جاذبه های گردشگری بلغارستان

بلغارستان کشوری است که نام رسمی آن جمهوری بلغارستان می باشد. این کشور در جنوب شرقی اروپا واقع شده و پایتخت آن شهر صوفیه است. جمعیت بلغارستان، چیزی بالغ بر شیش میلیون و هشتصد هزار نفر دارد که هر ساله حدود یک درصد از جمعیت آن کاسته می شود؛ زیرا بلغارستان بیشترین میزان رشد منفی را در جهان دارا است. در ادامه به معرفی جاذبه های گردشگری بلغارستان می پردازیم. همراه تکماه تراول باشید.

آشنایی با تاریخچه بلغارستان

تمدن بلغارستان شامل تمدن نو سنگی به نام Hamangia (هامانجیا)، ونکا و عصر برنز است. Thracians (ترانسیان ها) نخستین کسانی هستند که در بلغارستان شناخته شدند. به علاوه، یکی از گروه های اصلی اسلاوها به نام اسلاوهای شرقی که در تمام قسمت های اروپایی گسترده شده بودند، از نیاکان مدرن بلغاری ها محسوب می شدند. بعد از گذشت مدت ها در سال ۶۸۱، نخستین امپراطوری بلغارستان بوجود آمد که در نتیجه یک معاهده صلح با بیزانس حاصل شده بود.

در بین سال های ۱۳۷۰-۱۳۶۵، عثمانی ها تقریبا تمام شهرهای بلغارستان و قلعه های واقع در بخش جنوبی بالکان را به اشغال خود در آوردند. اما امپراطوری عثمانی در قرن هفدهم، شروع به ضعیف شدن کرده و نهایتا در پایان همان قرن سقوط کرد. سپس برلین حاکمیت بلغارستان را در اختیار صوفیه، پایتخت کنونی این کشور قرار داد.

بلغارستان در جنگ های بالکان در قرن هجدهم شرکت داشت. سپس در سپتامبر ۱۹۴۴ به ایالت متحده ملحق شد و جمهوری نیز در سال ۱۹۸۹ به پایان رسید. با تولد یک قانون اساسی در ژوئن سال ۱۹۹۰، یک اتحاد ضد کمونیستی نیروهای دموکراتیک تشکیل شده که در نهایت به تصویب رسید و خصوصی سازی را در زمینه صنعت و زمین به وجود آورد. پس از این اتفاقات، آخرین تزار و رئیس جمهور پیشین بلغارستان، انتخابات سال ۲۰۰۱ را در دست گرفت. این کشور در سال ۲۰۰۴ به عضویت ناتو درآمد و در نهایت سال ۲۰۰۷ به اتحادیه اروپا ملحق شد.

معرفی جاذبه های گردشگری بلغارستان

Sofia صوفیه

Sofia صوفیه

اگر به طور کلی بخواهیم نظری در این رابطه بیان کنیم، باید بگوییم که صوفیه نگین شهرها است؛ نه خیلی کوچک است و نه وسعتی بیش از اندازه دارد. ولی تا اندازه ای بزرگ است که بتواند نیازهای هر فرد را به طور جداگانه برطرف کند. این شهر دارای مزایایی مانند مغازه و فروشگاه های مختلف، سیستم حمل و نقل فوق العاده و… می باشد. این سیستم به اندازه ای قوی است که می توانید در کمتر از یک روز از جاذبه های صوفیه دیدن کرده و حتی برای بخش باقی مانده روزتان هم برنامه دیگری داشته باشید. بسیاری از گردشگرانی که از این شهر دیدن کردند، سخن ریک استیوز، مستند ساز آمریکایی را تائید می کردند که گفته است، صوفیه بهترین شهر بلغارستان برای گذران زندگی است.

شهر وارنا (varna) یکی از جاذبه های گردشگری بلغارستان

شهر وارنا (varna) یکی از جاذبه های گردشگری بلغارستان

وارنا بزرگ ترین شهر واقع در ریویرا بلغارستان است که اصلی ترین مکان تجمع سواحل این کشور می باشد. همواره نیز از این مکان به عنوان یکی از دیدنی ترین و پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری بلغارستان یاد می شود. به علاوه، وارنا از فرهنگی بسیار غنی برخوردار است و خیابان های آن به شکلی است که انسان ها را به یاد ادیسه می اندازد. از دیدنی ترین مکان های وارنا می توان به نکروپولیس، حمام های رومی، کلیسای جامع mother of god، یادبود شوروی و غیره اشاره کرد. گردشگری در وارنا یکی از بی نظیرترین فرصت هایی است که بخواهید به کشف مناظر بپردازید.

سرزمین کهن پلودیو (Plovdiv)

سرزمین کهن پلودیو (Plovdiv)

پلودیو دومین شهر بزرگ در بلغارستان است که اخیرا در جلب توجه گردشگران به سمت خود، وارد رقابت با صوفیه شده است. مهم تر از همه اینکه، به تازگی پلودیو را به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا برگزیده اند. اگرچه هنوز هم طرفداران صوفیه بیشتر است ولی باز هم باید گفت که پلودیو برای گردشگران خوشایندتر است چون حس آرامش بیشتری را به افراد القا می کند.

عاشقان عکاسی در رویای رفتن به بخش های باستانی پلودیو به سر می برند. سبک منحصر به فرد معماری در این شهر، این فرصت را در اختیار گردشگران قرار می دهد تا با قدم گذاشتن در این خانه ها از معماری فوق العاده آن دیدن کنند. این نمای ساختمان ها در حقیقت، نشان دهنده زندگی اشراف زادگان بلغاری در قرن ۱۹ و ۲۰ میلادی بوده است. اما اصلی ترین دلیلی که پلودیو را به جواهر واقعی تبدیل کرده، آمفی تئاتر رومی فیلیپوپولیس است که به معنای واقعی مکانی زیبا و بی نظیر می باشد.

بیشتر بخوانید
جاذبه ‌های گردشگری سوئیس

علاوه بر موارد بیان شده، دیدنی های دیگری نیز در پلودیو وجود دارد که عبارتند از اطراف مسجد ژومایا و استادیوم رومی که فضای آن به طور کلی با مکانی مثل آمفی تئاتر متفاوت است. برای مثال می توانید تماشاگر اتومبیل های رنگ آمیزی شده و هنرهای زیبا باشید و ببینید که جشن پایتخت فرهنگی شدن پلودیو را در سال ۲۰۱۹ با چه شکوه و عظمتی برگزار کردند.

Veliko Tarnovo، شهر تزارها

Veliko Tarnovo، شهر تزارها

ولیکو تارنوو شهری کوچک در بلغارستان است که می تواند هر کسی را شیفته خود کند. بسیاری ویلکو تارنوو را شهر تزارها می نامند، زیرا پایتخت دومین امپراطوری بلغارستان بوده است. این شهر روی سه تپه ساخته شده و چشم انداز باور نکردنی به کلیسایی دارد که ممکن است حتی نظیر آن را هم ندیده باشید. ساکنان ولیکو تارنوو، بسیار به شهر کوچک و تاریخی خود علاقه دارند چون ویژگی های دوست داشتنی شهر در همه جای آن قابل لمس بوده و چهره ای جذاب به آن بخشیده است.

Arbanasi، یک دهکده تاریخی

Arbanasi، یک دهکده تاریخی

برای بازدید از دهکده آرباناسی، لازم است تا سفری یک روزه را از ولیکو تارنوو آغاز کرده و به این روستا برسید. شهرت این دهکده بیشتر به دلیل کلیساها و معماری شگفت انگیز خانه هایی است که فضایی بی نظیر را برای عکاسی فراهم می کند. این منطقه در عین زیبایی، آرامش شگرفی دارد که باعث می شود حتی گذر زمان را نیز در آن حس نکنید. البته در کنار بازدید از زیبایی های این دهکده به هیچ وجه از غذاهای محلی موجود در روستا غفلت نکنید.

شهر موزه کوپریوشتیتسا (Koprivshtitza)

شهر موزه کوپریوشتیتسا (Koprivshtitza)

از شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری بلغارستان، می توان به شهر کوپریوشتیتسا اشاره کرد. اما دلیل اینکه لقب «شهر موزه» به آن داده شده این است که معماری آن حالتی ترسیم گونه دارد و پر از طرح های کلاسیک است که حال و هوایی شبیه به قرن ۱۹ به شهر بخشیده است. به علاوه، وجود کوهی در نزدیکی این شهر نیز نمایی فوق العاده به آن بخشیده است.

بورگاس سالترنز (Burgas) ؛ جاذبه های گردشگری بلغارستان

بورگاس سالترنز (Burgas) ؛ جاذبه های گردشگری بلغارستان

بورگاس شهری واقع در ساحل دریای سیاه است اما چیزی که آن را منحصر به فرد کرده، وجود دریاچه نمک به رنگ صورتی است. رنگ صورتی این دریاچه نیز کاملا طبیعی بوده و از میگوهایی حاصل می شود که در آب های کاملا شور زندگی می کنند. همچنین این دریاچه به طور سالانه چیزی در حدود ۴۰ هزار تن نمک تولید می کند که آن را به یکی از بزرگ ترین تولید کننده های نمک در بلغارستان تبدیل کرده است.

Melnik

Melnik

ملنیک کوچک ترین شهر بلغارستان است که فضایی دیدنی و آرامش بخش دارد. گردشگران بیشتر برای بازدید از هرم های نمکی و صومعه روژن به این شهر می روند که البته واقعا هم ارزش دیدن دارد. همچنین به شما پیشنهاد می کنیم که پس از بازدید از جاذبه های این شهر کوچک، حتما از کافه های محلی کوچکی که در آن وجود دارد نیز دیدن کنید.

کلیسای جامع Alexander Nevsky

کلیسای جامع Alexander Nevsky

کلیسای جامع الکساندر نوسکی و گنبدهای طلایی آن به نوعی سمبل شهر صوفیه محسوب می شوند. درون این ساختمان طوری طراحی شده که می توانید رسومات قدیم ارتودکسی را در آن دیده و از نزدیک لمس کنید. به علاوه حواستان باشد که موزه نگارهای حضرت عیسی را هم از دست ندهید و از دیدن کلیسای رومی که تنها یک خیابان با کلیسای جامع Alexander Nevsky فاصله دارد نیز غفلت نکنید.

Ivan Vazov یکی از جاذبه های گردشگری بلغارستان

Ivan Vazov یکی از جاذبه های گردشگری بلغارستان

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بلغارستان تئاتر نیوکلاسیک ایوان وازوف است که در پارک هایی قرار دارد که به باغ شهر شهرت دارند. اگر علاقه مند به تئاتر و هنر باشید، بازدید از این مکان و تماشای تئاتر ایوان وازوف می تواند برای شما لذت بخش باشد. علاوه بر این، بازدید از معماری منحصر به فرد این باغ هم می‌تواند بر شگفتی شما بیفزاید.

Church of Saint George

Church of Saint George

کلیسای سنت جورج، قدیمی ترین کلیسای واقع در شهر روتاندا است که به مدت چندین قرن از چشم مردم شهر پنهان مانده بود. قدمت این کلیسا به قرن چهارم میلادی می رسد و بازدید از آن برای علاقه مندان به باستان شناسی می تواند بسیار جذاب باشد. این بنا در واقع، باقی مانده شهر سردیکا است که با آجرهایی به رنگ قرمز ساخته شده و حالتی مدور دارد.

حمام مرکزی و مخروبه Serdika

حمام مرکزی و مخروبه Serdika

در میان جاذبه های گردشگری بلغارستان، حواستان باشد که مخروبه های شهر رم باستان به نام سردیکا را از دست ندهید. کلیسای سوتا ندلیا و مسجد بانیا باشی نیز هستند که در میدان مقاومت مذهبی واقع شده اند. به غیر از این، معماری وینی حمام های مرکزی نیز می تواند برای شما جذاب باشد. اما باید بگوییم که دیگر گرمابه نیست و به یک موزه تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید
جاذبه های گردشگری عمان

کوه Vitosha ؛ جاذبه های گردشگری بلغارستان

کوه Vitosha ؛ جاذبه های گردشگری بلغارستان

کوه ویتوشا در واقع یکی از بخش های اصلی شهر صوفیه است ولی خود این منطقه به اندازه ای است که می تواند به تنهایی به یک جاذبه گردشگری تبدیل شود. اگر بخواهید از بودن در این کوه لذت ببرید می توانید کارهای متفاوتی را مثل پیاده روی در هنگام غروب، مدیتشن در زمان طلوع خورشید، صعود به قله، لذت خوردن غذا در یک رستوران کوچک بین راهی، اسکی و… را انجام دهید.
رسیدن به این کوه کار دشواری نیست. علاوه بر اتومبیل هایی که به راحتی شما را به مقصد می رسانند، چندین اتوبوس دیگر نیز وجود دارد که شما را به مقصد الکو (بزرگترین قله این کوه) سوار می کنند. همچنین این قله یک مبدا مهم برای شروع بسیاری از گشت و گذارها و سیاحت ها است که در بلغارستان وجود دارد.

کوه Buzludzha یکی از جاذبه های گردشگری بلغارستان

کوه Buzludzha یکی از جاذبه های گردشگری بلغارستان

این کوه در ابتدا نمادی برای برگزار کردن جلسات حزب کمونیستی بوده ولی با انحلال این حزب، خالی از سکنه شده است. طی سال های زیادی نیز محافظتی از این مکان انجام نمی شده و ورود به آن غیر ممکن بوده است. اما از سال ۲۰۱۸ با ساکن شدن یگ گارد محافظتی در این مکان، سعی کردند از آسیب بیشتر جلوگیری کرده و آن را به نسل های بعد نشان دهند. همچنین، بعد از این اتفاق، ورود عموم نیز به این مکان آزاد شد و توریست ها می توانند به راحتی از آن دیدن کرده و عکاسی کنند.

Seven Rila Lakes یکی از جاذبه های گردشگری بلغارستان

Seven Rila Lakes یکی از جاذبه های گردشگری بلغارستان

از دیگر جاذبه های گردشگری بلغارستان، سری دریاچه های ریلا است که کمتر از ۱۰۰ کیلومتر از شهر صوفیه فاصله داشته و مکانی فوق العاده برای بازدید است. گردش در این دریاچه ها، طبق راهی که انتخاب کرده باشید، چیزی در حدود ۳ الی ۵ ساعت طول می کشد. این مکان ها فوق العاده شگفت انگیز هستند و پیشنهاد می کنیم اگر در تابستان به بلغارستان سفر می کنید، اصلا بازدید از این دریاچه ها را از دست ندهید.

Rila Monastery

Rila Monastery

یکی دیگر از دیدنی‌ های بلغارستان دیر ریلا است که سمبل بلغارستان بوده و یکی از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین دیرهای ارتودکسی را در خود جای داده است. دیوارهای کلیسا به شکل هنرمندانه‌ای نقاشی شده است و در آن مکانی مخصوص برای کشیش‌ها وجود دارد که جامعه‌ای کوچک را برای آن‌ها به وجود آورده است.

کلیسای شیپکا Shipka ؛ جاذبه های گردشگری بلغارستان

کلیسای شیپکا Shipka ؛ جاذبه های گردشگری بلغارستان

این کلیسای کوچک تنها شعبه‌ای کوچک از بوزلوژا و مکانی جالب برای سیر و سیاحت در بلغارستان است. بازدید از کلیسای شیپکا، رویای اینستاگرام بازهاست! شما در اینجا می‌توانید یک باغ بزرگ، پر از گل‌های آفتابگردان را ببینید که منظره‌ای رویایی را به وجود آورده‌اند.

بلوگرادچیک Belogradchik

بلوگرادچیک Belogradchik

در ضلع شمال غربی بلغارستان رشته کوه‌های بلوگرادچیک قرار دارند که دارای شمایلی عجیب هستند؛ به گونه‌ای که ۳۰ کیلومتر طول داشته و صخره‌هایی با ارتفاع بیش از ۲۰۰ متر دارند. این صخره‌ها که یکی از جاهای دیدنی بلغارستان به حساب می‌آیند، شاید شبیه به آن چیزی هستند که در متئورا یونان دیده باشید.

Saeva dupka یکی از جاذبه های گردشگری بلغارستان

Saeva dupka یکی از جاذبه های گردشگری بلغارستان

تعدادی غار در بلغارستان یافت می‌شود که این یکی از زیباترین آن‌هاست و همواره به عنوان یکی از جاهای دیدنی بلغارستان گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند. دهلیزهای بزرگی در این غارها وجود دارد که به آن‌ها منظره‌ای خاص داده‌اند. البته آن‌هایی که از ارتفاع می‌ترسند شاید دوست نداشته باشند که از نردبان استفاده کنند تا استالاکتیت و استالاگمیت‌ها را از فاصله‌ای نزدیک ببینند. غار سائوا دوپکا واقعا زیباست؛ چون در آن مواد آلی به شکل‌های جالبی در آمده‌اند که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کنند.

Dyavolski most ؛ جاذبه های گردشگری بلغارستان

Dyavolski most ؛ جاذبه های گردشگری بلغارستان

دیاولسکی موست را بیشتر با نام پل شیطان می‌شناسند که یکی از جاهای دیدنی بلغارستان است و در روستای آردینو واقع شده است. این پل در زمان اوتامان ساخته شده و به همین دلیل است که به پل بالکان دیگری نیز شباهت دارد که نام آن استاری موست است و در موستار قرار دارد. رسیدن به اینجا آنقدرها هم آسان نیست؛ چون باید اتومبیلی را کرایه کنید و سه ساعت از نزدیک‌ترین شهر بزرگ یعنی همان پلودیو در راه باشید. هرچند که اگر به عکاسی، مقاصد گردشگری عجیب و ماجراجویانه علاقه‌مند باشید، طی کردن این مسیر دراز و طولانی ارزشش را دارد.

بیشتر بخوانید
جاذبه ‌های گردشگری پرتغال

حقایقی درباره بلغارستان که شاید نمیدانستید!

مردم بلغارستان با تکان دادن سر خود به چپ و راست، موافقت خود را اعلام کرده و به نوعی جواب بله می دهند. زبان اشاره مردم بلغارستان با زبان اشاره ای که در دنیا وجود دارد، متفاوت است. شاید برایتان عجیب باشد ولی بلغارستان کم هزینه ترین کشور اروپایی است که می توانید به آن سفر کنید. در این قسمت می خواهیم حقایق جالبی از کشور بلغارستان را به شما بگوییم که شاید تا الان آن را نمیدانستید.

بهترین سوغاتی بلغارستان، روغن گل رز

از آنجایی که گل رز بیشترین میزان رویش و محصول دهی را در کشور بلغارستان دارد. به حدی که ساکنین این کشور این گل را فراوری کرده و از آن برای تهیه بهترین عطرها استفاده می کنند. دره ای نیز به نام دره گل رز در فاصله ۲۰۰ کیلومتری شهر صوفیه پایتخت این کشور قرار دارد و گل رزهای فوق العاده ای را با تنوعی بی نظیر به عرصه نمایش می گذارد.

الفبای سیریلیک (زبان بلغاری)

الفبای مورد استفاده توسط مردم بلغارستان در هنگام محاوره، نوعی الفبای مخصوص است که سیریک نام دارد و ۲ راهبه آن را ابداع کرده اند. جالب است بدانید که در این کشور، تاریخ ابداع الفبای بلغاری، تعطیل عمومی اعلام شده است.

نخستین اختراع مهم در بلغارستان

آیا تا الان می دانستید که نخستین اختراعات بشر مانند ساعت دیجیتال، کیسه هوای ماشین و نخستین کامپیوتر الکترونیکی، همگی در کشور بلغارستان ابداع شدند؟
جان آتا ناسوف سک دانشمند بلغاری تبار بود که به همراه فردی به نام کلیفورد بری، اولین کامپیوتر الکترونیکی و ساعت دیجیتال را ابداع کرده و سپس آن را توسعه دادند.

پنیر بلغاری

همانطور که تا الان در این مقاله بیان کردیم، باید موافق باشید که بلغارستان کشور عجایب و شگفتی ها است. همچنین، در تمام دنیا نیز غذاهای رایج و لذیذ وجود دارد؛ اما در این میان لبنیات ها هم طرفداران ویژه خود را دارند. پنیر بلغاری یک از این محصولات است که بسیار لذیذ و قدیمی می باشد، به طوری که هیچ تاریخی برای ابداع آن مشخص نشده است. بهترین پنیرها در این کشور، پنیرهای سفیدی هستند که از شیر گاو تهیه شده اند. باید بگوییم که تمام پنیرهای صبحانه ای که در ایران استفاده می شود، همگی پنیرهای بلغاری هستند.

رسم بابا مارتا

یکی از رسومات عجیب در بلغارستان رسمی به نام بابا مارتا (Martenitsi) است که در اوایل ماه مارس برگزار می شود. هدف این جشن تاکید بر پیروزی فصل بهار بر زمستان است. در این رسم مردم بلغاری نخ های سفید و قرمز را روی مچ هایشان می بندند یا روی لباس هایشان سنجاق می کنند. کودکان نیز عروسک های سفید و قرمز خود را به درختان می بندند تا بدین وسیله پایان زمستان را جشن گرفته و به بهار خوش آمد بگویند.

مراسم عروسی در بلغارستان

این رسم عجیب و غریب در بلغارستان، امروزه تقریبا در تمامی مناطق به جز بخش جنوبی کمرنگ شده و برگزار نمی شود. اما این رسم بدین گونه است تا قبل از جاری شدن خطبه عقد و قبل از اینکه داماد، عروس را ببیند، صورت عروس کاملا سفید بوده و بواسطه سنگ های تزئینی و سنگینی پوشیده شده است. پس از اتمام کار توسط زنان، عروس را به همان شکل به داماد نشان می دهند و این مراسم «رونمایی از عروس زیبا» نام دارد. در واقع، زنان بلغاری مراسم ازدواج خود را بر طبق چنین رسمی آغاز می کنند.

ماست بلغاری

در میان غذاهایی که از کشور بلغارستان در سراسر دنیا معروف و مطرح هستند، بعد از پنیر، ماست بلغاری جایگاه ویژه‌ای دارد. بهترین نوع ماست در تمام دنیا ماست بلغاری است. این ماست را به واسطه تخمیر یک نوع باکتری در شیر تهیه و فرآوری می کنند. این طرز تهیه ماست تنها در کشور بلغارستان یافت می‌شود که طعمی بی نظیر و فراموش نشدنی را خلق می کند. همانطور که گفتیم درباره بلغارستان شگفتی های متعددی وجود دارد که شکم گردی را به هیچ وجه نباید نادیده گرفت.

جمع بندی نهایی

همانطور که در این مقاله صحبت کردیم، باید بگوییم که عجایب و شگفتی ها در بلغارستان بسیار بوده و گردشگران زیادی را نیز از این طریق به خود جذب می کند. با توجه به هزینه اندک و صرفه اقتصادی که سفر به بلغارستان دارد، به طور کلی پیشنهاد میکنیم که بازدید از این کشور را از دست نداده و در اولین فرصت به آن سر بزنید تا عجایب و شگفتی هایی که در اینجا خواندید را از نزدیک و به طور عینی ببینید.

۴/۵ - (۱ نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *