مجوز LMIA چیست؟

یکی از آسان‌ترین و سریع‌ترین روش‌های مهاجرت به کشورهای پیشرفته مثل کانادا، مهاجرت از طریق ویزای کاری است. کانادا از نظر شرایط کاری و اقتصاد در سطح بالایی قرار گرفته است و گزینه مناسبی به حساب می‌آید. با توجه به شرایط و مزیت‌های خوبی که این کشور برای مهاجرت دارد، باید از قوانین ویزای کاری هم اطلاع داشت. برای اخذ ویزای کاری شما نیاز به تایید و در نهایت درخواست همکاری از طرف کارفرمای کشور مقصد در شرکت و کمپانی مورد نظر دارید. که در ادامه بعد از اخذ جاب آفر می‌توانید ویزای دائمی خانواده را هم بگیرید. یکی از دلایلی که کارفرما درخواست شما را رد می‌کند نیاز نداشتن به نیروی انسانی موردنظر با توجه به شرایط مجوز LMIA است. در ادامه با این مجوز بیشتر آشنا می‌شویم.

آشنایی با مجوز LMIA

آشنایی با مجوز LMIA

جاب آفرها یا کارفرمایان کشور مقصد برای استخدام نیروی جدید خارجی ابتدا باید از وزارت کار کشور تاییدیه استخدام را دریافت کنند. این تاییدیه LMIA یا ارزیابی تاثیر بازار کار نام دارد. LMIA یکی از اصلی‌ترین مجوز برای صدور ویزای کار به حساب می‌آید. این مجوز نشان می‌دهد که فرد مورد نظر کارفرما با توانایی‌های مشخص در کشور وجود ندارد و به نیروی انسانی خارجی در بازار کار کشور نیاز است.

این گواهی نشان می‌دهد که با استخدام نیروی کار خارجی، فرد تاثیر مثبت یا خنثی برای بازار کار کشور مقصد خواهد داشت. یکی از دلایل حساسیت دولت بر روی این مجوز تنظیم و به بالانس رساندن بازار کار داخلی است. جالب است بدانید LMIA برای افرادی که مجوز شغل آزاد دارند نیاز نیست و به راحتی می‌توانند در هر کجای کشور و بدون شرایط خاص مشغول به کار شوند.

بیشتر بخوانید
اقامت یونان از طریق تمکن مالی

لیست مشاغلی که نیاز به مجوز LMIA ندارند

لیست مشاغلی که نیاز به مجوز LMIA ندارند

اصلی‌ترین این لیست شغل‌های آزاد یا کارآفرینی است. افرادی که قصد سرمایه‌گذاری و خلق کار در کشور مقصد را دارند از گواهی LMIA معاف می‌باشند. با توجه به این موضوع متقاضیان موظف هستند اثبات کنند شغل موردنظر سود دهی بالایی را در آینده به همراه خواهد داشت. نیروی کاری که با فدرال‌های داخلی و استانی قرارداد دارد نیاز به مجوز نخواهد داشت.

یکی دیگر از مشاغلی که از LMIA معاف می‌باشد توافق نامه‌های بین‌المللی بین کشورها است. این توافق‌نامه باعث می‌شود ورود خروج کارگران برای مشاغل مورد نظر در توافق‌نامه راحت و آسان باشد.

استخدام متقابل برای زمانی می‌باشد که افراد در کشوری دیگر مشغول به کار هستند و کشور مقصد هم این امکان را می‌دهد که به صورت متقابل نیروی کار دیگر کشورها هم مشغول به کار شوند.

معافیت‌های دانشگاهی، برای افرادی است که به دلایل مختلف قرار است در کالج‌ها، مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها به طور موقت مشغول به کار شوند. افراد می‌توانند به عنوان استاد یا محقق در مراکز آموزشی کار کنند.

برای دریافت LMIA مثبت، مسئولان، متقاضیان را از نظر اینکه «استخدام نیروی جدید خارجی تاثیری مثبت یا خنثی بر روی بازار کار می‌گذارد، فرد مقیم آن کشور که شرایط و توانایی لازم برای آن کار دارد را نادیده گرفته نمی‌شود، متقاضی حقوق و مزایای مشابه با دیگر افراد و مطابق با استانداردهای فدرال دریافت خواهد کرد» مورد تایید قرار می‌دهند.

نکاتی مهم برای اخذ مجوز LMIA

نکاتی مهم برای اخذ مجوز LMIA

اخذ کد NOC

نخست کارفرما باید کد NOC یا «دسته بندی ملی مشاغل کانادا» مناسب شرایط متقاضی را انتخاب کند. این کد باید نشانگر وظایف و توانایی‌های نیروی کار خارجی باشد. نکته قابل توجهی که در این سیستم وجود دارد این است که بین کدNOC و وظایف و شرایط نیروی کار خارجی باید هماهنگی وجود داشته باشد اگر که همخوانی نداشته باشد مجوز LMIA رد خواهد شد.

بیشتر بخوانید
بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت

درج تبلیغات و آگهی کار مورد نظر

یکی از شروط گرفتن تاییدیه LMIA انجام دادن تبلیغات موثر توسط کارفرما در کشور است در صورت نبود فردی با شرایط ویژه شغل مورد نظر در کشور، کارفرما می‌تواند درخواست نیروی کار خارجی دهد.

ارائه مدارک کامل

کارفرما باید مدارک را به صورت کامل و روشن به اداره کار و توسعه اجتماعی ارائه دهد که معمولا بسیار پیچیده و طولانی می‌باشد. کارفرما برای اخذ مجوز حتما باید به صورت کامل مدارک را تحویل دهد و فرم‌های مورد نظر را پر کند.

شرایط مراحل دریافت مجوز کار

شرایط مراحل دریافت مجوز کار LMIA
  • انجام مراحل استخدام در شرکت مورد نظر
  • پرکردن فرم LMIA
  • گرفتن مجوز مثبت و تعداد مشاغلی که می‌توان از کارمند خارجی استفاده کرد

کارفرما بعد از پیدا کردن کارمند خارجی مورد نظر، فرم مشخصات نیروی کار خارجی را به ESDC ارسال می‌کند، در آخر ESDC اسم و مشخصات نیروی کار خارجی را در سامانه ثبت می‌کند و سپس مجوز مثبت LMIA به همراه نام متقاضی و مدت اعتبار مجوز صادر می‌شود. بررسی و گذراندن مراحل به مدت دو تا سه ماه طول می‌کشد.

افرادی که به مجوز LMIA نیاز ندارند شامل همسر و خانواده فرد متقاضی که در کشور مقصد مشغول به کار است و فردی که ویزای موقت دیگری مثل ویزای تحصیلی داشته باشد.

هزینه و مدت زمان دریافت LMIA

هزینه اخذ تائیدیه LMIA برای کارفرما هزار دلار آمریکا است و مدت زمان پاسخگویی به درخواست LMIA بین ۲ تا ۳ هفته می‌باشد.

سخن آخر

همه افرادی که قصد مهاجرت کاری دارند نیازمند مجوز مثبت LMIA از وزارت کار آن کشور هستند. این مجوز برای دوره‌های چند ماهه و چند ساله صادر می‌شود. دریافت این مجوز به صورت دو مرحله‌ایی می‌باشد که در ابتدا کارفرما به وزارت کار کشور نامه درخواست نیروی کار خارجی ارسال خواهد کرد. سپس در مرحله بعد کارفرما باید نیروی کار مورد نظر خود را پیدا کرده و از وزارت کار LMIA مثبت را دریافت کند.

به این مطلب چند امتیاز میدی ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *