بیمه دانشجویی در آلمان

یکی از موضوعات مهم و دغدغه بزرگ دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج دارند قوانین و شرایط اقامت است. داشتن بیمه دانشجویی یکی از الزامات می‌باشد. دولت آلمان برای دانشجویان بین‌المللی و خارجی شرایطی فراهم آورده است تا اقامت راحت‌تری داشته باشند. در ادامه به طور کامل با بیمه دانشجویی در آلمان آشنا می‌شویم.

کشور آلمان دارای ۲ بیمه دولتی و خصوصی می‌باشد. اگر سن متقاضی زیر ۳۰ سال و در کورس دانشگاهی آلمان باشد قادر به ثبت‌نام برای بیمه خدمات درمانی دولتی است ولی اگر دانشجو بالای ۳۰ سال باشد یا دانشجوی مبتدی و مقدماتی زبان، دانشجوی مقطع دکترا و یا حتی پژوهشگر میهمان می‌تواند بیمه درمانی خصوصی را دریافت کند.

به طور کلی افرادی که نمی‌توانند بیمه دانشجویی در آلمان را دریافت کنند:

  • بورس تحصیلی دارند
  • در کورس‌های تحصیلی آلمان شرکت کرده‌اند
  • بالای ۳۰ سال سن دارند
  • آزاد کار یا فریلنسر هستند
  • در کشور خود بیمه درمانی خدماتی دارند
  • دانشمندان و پژوهشگران هم مشمول دریافت بیمه دانشجوی دولتی نمی‌باشند

نحوه اخذ بیمه دانشجویی

نحوه اخذ بیمه دانشجویی در آلمان

از عمومی‌ترین و محبوب‎‌ترین بیمه‌های دولتی آلمان «TK» است که بیش‌تر مورد استفاده دانشجویان می‌باشد و از خدمات اصلی بیمه دولتی TK سرویس‌دهی شبانه‌روزی به زبان انگلیسی برای افرادی که قادر به صحبت کردن به زبان آلمانی نمی‌باشند می‌توان اشاره کرد. متقاضیانی که مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد دارند می‌توانند تا سن ۲۹ سالگی از بیمه استفاده کنند که شامل هزینه مراجعه به پزشک، درمان، هزینه دارو، دندانپزشکی و دیگر خدمات پزشکی می‌باشد.

آلمان کشوری بسیار قانونمند و منظم است و طبق قانون تمام افراد ملزم به داشتن بیمه درمانی خدماتی می‌باشند حتی دانشجویانی که در مقطع مقدماتی تحصیل می‌کنند و چون هنوز در کورس تحصیلی ثبت‌نام نکرده‌اند باید برای بیمه درمانی خصوصی اقدام کنند.

همچنین متقاضیانی که در دوره‌های آموزشی زبان در کشور آلمان مشغول به تحصیل هستند ملزم به داشتن بیمه درمانی می‌باشند و باید توجه داشت که به این گروه افراد هم بیمه دولتی تعلق نمی‌گیرد و این گروه هم باید برای بیمه دانشجویی خصوصی ثبت‌نام کنند.

بیشتر بخوانید
بهترین کشورها برای بورسیه تحصیلی

بیمه دانشجویی به متقاضیانی که در مقطع دکترا تحصیل می‌کنند و سن بالای ۳۰ سال دارند بیمه درمانی دولت تعلق نمی‌گیرد. دانشجویان مقطع دکترا دو دسته می‌شوند، بخشی از آن‌ها دانشجویانی هستند که در دانشگاه مشغول به کار می‌باشند و نیاز به دریافت بیمه درمانی ندارند چون از طرف دانشگاه بیمه می‌شوند و به عنوان کارمند بیمه دولت می‌شوند و در بخش دیگر دانشجویانی که جزو کارمندان دانشگاه نیستند و شغلی در آن‌ جا ندارند و کمتر از ۳۰ سال سن دارند که به راحتی می‌توانند بیمه درمانی دولتی را دریافت کنند ولی اگر بیش از ۳۰ سال سن داشته باشند مشمول دریافت بیمه دولتی نمی‌شوند.

بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت

هزینه بیمه دانشجویی

هزینه بیمه دانشجویی در آلمان

هزینه بیمه دانشجویی دولتی در آلمان برای متقاضیان چیزی بین ۱۰۳.۹۴ یورو تا ۱۱۱.۷۵ یورو در هر ماه می‌باشد که شامل مراقبت‌های بهداشتی روزانه و مراقبت‌های طولانی مدت است. هزینه‌های بیمه درمانی خصوصی در کشور آلمان از ۳۳ یورو برای هر ماه شروع می‌شود و بستگی به نوع خدمات اضافه‌ای دارد که فرد در طول هر ماه استفاده می‌کند.

مزایای بیمه دانشجویی خصوصی

افراد متقاضی می‌توانند به راحتی برای دریافت آن اقدام کنند و بدون دردسر و با سرعت بیشتری ویزای تحصیلی آلمان را اخذ کنند. همچنین بیمه خصوصی برای همه سفارت خانه‌ها و کنسولگری‌های آلمان مقبول و مورد تائید می‌باشد و پر کردن فرم بیمه‌نامه به صورت آنلاین و مجازی در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود.

سخن آخر

در این مطلب آموختیم که داشتن بیمه درمانی چه خصوصی چه عمومی یکی از شروط اصلی برای دریافت ویزای تحصیلی می‌باشد. بهترین نوع بیمه دانشجویی خصوصی در آلمان در حال حاضر EDUCARE24 است که از دیگر بیمه‌ها شرایط بهتری دارد. از این که تا پایان مطلب همراه بودید سپاسگزاریم.

به این مطلب چند امتیاز میدی ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *