش‌های زیر را مشاهده خواهید کرد:

  • بدون امتیاز (ممکن است استدلال کلامی یا کمی باشد)
  • تحقیق (برای اهداف تحقیقاتی استفاده می‌شود)

پس در مجموع سه بخش در این آزمون وجود دارد و برخی از شرکت‌ کنندگان با یک بخش آزمایشی یا تحقیقاتی بدون نمره روبرو هستند. شما با ۸۰ سوال نمره ‌گذاری شده و دو تکلیف نوشتنی تحلیلی روبرو خواهید شد. اگر در آزمون GRE یک بخش تحقیقاتی یا آزمایشی به شما داده شود، ممکن است مجبور شوید ۲۰ سوال اضافی را تکمیل کنید که بر نمره کل شما تاثیری نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید
ویزای تحصیلی فرانسه

نگارش تحلیلی

بخش نگارش تحلیلی جی آر ای شامل دو مقاله است که به طور جداگانه زمان‌بندی می‌شوند. برای تکمیل هر کدام ۳۰ دقیقه فرصت دارید و هر دو در بالای امتحان تکمیل خواهند شد. در هر دو مقاله از شما خواسته می‌شود که در پاسخ به یک درخواست، یک تحلیل بسازید در واقع شما باید یک موضوع را تجزیه‌وتحلیل کنید و یک استدلال منطقی بیاورید. آن‌ها به ‌جای نثر زیبا، به منطق سالم در نوشته‌های شما نمره می‌دهند. پرمخاطب بودن، امتیاز اضافی برای شما به همراه نخواهد داشت، اما رسیدن به اصل مطلب و حمایت از استدلال شما این کار را می‌کند.

استدلال کلامی

سه نوع سوال در این بخش وجود دارد: تکمیل متن، معادل‌سازی جمله و درک مطلب. شما ۳۰ دقیقه برای تکمیل ۲۰ سوال وقت خواهید داشت و در مجموع دو بخش شفاهی وجود دارد. هر بخش مسیر یکسانی را دنبال می‌کند: تکمیل‌های متن، سپس بلوکی از سوالات درک مطلب، سپس معادل‌سازی جمله و در نهایت بلوک دوم درک مطلب. یادگیری واژگان جی آر ای و یادگیری نحوه مدیریت کارآمد بخش‌های درک مطلب طولانی (و گاهی اوقات نه ‌چندان جالب) کلید کسب امتیاز بالا در این بخش است.

استدلال کمی

بخش ریاضی در جی آر ای که به ‌عنوان استدلال کمی شناخته می‌شود، از سه نوع سوال تشکیل شده است: مقایسه کمی، حل مسئله و تفسیر داده‌ها. در مجموع دو بخش وجود دارد و هر بخش ۳۵ دقیقه زمان دارد و شامل ۲۰ سوال است. مانند استدلال کلامی، بخش‌های ریاضی هر دو ساختار یکسانی دارند: ابتدا سوالات مقایسه کمی، سپس سوالات حل مسئله و در نهایت سوالات تفسیر داده‌ها را خواهید دید. بیشتر مفاهیمی که در این بخش با آن روبرو می‌شوید در دوره راهنمایی و دبیرستان پوشش داده شده است، اما شما باید مطمئن شوید که درک دقیقی از جبر و هندسه دارید، به‌ خصوص اگر مدتی است که در کلاس ریاضی شرکت نکرده‌اید.

بخش ‌های بدون نمره آزمون GRE: تجربی یا پژوهشی

بخش بدون نمره، به ‌اصطلاح تجربی و بخش تحقیقاتی هیچ تاثیری بر نمره شما ندارد. بیایید در مورد آن‌ها جداگانه صحبت کنیم. بخش بدون امتیاز را اگر در آزمون خود داشته باشید، به هر ترتیبی که باشد، در بین بخش‌های امتیازدهی شده ظاهر می‌شود. شما نمی‌توانید آن را از بخش‌های نمره‌گذاری شده تشخیص دهید. این برای شما به‌ عنوان یک آزمون دهنده چه معنایی دارد؟ یعنی شما باید بهترین تلاش خود را در تمام بخش‌ها بکنید.

بیشتر بخوانید
بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت

بخش تحقیق کمی متفاوت است. همیشه در پایان آزمون می‌آید و همیشه به‌ عنوان بخش بدون نمره مشخص می‌شود. سازنده آزمون ممکن است به شما انگیزه‌ای برای تکمیل بخش یا عملکرد خوب در آن ارائه دهد؛ بنابراین، دستورالعمل‌ها را بخوانید و تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید بخش را انتخاب کنید یا خیر. اما به‌ هر حال امتیاز شما به ‌هیچ وجه تحت ‌تاثیر قرار نخواهد گرفت.

بنابراین، چرا جی آر ای شامل بخش‌های بدون امتیاز و یا تحقیقاتی است؟ به این دلیل که سازنده آزمون در حال آزمایش سوالات جدید است. در بخش‌های بدون امتیاز، آن‌ها آیتم‌های جدیدی را در قالب‌های آشنا امتحان می‌کنند. در بخش‌های تحقیقاتی، در واقع فرمت‌های سوالات جدیدی را امتحان می‌کند. به‌ عنوان ‌مثال، چند سال پیش، سوالات آزمون جدید در خود آزمون‌های قدیمی به کار می‌رفتند، اما در بخش‌های تحقیق ظاهر می‌شدند. اکنون اما آن‌ها بخشی از آزمون هستند.

زمان کافی برای آمادگی در آزمون جی آر ای (GRE)

تحقیقات نشان می‌دهد که برای گرفتن بهترین نتیجه در آزمون GRE، باید حدود ۱۰ ساعت در هفته به مدت ۳ ماه مطالعه کنید. آماده‌ شدن برای این آزمون احتمالا شما را برای چند ماه کاملا مشغول می‌کند، هنگامی که مشغول سایر تکالیف مدرسه یا شغلی هستید، موفقیت در این آزمون کار آسانی نیست.

چگونه برای آزمون جی آر ای آماده شویم؟

چگونه برای آزمون جی آر ای آماده شویم؟

اینکه شما بدانید چگونه راه را برای موفقیت در آزمون GRE طی کنید بسیار حائز اهمیت است، در اینجا به نکات بسیار مهمی در این باره اشاره می‌کنیم:

در آزمون آزمایشی شرکت کنید

بهتر است برای آمادگی بیشتر در یک آزمون GRE تمرینی شرکت کنید. انجام این کار به شما بازخورد اولیه و اطلاعات تشخیصی را می‌دهد که برای دستیابی به حداکثر امتیاز خود به آن نیاز دارید.

توضیحات کامل پاسخ آزمون تمرینی را برای درک بهتر عملکرد خود مرور کنید. در سوالاتی که به ‌درستی و یا حتی نادرست پاسخ داده‌اید به دنبال الگو باشید. آیا در بعضی زمینه‌ها قوی‌تر از بقیه بودید؟ این تجزیه‌وتحلیل به شما کمک می‌کند تا زمان تمرین خود را به مفاهیم خاصی اختصاص دهید و به‌ صورت هدفمند مطالعه داشته باشید.

باید زمان کافی برای یادگیری، تمرین، ارزیابی و یادگیری مجدد به خود بدهید. همچنین، یک نمره هدف برای این آزمون تعیین کنید. اگر یک امتیازی گرفته‌اید که به هدفتان نزدیک است، احتمال زیاد می‌توانید بیشتر هم پیشرفت کنید و این‌ گونه انگیزه بیشتری برای دنبال ‌کردن برنامه خود خواهید داشت.

بیشتر بخوانید
گران ترین کشورهای اروپا برای زندگی

جهت آمادگی خود، برنامه‌ ریزی کنید

از نتیجه اولین آزمون آزمایشی خود برای شناسایی زمینه‌های مطالعه و تمرین دقیق‌تر استفاده کنید. به این فکر کنید که چند ساعت از روز را می‌توانید به طور مداوم به مطالعه جی آر ای اختصاص دهید. تحقیقات نشان می‌دهند که اکثر دانش‌آموزان با حدود ۳ ماه آمادگی متعهدانه قبل آزمون موفق می‌شوند که نمره خوبی را کسب کنند.

زمانی را برای مطالعه، تمرین و مرور برنامه‌ریزی کنید. یکی از رایج‌ترین اشتباهات در نزدیک شدن به مطالعه این است که تست‌های تمرینی را انجام دهید و آن‌ها را به طور کامل مرور نکنید، زمان مرور بهترین شانس شما برای کسب امتیاز است. برای بسیاری از افراد بهترین کار این است که دوره‌های کوتاه و مکرر مطالعه را در طول هفته مسدود کنند. مرتبا با خودتان چک کنید تا مطمئن شوید که از برنامه خود عقب نمیافتید یا هیچ یک از منابع خود را فراموش نمی‌کنید.

یاد بگیرید و تمرین کنید

مطالعه بیشتر با فرصت‌های زیادی برای توسعه و تمرین مهارت‌هایی که در روز آزمون به آن‌ها نیاز دارید، همراه خواهد بود. بسته به مدت زمانی که برای مطالعه دارید، می‌توانید پیشرفت کنید. می‌توانید مطالعه خود را بر روی انواع سوالات و حوزه‌های محتوایی متمرکز کنید که برای شما چالش ‌برانگیزترین هستند. شما به‌ ناچار در برخی زمینه‌ها به کار بیشتری نسبت به سایر زمینه‌ها نیاز خواهید داشت. اما بدانید که هر چه بیشتر آماده شوید، امتیاز بهتری کسب خواهید کرد.

نتیجه ‌گیری

آزمون GRE یک آزمون استاندارد است که ممکن است شما به دلیل اخذ پذیرش در یک دانشگاه و یا دلایل مختلف دیگری به کسب نمره و امتیاز خوب در این آزمون نیاز داشته باشید. شایان ‌ذکر است که نمره بالا در جی آر ای تاثیر مستقیم و مثبتی بر برنامه فارغ‌التحصیلی یا کسب‌وکار شما خواهد داشت.

این آزمون شامل بخش‌های مختلف و متفاوتی بوده، شما باید با تمرین و تلاش زیاد بر هریک از این بخش‌ها تسلط داشته باشید؛ به ‌علاوه آشنایی شما با ساختار آزمون GRE و زمان‌بندی هر بخش پیش از شرکت در این آزمون به شما کمک می‌کند بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. داشتن یک برنامه مطالعاتی که به‌ صورت پیوسته دنبال شود و همچنین شرکت در آزمون‌های آزمایشی می‌توانند مسیر شما را برای رسیدن به موفقیت هموار کند.

به این مطلب چند امتیاز میدی ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *