اخذ اقامت ترکیه

ترکیه کشوری است که سبک زندگی در آن هم اروپایی است هم آسیایی. یکی از ویژگی های مهم و همچنین مزیتی که اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان دارد، همسایگی ترکیه با ایران است. هر زمانی که بخواهیم با یک بلیت ارزان و در زمان کمی به کشور خودمان می آییم. در ادامه همراه تکماه تراول باشید.

خیلی از افراد قصد مهاجرت دارند، ولی به دلیل اینکه توانایی مالی و یا شرایط برای کشورهای اروپایی ندارند، سعی می کنند به کشورهای همسایه مهاجرت کنند. ترکیه یکی از گزینه های مناسب می باشد. متقاضیانی که درخواست اخذ اقامت ترکیه را دارند اداره مهاجرت پس از قبول مدارک به آن ها کارتی به نام کیملیک می دهند. با داشتن این کارت متقاضی مقیم ترکیه محسوب می شود. ناگفته نماند که شما با این کارت اجازه کار در ترکیه را ندارید و برای کار در ترکیه باید اجازه کار دریافت کنید.

راه ها‌ی اخذ اقامت ترکیه

اقامت توریستی ترکیه

اخذ اقامت ترکیه از طریق توریستی

ترکیه از کشورهای همسایه ایران است و سالانه تعداد زیادی از افراد را با قصد تحصیل، اقامت و گردش وارد کشور می کند. اقامت توریستی ترکیه، روشی ساده و ارزان برای زندگی در این کشور است. اقامت توریستی شرایطی دارد که ایرانیان با فراهم کردن این شرایط و پرداخت هزینه، و همچنین با استفاده از روش های مختلف و ارائه مدرک موفق به دریافت اقامت در این کشور می شوند. از مواردی که اخذ اقامت در ترکیه زیاد شده افزایش قدرت و رشد اقتصاد کشور ترکیه، اجازه کار در ترکیه به متخصصین و دادن بورس و کمک هزینه های تحصیل در ترکیه، به ویژه در رشته های زبان و ادبیات ترکی و… می باشد.

مدت زمان ویزای توریستی در ترکیه

افراد می توانند به ازای هر ۶ ماه، ۹۰ روز در ترکیه اقامت داشته باشند که در این صورت نیازی به ویزا ندارند. حالا اگر متقاضی اقامت طولانی تری می خواهد، می تواند با استفاده از راه های ارزان مانند: اجاره نامه و یا خرید ملک اقامت بیشتری داشته باشد. مدت زمان این اقامت یک ساله می باشد که فرد متقاضی باید ویزای توریستی دریافت کند.
در اینجا به راه های دریافت اخذ اقامت یک ساله ترکیه اشاره می کنیم.

بیشتر بخوانید
بهترین پارک ‌آبی های استانبول
راه های اخذ اقامت توریستی یک ساله
 • گرفتن اقامت توریستی با خرید و اجاره ملک در ترکیه
 • فعالیت تجاری و آغاز کار در ترکیه با توجه به قوانین دولتی و شرایط این کشور
 • گرفتن اقامت از طریق ازدواج
 • گرفتن اقامت از طریق شرکت در دوره های آموزشی
 • مدارک لازم برای دریافت اقامت توریستی یک ساله
 • اصل گذرنامه به همراه کپی آن
 • ۴ عدد عکس ۴ در ۶
 • گرفتن بیمه درمانی و سلامت
 • پرداخت هزینه های اداره مهاجرت
 • دریافت کد مالیاتی
 • ترجمه شناسنامه متقاضیان
 • پر کردن فرم راندوو

واژه راندوو در ارتباط با مهاجرت، معنی قرار ملاقات مشخص شده در اداره مهاجرت ترکیه می دهد.

اجاره نامه رسمی شده ( نوتر شده )

در زبان ترکی به دفترخانه های ترکیه نوتر گفته می شود. نوتر کردن به معنای رسمی کردن قرارداد اجاره خانه می باشد.

هزینه های اقامت توریستی ترکیه در سال ۲۰۲۱

هزینه های اقامت توریستی در ترکیه
 • اجاره خانه با توجه به شهر از ۸۰۰ لیر شروع می شود.
 • هزینه دفتر خانه رسمی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ لیر می باشد.
 • درمان بیمه دریافتی بین ۲۰۰ تا ۹۰۰ لیر می باشد.
 • ترجمه مدارک حدود ۲۰ دلار می باشد.
 • مالیات حدود ۱۲۰ لیر می باشد.
 • پرداخت حق خاک حدود ۸۰ لیر می باشد.

اخذ اقامت ترکیه از راه ثبت شرکت

یکی دیگر از روش های مهاجرت و اقامت در ترکیه، ثبت شرکت می باشد. برای اخذ اقامت از طریق شرکت، در ابتدا اقامت موقت داده می شود و بعد از گذشتن ۸ سال از اقامت موقت، متقاضی اقامت دائم دریافت می کند. از لحاظ هزینه نیز، هزینه ها برای هر شرکت متفاوت می باشد. مثلا متقاضی برای ثبت شرکت از نوع مسئولیت محدود، تقریبا باید ۱۰۰.۰۰۰ لیر سرمایه گذاری کند.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اگر متقاضی با یک شهروند ترک ازدواج کند، اول اقامت کوتاه مدت دریافت می کند. سپس بعد از گذشت ۳ سال از ازدواج طرفین، شهروندی کشور ترکیه را دریافت می کند. لازم به ذکر است که، فردی که با آن ازدواج می کنید نباید در اداره امنیت ترکیه سوء پیشینه داشته باشد.

بیشتر بخوانید
آیا ارزان ترین کشورهای اروپا را می ‌شناسید؟

اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل

یکی دیگر از راه های اخذ اقامت ترکیه، تحصیل در این کشور می باشد. از این طریق متقاضی باید در یکی از دانشگاه های ترکیه ثبت نام کند و یک رشته تحصیلی را انتخاب نموده و شروع به تحصیل کند.
راه دیگری نیز می باشد که بیشتر برای تمدید کاربرد دارد که، فرد متقاضی در کلاس های آموزشگاه زبان ثبت نام می کند. هزینه آن نیز تقریبا در یک سال ۴ هزار لیر می باشد. با ثبت نام در این کلاس ها متقاضی می تواند ویزای یک ساله بگیرد و به راحتی آن را تمدید کند .

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

یکی از بهترین روش های اقامت ترکیه، کار در این کشور می باشد. به این دلیل که متقاضی پس از ۵ سال کار در این کشور می تواند شهروندی و پاسپورت این کشور را دریافت کند. دو شرط مهم برای کار در ترکیه، داشتن تسلط به زبان ترکی و داشتن مهارت و تخصص در یک شغل می باشد.

اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید خانه

متقاضی در هر شهر و با هر قیمتی می تواند خانه بخرد. اما با این کار، متقاضی اقامت یک ساله دریافت می کند و باید هر سال آن را تمدید کند. اما اگر متقاضی بخواهد اقامت دائم دریافت کند، باید خانه ای به ارزش ۲۵۰ هزار دلار به بالا خریداری کند که با خرید چنین خانه ای، متقاضی شهروند ترکیه محسوب می شود.

اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

اخذ اقامت ترکیه از طریق پناهندگی به این صورت است که، فرد متقاضی به محض ورود به خاک ترکیه درخواست پناهندگی خود را به پلیس و یا نمایندگی سازمان ملل در امور پناهندگان می دهد و یک رسید دریافت می نماید. پس از این مرحله وقتی را برای مصاحبه‌ فرد با پلیس یا نماینده‌ سازمان ملل در امور پناهجویان تعیین می کنند. پناهجو در این مدت می تواند برای خود خانه بگیرد یا در کمپ پناهجویان ساکن شود تا نتیجه را دریافت کند. به دلیل تامین هزینه ها پناهجو می تواند نیز در این مدت مشغول به کار شود.

به این مطلب چند امتیاز میدی ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *