سال‌ به‌ سال هزاران خارجی از سراسر جهان به اسپانیا مهاجرت می‌کنند. مناظر متنوع همراه با مردم خوب، به‌ علاوه غذاهای خوشمزه و آب‌وهوای متعادل در ۳۶۵ روز سال، اسپانیا را به مکانی عالی برای شروع یک زندگی جدید تبدیل کرده است. اما درست قبل از این که این امر به واقعیت تبدیل شود، شخص با موانعی روبرو می‌شود که شک‌های بسیاری را ایجاد می‌کند نیاز به دریافت مجوز اقامت اسپانیا یکی از این موانع است.

در این مقاله ما به بررسی ساده‌ترین راه برای گرفتن اقامت اسپانیا، چگونگی دریافت کارت اقامت اسپانیا، تمام گزینه‌های مختلف آن و تمام الزامات هر اقامت می‌پردازیم تا در نهایت شما عزیزان بتوانید بفهمید بهترین مسیر برای شما چیست؟ پس تا انتها همراه ما باشید.

انواع اقامت اسپانیا

انواع اقامت اسپانیا

اقامت در اسپانیا می‌تواند موقت یا دائم باشد. اقامت موقت وضعیتی است که اجازه اقامت اسپانیا را برای مدتی بیش از ۹۰ روز و کمتر از ۵ سال می‌دهد. مجوزها برای مدتی که بیش از ۵ سال نباشد، بسته به شرایطی که منجر به صدور آن‌ها می‌شود، ممکن است به طور مرتب بنا به ‌درخواست شخص مربوطه تمدید شوند. مجوز اولیه برای اقامت موقت، باید به خارجیانی اعطا شود که الزامات کافی زندگی برای خود و در صورت لزوم برای اعضای خانواده خود را دارند.

اقامت طولانی‌ مدت وضعیتی است که اجازه اقامت و کار نامحدود در اسپانیا را با شرایطی مشابه با اسپانیایی‌ها می‌دهد. اتباع خارجی که به مدت ۵ سال بدون وقفه در اسپانیا اقامت موقت داشته و دارای شرایط مشخص در مقررات اقامت اسپانیا هستند، مستحق اقامت طولانی‌ مدت خواهند بود.

دلایل انتخاب اسپانیا برای اقامت

دلایل انتخاب اسپانیا برای اقامت

آب‌ و هوای عالی

در اسپانیا دمای ایده‌آل را در طول سال خواهید یافت. شما ۳۲۰ روز خورشید را درست در وسط آسمان می‌بینید! زمستان‌هایی که به شما امکان می‌دهد فقط با یک ژاکت در خیابان قدم بزنید و تابستان‌های گرم که آن را برای استراحت در ساحل عالی می‌کند. یکی از مزیت‌های اصلی قلمرو اسپانیا، تنوع چشم‌اندازهای طبیعی آن است.

فرهنگ اسپانیایی

اسپانیا کشوری است که از زمان پیدایش خود بر گروه‌های مختلف بنا شده است. این بدان معنی است که این کشور به شما اجازه می‌دهد تا سفرهای آخر هفته جذاب را برای کشف طبیعت کل کشور آغاز کنید. این کشور پر از مکان‌های تاریخی است که آماده کشف شدن هستند.

مزایای سلامتی

بر اساس شاخص کیفیت و دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی، اسپانیا یکی از بهترین سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی عمومی را در سراسر جهان دارد که این امر تقاضا برای گرفتن اقامت اسپانیا را افزایش داده است. شما در این کشور، یک سیستم مراقبت بهداشتی عمومی رایگان دارید که برای همه ساکنان کشور در دسترس است و خدماتی فراتر از خدمات استثنایی ارائه می‌دهد.

کیفیت زندگی

زندگی اسپانیایی مبتنی بر لذت بردن هر چه بیشتر است، به‌ خصوص وقتی صحبت از به اشتراک گذاشتن آن با دیگران باشد اگر به دلیل هزینه کم زندگی نبود، نمی‌توانستید از این کیفیت زندگی لذت ببرید. بسیاری از چیزها مانند مواد غذایی و حتی مسکن و اجاره در اسپانیا بسیار ارزان‌تر از هر کشور اروپایی دیگر است؛ بنابراین شما می‌توانید با حقوق معمولی از یک زندگی عالی لذت ببرید.

سهولت در دریافت مجوز اقامت

یکی از نکات مثبت در مورد اسپانیا قانون مهاجرت آن است. گزینه‌های زیادی برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا که قصد مهاجرت به اسپانیا برای زندگی و کار را دارند، وجود دارد. گرفتن ویزا و اقامت اسپانیا بسیار آسان است.

تعداد زیادی از جوامع مهاجر

این واقعیت را نمی‌توان انکار کرد که مهاجرت به یک کشور جدید می‌تواند یک‌ روند دشوار باشد. شما خانواده و دوستان خود را کنار می‌گذارید و این امر نیاز به ایجاد یک حلقه اجتماعی کاملا جدید را ایجاد می‌کند. اما به نظر می‌رسد که در اسپانیا این کار اصلا سخت نخواهد بود. در اسپانیا، ملاقات با افرادی که در شرایط مشابه شما در کشور هستند واقعا آسان است. حتی بیشتر از آن، برای یافتن گروه‌هایی متشکل از افراد همفکر که به کارآفرینی، املاک و سرمایه‌گذاری در املاک، یا خودسازی می‌پردازند، مشکلی نخواهید داشت.

خرید ملک در اسپانیا

در اسپانیا برای خرید ملک صرف‌ نظر از بودجه شما، گزینه‌های زیادی وجود دارد. خانه‌ها و آپارتمان‌های زیادی با قیمت ارزان در دسترس هستند. بازار املاک و مستغلات در اسپانیا کاملا متنوع و پر از فرصت برای سرمایه‌گذاران است. این مورد نیز یکی دیگر از مزایای اقامت اسپانیا است.

مزایا و معایب اخذ اقامت اسپانیا

اگرچه این کشور نمی‌تواند برای مهاجران در سراسر جهان ایده‌آل باشد زیرا وقتی صحبت از بخش حقوقی به میان می‌آید، مسائل خاصی وجود دارد که ارزش بررسی و ایجاد تعادل را دارد. به همین دلیل است که قبل از تجزیه‌وتحلیل تمام گزینه‌های مختلف خود، ارزش دارد که مزایا و معایب اصلی اخذ اقامت اسپانیا را در نظر بگیرید:

مزایای اخذ اقامت اسپانیا

_ شما می‌توانید به طور مشترک با اقوام خود درخواست اقامت خود را ارائه دهید و در صورت ‌پذیرش درخواست شما مستقیما کارت اقامت دریافت می‌کنند.
_ پس از دریافت کارت اقامت اسپانیا، می‌توانید آزادانه در سراسر اتحادیه اروپا سفر کنید.
_ زمانی که کارت اولیه خود را دریافت کرده‌اید، تمدیدهای بعدی آسان‌تر است، بنابراین می‌توانید برای طولانی ‌مدت در این کشور بمانید.
_ اقامت‌های خاصی مانند ویزای دانشجویی را می‌توان تنها پس از ۲۰ روز از ارسال درخواست به شما اعطا کرد.

معایب اخذ اقامت اسپانیا

_ روند عادی درخواست اقامت اسپانیا، گاهی اوقات می‌تواند بسیار طولانی باشد و از ۳ تا ۶ ماه طول بکشد.
_ شما باید در پایان سال اول اقامت خود را تمدید کنید که شامل کارهای اداری اضافی است.
_ بسته به اقامتی که گرفته‌اید، ممکن است حق کار در کشور را نداشته باشید.

انواع مجوزهای اقامت در اسپانیا

انواع مجوزهای اقامت در اسپانیا

قبل از تجزیه‌وتحلیل اقامت اسپانیا، ابتدا باید بدانید که دو روش مختلف برای طبقه‌بندی تمام مجوزها برای اقامت اسپانیا وجود دارد. بسته به این که ویزای اقامتی انتخابی شما در کدام گروه باشد، مسیر دریافت آن به‌ شدت تغییر خواهد کرد. به همین دلیل است که باید این تفاوت‌ها را کاملا درک کنید. این طبقه‌بندی اساسا به دو چیز بستگی دارد:

۱) به کشور مبدا شما (این که شما از اتحادیه اروپا هستید یا نه)
۲) مقدار زمانی که مایلید در کشور بگذرانید.

با در نظر گرفتن این دو عامل، می‌توانید شروع به تعریف الزاماتی که باید آن‌ها را داشته باشید کنید. بیایید تفاوت‌های اصلی آن‌ها را بررسی کنیم:

انواع مجوزها با توجه ‌به مدت اقامت شما در کشور

در این شرایط دو گروه اصلی ظاهر می‌شوند، از یک ‌طرف، شما ویزاهای کوتاه ‌مدت دارید که به شما امکان می‌دهد از ۹۰ تا ۱۸۰ روز در کشور بمانید و بدون ظرفیت قانونی کار کنید. به آن ویزا، ویزای شنگن یا توریستی می‌گویند. از طرف دیگر می‌توانید برای اقامت طولانی ‌مدت اقدام کنید. اگر قصد دارید بیش از ۶ ماه در اسپانیا زندگی کنید و حتی قصد دارید در این کشور کار کنید، باید برای یک اقامت عادی درخواست دهید.

در شرایطی دیگر شما ممکن است دوست داشته باشید زندگی جدید خود را در این کشور زیبا آغاز کنید، بنابراین بیش از ۱۸۰ روز را باید در اسپانیا سپری کنید. سپس، برای این که مشخص کنید دقیقا چگونه باید کارت اقامت اسپانیا را دریافت کنید که به بهترین وجه با علایق شما مطابقت دارد، باید کشوری را که از آنجا آمده‌اید در معادله قرار دهید.

اجازه اقامت اسپانیا برای شهروندان اروپایی

اجازه اقامت اسپانیا برای شهروندان اروپایی

همانطور که قبلا به ‌اختصار اشاره کردیم، مسیر دریافت اقامت اسپانیا با توجه ‌به کشور شما کاملا متفاوت است. متاسفانه این مسیر برای غیر اروپایی‌ها، کمی پیچیده‌تر است. اما نگران نباشید، در این مقاله شما تمام الزامات و توصیه‌های مفید را خواهید یافت تا مسیر دریافت اقامت اسپانیا با موفقیت به پایان برسد.

اجازه دهید ابتدا تعریف کنیم که شهروندان اتحادیه اروپا برای شروع زندگی قانونی بیش از ۳ ماه در اسپانیا باید چه کاری انجام دهند. برای دریافت این مجوز، یک فرد به‌ عنوان یک شهروند اتحادیه اروپا، باید ۶۰۰۰ یورو را در حساب بانکی خود داشته باشد.

یک فرد اروپایی حتی می‌تواند مجوز اقامت اسپانیا خود را فقط در ۲۴ ساعت دریافت کند این مورد شامل یک مجوز اقامت دائم که به فرد اجازه می‌دهد در قلمرو اسپانیا زندگی و کار کند. اما باید بگوییم که متاسفانه، شما از خارج از اروپا هستید و نمی‌توانید از سهولت استفاده اروپایی‌ها لذت ببرید پس باید به خواندن ادامه دهید زیرا ما در ادامه به بررسی این موضوع پرداختیم.

نحوه دریافت اقامت اسپانیا به‌ عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا

نحوه دریافت اقامت اسپانیا به‌ عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا

اکنون بیایید تمام مسیرهای مختلف موجود برای شهروندان غیراروپایی برای اخذ اقامت قانونی اسپانیا را تجزیه‌وتحلیل کنیم. اما اول باید بدانید که درخواست برای اقامت اسپانیا برای شهروندان ایرانی پیچیده نیست. در واقع، این یک فرآیند ساده است و شما می‌توانید با برآورده کردن الزامات لازم به این کشور مهاجرت کنید.

فقط باید بدانید که کدام گزینه‌های موجود را در اختیار داشته باشید و سپس بفهمید که کدام یک از آن‌ها بهترین گزینه برای شما و خانواده‌تان است. اگر تمام شرایط را داشته باشید، کارت اقامت اسپانیا مال شما خواهد بود. در ادامه به بررسی انواع ویزا و شرایط آن‌ها برای اقامت اسپانیا می‌پردازیم.

ویزای دانشجویی و اقامت اسپانیا

این نوع اقامت برای کسانی که علاقه‌مند به تحصیل یا انجام تحقیقات در اسپانیا هستند ایجاد شده است. از این نظر، می‌توانید برای ویزای دانشجویی برای دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و سایر دوره‌های کوتاه‌مدت (به شرطی که در موسسات معتبر برگزار شود) درخواست دهید. اولین چیزی که در هنگام درخواست برای این مجوز باید در نظر بگیرید این است که مراحل درخواست را از کجا شروع کنید. در حال حاضر، دو گزینه مختلف موجود است:

شما می‌توانید این کار را در کنسولگری اسپانیا واقع در کشور خود انجام دهید (ویزای خود را دریافت کنید و سپس به اسپانیا سفر کنید). اما همچنین گزینه‌ای برای انجام این کار در ۶۰ روز اول پس از ورود به کشور به‌ عنوان توریست نیز وجود دارد. در طول روند درخواست، شما عمدتا باید سوابق جنایی خود، یک صورت‌ حساب بانکی با حداقل ۱۰ هزار یورو و مدرکی مبنی بر ثبت‌نام در دوره‌ای که حداقل ۲۰ ساعت در هفته به مدت یک سال طول می‌کشد، ارائه دهید. پس از ارسال تمام آن مدارک، اجازه اقامت دانشجویی اسپانیا را دریافت خواهید کرد.

باید در نظر داشته باشید که مدت‌زمان این ویزای اقامتی بستگی به مدت تحصیل شما دارد که بسته به مقطع تحصیلی و دانشگاه می‌تواند از ۳ تا ۹ ماه و یا حتی ۲ تا ۴ سال متغیر باشد. این نوع ویزا برای گرفتن اقامت اسپانیا، قابل تمدید است، اما تنها در صورتی‌ که پس از پایان مجوز اولیه به تحصیل در همان دانشگاه ادامه دهید، یا برای مدرک برتر (مثلا انتقال از لیسانس به فوق ‌لیسانس) درخواست دهید. این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا کارت شناسایی اسپانیایی خود را دریافت کنید این گزینه تنها در صورتی ‌که تحصیل شما بیش از ۹ ماه طول بکشد امکان دارد. در غیر این صورت، شما هیچ کارت اقامتی دریافت نمی‌کنید.

گرفتن اقامت اسپانیا از طریق ویزای تجاری

اگر مایل به راه‌اندازی کسب‌وکار در این کشور و اخذ اقامت اسپانیا در حین انجام کار هستید، دو گزینه متفاوت پیشرو دارید:

۱) در صورتی‌ که ایده کسب‌وکار شما نوآورانه باشد و دارای یک بخش تکنولوژیکی بالا در عملیات آن باشد، می‌توانید برای ویزای کارآفرینی اسپانیا اقدام کنید. در نظر داشته باشید که برای دریافت مجوز تحت این ویزا نیاز به تاییدیه قبلی از وزارت اقتصاد دارید و آن‌ها واقعا در مورد پروژه‌های انتخابی سختگیرانه و گزینشی عمل می‌کنند. به همین دلیل است که کارکردن با دقت بر روی طرح تجاری شما ضروری خواهد بود.

۲) همچنین می‌توانید برای یک مجوز کار خوداشتغالی معمولی، این بار در کشور مبدا (در سفارت اسپانیا) درخواست دهید. اگرچه در این گزینه ارائه یک طرح تجاری نیز الزامی است، اما موسسه‌ای که مسئول تایید آن است مانند مورد قبلی سختگیر نیست.

با این‌ وجود، به‌ خاطر داشته باشید که به‌ طور کلی ویزای تجاری در واقع به‌نوعی از ویزای توریستی اطلاق می‌شود که به آن دسته از خارجی‌هایی که قصد بازدید از اسپانیا را دارند (برای مدت کمتر از ۹۰ روز) به‌ منظور ملاقات با مشتریان احتمالی یا شرکت در نمایشگاه تجاری داده می‌شود.

ویزای اقامت غیر پرسود اسپانیا

اما اگر قصد کار نداشته باشید برای گرفتن اقامت اسپانیا چه راهی وجود دارد؟ اگر می‌خواهید بدون انجام هیچگونه فعالیت اقتصادی یا شغلی در اسپانیا زندگی خود را شروع کنید، ویزای غیرسودآور شما را به زندگی در اسپانیا برای یک دوره بیشتر از ۹۰ روز، به مدت ۱ سال دعوت می‌کند.

این نوع اقامت تنها در صورتی قابل تمدید است که شما حداقل برای مدت ۱۸۳ روز در اسپانیا زندگی کرده باشید (از این ‌رو اقامت دارید). هنگامی که این مدت را در این کشور سپری کردید، واجد شرایط درخواست تمدید خواهید بود. امتیاز دوم این نوع اقامت به شما امکان اقامت ۲ سال دیگر را می‌دهد.

برای درخواست این ویزا، باید آن را در کنسولگری دیپلماتیک اسپانیا در کشور مبدا خود انجام دهید. این بدان معنی است که برای موفقیت‌آمیز بودن برنامه نمی‌توانید در داخل اسپانیا باشید. پس از دریافت ویزای خود، آن را روی پاسپورت خود مهر می‌زنید و سپس ۱ ماه فرصت دارید تا وارد اسپانیا شوید و کارت اقامت خود را دریافت کنید.

ویزای طلایی اسپانیا

ویزای طلایی اسپانیا

ویزای طلایی یکی از پرتقاضاترین کارت‌های اقامت اسپانیا می‌باشد. ما در مورد ویزای اقامت دائم صحبت می‌کنیم که برای افرادی که در کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند صادر می‌شود. این سرمایه‌گذاری معمولا از طریق خرید ملک انجام می‌شود.

در این صورت، مجوز به آن دسته از شهروندان غیر اتحادیه اروپا داده می‌شود که حداقل ۵۰۰ هزار یورو در املاک اسپانیا سرمایه‌گذاری کنند. با این‌ وجود راه‌های دیگری نیز برای دریافت این مجوز وجود دارد. فردی که قصد مهاجرت به اسپانیا را دارد نیز می‌تواند با داشتن ۱ میلیون یورو سهام یک شرکت اسپانیایی یا بدهی عمومی به ارزش حداقل ۲ میلیون یورو، ویزا را دریافت کند.

علاوه ‌بر آن، باید ثابت کنید که توانایی مالی کافی برای حمایت از خود و خانواده خود را دارید. یعنی داشتن حداقل ۳۰ هزار یورو به ‌عنوان یک سرمایه‌گذار اگر می‌خواهید اقوام خود را نیز در برنامه قرار دهید، ۱۰۰۰۰ یورو اضافی برای هر عضو موردنیاز است. این مبالغ مختلف را می‌توان از طریق صورت ‌حساب بانکی از هر کشوری نشان داد. هر متقاضی باید بیمه درمانی با پوشش کامل در اسپانیا را نیز داشته باشد. همچنین متقاضیانی که از سن قانونی بالاتر می‌روند، نمی‌توانند سابقه کیفری داشته باشند.

در آخر

زندگی در یک کشور خارجی ممکن است سخت باشد. خطر تجربه شوک فرهنگی وجود دارد و برخی از افراد هرگز نمی‌توانند خود را وفق دهند. یکی از بزرگ‌ترین مزایای زندگی در اسپانیا این است که می‌توانید به مجموعه‌ای از شهرها دست پیدا کنید که جنبه مثبت زندگی در یک کشور بزرگ با چنین چشم‌اندازهای متنوعی است.

حمل‌ونقل عمومی مردم را قادر می‌سازد از مکانی به مکان دیگر سفر کنند. اگر تصمیم گرفته‌اید که اسپانیا مکان مناسبی برای شماست، به ‌احتمال زیاد از سبک زندگی آرام آن لذت می‌برید.. همیشه کارهای جالبی برای انجام‌ دادن پیدا خواهید کرد. اگرچه رویای افراد بسیاری دریافت اقامت اسپانیا است اما روند تمدید مداوم اقامت موقت می‌تواند به یک دردسر تبدیل شود. همانطور که گفتیم پس از ۵ سال زندگی متوالی در اسپانیا، می‌توانید اقامت دائم دریافت کنید.

در این مقاله ما به بررسی تمام شرایط گرفتن اقامت اسپانیا پرداختیم، امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید باشد.

به این مطلب چند امتیاز میدی ؟