دوره‌ های آوسبیلدونگ در آلمان

در سال‌های اخیر با توجه به پیشرفت کشور آلمان در زمینه اقتصادی، شغلی و آموزشی؛ تعداد افراد مهاجر به این کشور به طور چشمگیری افزایش یافت. افراد مهاجر از روش‌های متفاوتی می‌توانند اقامت کشور آلمان را اخذ نمایند و در این کشور توسعه یافته اقدام به انجام کار و زندگی کنند. از روش‌هایی که منجر به اخذ اقامت و استارت انجام کار در کشور آلمان می‌شود، می‌توان به دوره های آوسبیلدونگ در آلمان اشاره نمود.

این دوره‌ یک فرصت عالی برای پیشرفت کاری و ارتقای سطح زندگی می‌باشد. کشور آلمان امکان ورود به بازار کار بدون نیاز به تحصیلات دانشگاهی بالا را برای متقاضیان فراهم نموده است. به طوری که تنها با اخذ مدرک دیپلم می‌توانید این دوره‌ها را اخذ نمایید. در ادامه مقاله جزئیات دوره‌ های آوسبیلدونگ در آلمان را مورد بررسی قرار می‌دهیم. توصیه می‌شود جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دوره‌ های آوسبیلدونگ در آلمان با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

 • دوره‌ های آوسبیلدونگ در آلمان
 • کار و حقوق در کشور آلمان با دور‌ه های آوسبیلدونگ
 • شرایط مورد نیاز برای دوره‌ های آوسبیلدونگ در آلمان
 • زمان بندی شروع دوره های آوسبیلدونگ در آلمان
 • مدت زمان دوره های آوسبیلدونگ در آلمان
 • مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان
 • مزایای دوره ‌های آوسبیلدونگ در آلمان
 • نحوه اقدام برای دوره‌ های آوسبیلدونگ در آلمان
 • جمع بندی مطلب
 • سوالات متداول در زمینه دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

دوره‌ های آوسبیلدونگ در آلمان

دوره‌ های آوسبیلدونگ در آلمان

دوره‌ های آوسبیلدونگ در آلمان یک دوره کارآموزی بوده که معمولا بین ۲ تا ۴ سال طول می‌کشد. متقاضی با گذراندن این دوره و موفقیت در تمامی مراحل تئوری و عملی، قادر خواهد بود وارد بازار کار کشور آلمان شود و در بهترین شرکت‌ها شروع به فعالیت کند و از این راه دستمزد بالایی دریافت کند.

دوره‌های آموزشی آوسبیلدونگ در آلمان به دو نوع تقسیم می‌شوند که هر کدام به تفکیک شرایط، قوانین و مزایای متفاوتی برای شرکت در دوره‌ها دارند. در ادامه به شرح انواع دوره‌ های آوسبیلدونگ در آلمان می‌پردازیم.

دوره‌ های آوسبیلدونگ در آلمان با تحصیلات حرفه‌ ای مدرسه

دوره‌های آموزش تحصیلات حرفه‌ای مدرسه به واسطه کالج‌های آلمان و یا دانشکده فنی و حرفه‌ای برگزار می‌شود که به صورت خصوصی و یا دولتی اداره می‌شوند و کارآموز در این دور‌ه‌ها موظف به پرداخت شهریه می‌باشد. دوره آموزش تحصیلات حرفه‌ای بین ۱ تا ۲ سال می‌باشد و همچنین این نوع دوره‌ها در راستای آمادگی افراد برای مشاغلی مانند بانکداری، کادر درمان، کار فنی، پرستاری و فروشندگی طراحی شده‌اند.

بیشتر بخوانید
دبیت کارت چیست؟

در دوره‌های آموزش تحصیلات حرفه‌ای مدرسه مدت زمان تدریس تئوری بیشتر از آموزش در زمینه پروژه عملی خواهد بود و شما ابتدا به صورت تئوری آموزش‌های لازم را می‌بینید و سپس وارد دوره‌های عملی می‌شوید. لازم به ذکر است که در دوره‌ های آوسبیلدونگ، پرداخت دستمزد تنها به متقاضیان رشته‌های پرستاری و مراقبت تعلق می‌گیرد.

دوره های آوسبیلدونگ در آلمان با آموزش ‌های دوگانه

کلاس‌های آموزشی دوره های آوسبیلدونگ در آلمان به روش آموزش‌ دوگانه، به صورت ترکیبی از تدریس تئوری و عملی می‌باشد. در این روش متقاضیان آوسبیلدونگ در کشور آلمان بایستی ابتدا در شرکتی استخدام شوند تا در اسرع وقت اقدام به شروع آموزش خود کنند و در مقابل انجام کار دستمزد دریافت کنند.

متقاضیان پس از استخدام در شرکت مورد نظر بایستی نیمی از وقت خود را صرف آموزش و نیمی دیگر را صرف کارآموزی در آموزشگاه فوق حرفه‌ای کنند. از مزایای این دوره می‌توان به پرداخت کل هزینه‌های آموزش در دوران کارآموزی توسط دولت و موسسات کشور آلمان اشاره نمود. همچنین زمان مورد نیاز برای تحصیل و کارآموزی در دوره‌های دوگانه آوسبیلدونگ در سایر رشته‌ها با یکدیگر تفاوت دارد. اما در اکثر موارد این دوره‌ها بین ۲ تا ۳ سال می‌باشند.

کار و حقوق در کشور آلمان با دور‌ه های آوسبیلدونگ

کار و حقوق در کشور آلمان با دور‌ه های آوسبیلدونگ

به دلیل نیاز کشور آلمان به نیروی کار متخصص در زمینه‌های شغلی مختلف و افزایش نرخ منفی رشد جمعیت، این کشور شرایط راحتی برای ورود نیروهای خارجی به بازار کار فراهم نموده است. یکی از شرایط مهیا شده در این زمینه و بهترین گزینه برای شروع انجام کار در کشور آلمان، برگزاری دوره‌های آوسبیلدونگ می‌باشد. بدین سبب فرد متقاضی می‌تواند از شغل‌های پر درآمد در کشور آلمان در سریع‌ترین زمان ممکن بهره‌مند شود.

لازم به ذکر است که زمان کار استاندارد در کشور آلمان ۴۰ ساعت در هفته بوده و میزان حداقل دستمزد کشور آلمان حدود ۱۰ یورو در هر ساعت می‌باشد. با توجه به انجام زمان کار در حد استاندارد، شما می‌توانید حدود ۱۶۰۰ یورو در ماه حقوق پایه داشته باشید. همچنین در صورتی که میزان دستمزد دریافتی شما از ۸۴۵۰ یورو بیشتر شود بایستی مالیات دستمزد خود را به دولت کشور آلمان بپردازید.

به عبارتی می‌توان گفت حقوق آوسبیلدونگ در کشور آلمان معمولا بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه بوده که افزایش آن به عواملی چون رشته مورد نظر جهت فعالیت، منطقه و سایر موارد بستگی دارد. همچنین متقاضی خواهد توانست پس از اخذ تایید صلاحیت، استخدام تحت عنوان کارگر ماهر و اتمام موفقیت آمیز دوره آوسبیلدونگ، بین ۱۸۰۰ تا ۳۸۰۰ یورو در ماه درآمد کسب نماید.

بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت

شرایط مورد نیاز برای دوره‌ های آوسبیلدونگ در آلمان

در ابتدا لازم به ذکر است تمامی شهروندان کشورهای مختلف که واجد شرایط اخذ دوره های آوسبیلدونگ در آلمان هستند، می‌توانند این دوره را درخواست و اخذ نمایند. در ادامه به شرح شرایط مورد نیاز برای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان می‌پردازیم:

 • استخدام در یک شرکت
 • سن متقاضیان بین ۱۸ تا ۲۵ سال باشد
 • گذراندن دوره کارآموزی حرفه‌ای با موفقیت
 • اخذ نمره قبولی در آزمون DSH و Testdaf
 • اخذ مدرک زبان آلمانی سطح A2 و در صورت نیاز B2
 • داشتن حداقل مدرک دیپلم
 • ارائه سابقه کاری مرتبط
بیشتر بخوانید
کارت بانکی بین المللی

زمان بندی شروع دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

زمان بندی شروع دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

زمان آغاز هر یک از دوره های آوسبیلدونگ در آلمان با توجه به شهر و شرکتی که انتخاب کرده‌اید متفاوت خواهد بود. اما شرکت‌های معتبر و بین‌المللی اغلب بین شش تا یک سال و نیم قبل از شروع دوره های آوسبیلدونگ در آلمان فراخوان ثبت نام می‌دهند. قابل ذکر است که این دوره‌های دانشگاهی دو بار در سال برگزار می‌گردند و برای ترم تابستان و ترم زمستان می‌باشند.

مدت زمان دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

هم‌ اکنون در کشور آلمان حرفه‌های بسیاری وجود دارد که فرد متقاضی قادر به گذراندن هر یک از این دوره‌ها خواهد بود. هر یک از این حرفه‌ها موجب اخذ صلاحیت رسمی آموزشی در زمینه دوره‌های فیزیکی آوسبیلدونگ خواهد شد. این دوره‌ها بهترین فرصت برای پیدا کردن شغل دائمی در آلمان بوده و حدود ۲ تا ۳ سال طول می‌کشد تا از متقاضی یک کارگر حرفه‌ای ساخته شود.

مدارک مورد نیاز

مدت زمان دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

در صورتی که متقاضی دوره های آوسبیلدونگ بوده و خارج از اتحادیه اروپا اقامت دارید، پیش از شروع دوره‌ کارآموزی به اخذ ویزای آلمان نیاز دارید. در ادامه مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان را شرح می‌دهیم:

 • کاورلتر
 • گذرنامه معتبر
 • بیمه درمانی
 • پرداخت هزینه ویزا (حداقل ۷۵ یورو)
 • اثبات تمکن مالی آلمان (حداقل ۸۵۳ یورو در ماه)
 • ارائه رزومه کاری، سابقه و تجربه کاری
 • تجربه و سابقه کاری در صورت وجود
 • ۲ قطعه عکس در ابعاد تصویر گذرنامه
 • مدرک مهارت زبان آلمانی در سطح B1 و یا سطح مورد نظر دانشگاه
 • ترجمه مدارک تحصیلی و دوره‌های گذرانده شده به همراه ریز نمرات
 • دو نسخه فرم شرح شغلی تکمیل شده توسط کارفرما
 • دو نسخه فرم درخواست تکمیل شده ویزا همراه امضا
 • قرارداد آوسبیلدونگ در دو نسخه با مشخصات کارفرما، دستمزد ناخالص در ماه، مدت آموزش حرفه‌ای و شرح آموزش شغلی

مزایای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

از مزایای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • وجود فرصت‌های شغلی بسیار فوق‌العاده
 • امکان دریافت دستمزد در حین گذراندن دوره
 • اعتبار جهانی مدرک دوره های آوسبیلدونگ در آلمان
 • اخذ ویزای همراه برای خانواده متقاضی پس از اتمام دوره کارآموزی و عقد قرارداد کاری
 • اخذ اقامت دائم پس از گذشت ۵ سال
 • امکان انجام کار به طور قانونی و نامحدود در اکثر شرکت‌های آلمانی پس از موفقیت در دوره آوسبیلدونگ یا کارآموزی
بیشتر بخوانید
آموزش تصویری ثبت نام لاتاری 2023

نحوه اقدام

مزایای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

متقاضی به منظور اقدام جهت شرکت در یکی از دوره‌ های آوسبیلدونگ در آلمان، بایستی ابتدا در سایت مورد نظر ثبت نام کرده و به این منظور متقاضی در اوایل مسیر ملزم به پیدا کردن مدرسه مورد نظر خواهد بود. سپس مدارک لازم را جهت بررسی به ارگان‌های دولتی آلمان ارائه دهد. همچنین لازم به ذکر است هرچه سطح زبان آلمانی متقاضی پیشرفته‌تر باشد تاثیر مثبتی در تصمیم نهایی کارشناسان به منظور اعطای دوره‌ های آوسبیلدونگ در آلمان خواهد داشت.

بنابراین اگر می‌خواهید به کشور آلمان مهاجرت کنید و شغل مورد علاقه خود را در یکی از شهرهای این کشور آغاز کنید، دوره‌ های آوسبیلدونگ بهترین گزینه ممکن به منظور شرکت در یک دوره آموزشی فوق حرفه‌ای و یا تحصیل در این دوره‌ها خواهد بود. همچنین شما با گذراندن دوره‌ های آوسبیلدونگ در آلمان دیگر به جاب آفر آلمان به منظور اشتغال در این کشور نیاز نخواهید داشت.

از اینکه تا پایان این مطلب ما را همراهی کردید سپاسگزاریم.

سوالات متداول

آیا هنگام اخذ ویزای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان امکان اخذ ویزا برای خانواده متقاضی وجود دارد؟

خیر، متقاضی با اخذ این دوره‌ها و موفقیت در آن قادر به درخواست و اخذ ویزای همراه برای خانواده خود نخواهد بود.

آوسبیلدونگ دوگانه بهتر است یا آوسبیلدونگ تحصیلات مدرسه‌ای؟

با اینکه انتخاب یکی از این دو روش با توجه به نوع هدف متقاضی صورت می‌گیرد. اما متقاضیان اغلب آوسبیلدونگ دوگانه را انتخاب می‌کنند.

دلیل انتخاب دوره‌های آوسبیلدونگ دوگانه توسط متقاضیان چیست؟

به دلیل اینکه متقاضی از ابتدای کار مجاز به فعالیت در یک شرکت معتبر می‌باشد.

چه رشته‌هایی در آوسبیلدونگ تقاضای بالایی برای آن‌ها وجود دارد؟

آوسبیلدونگ مالی و حسابداری، آوسبیلدونگ مکانیک خودرو، آوسبیلدونگ آی تی، آوسبیلدونگ کار در ارتفاع، آوسبیلدونگ تکنسین، آوسبیلدونگ دستیار دندانپزشک، آوسبیلدونگ آرایشگری، آوسبیلدونگ مدیریت، آوسبیلدونگ شیمی، آوسبیلدونگ فیزیک و آوسبیلدونگ پرستاری.

چطور می‌توانم آوسبیلدونگ مناسب خودم را پیدا کنم؟

اخذ کمک از کارشناسان در این حوزه و بهره‌گیری از حمایت ادارات دولتی و اداره فدرال کار در کشور آلمان‌.

رشته‌های دوره آوسبیلدونگ آلمان چند دسته هستند؟

دسته اول: مدیریت تجاری (شامل ۱۳ رشته)
دسته دوم: امور اجتماعی
دسته سوم: فیزیوتراپی و کادر درمانی
دسته چهارم: مکاترونیک و مدیریت

پر درآمدترین رشته‌های آوسبیلدونگ کدام‌اند؟

کارمند بانک، متخصص IT، متخصص بیمه، کنترل کننده ترافیک هوایی، متخصص مکاترونیک، مکانیک هواپیما، مکانیک کشتی، پرستار و پلیس.

امکان اخذ ویزای آوسبیلدونگ برای ایرانیان تا چه محدوده سنی وجود دارد؟

نهایتا ۲۳ سال.

به این مطلب چند امتیاز میدی ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *