جاذبه های گردشگری بلژیک

بلژیک به طور کلی کشور کوچکی بوده ولی نقش قابل توجهی در تاریخ دنیا و اروپا داشته است. اگر به تاریخ و جنگ جهانی علاقه داشته باشید، سفر به بلژیک و بازدید از موزه ها و اماکن تاریخی زیادی که در این کشور وجود دارد، می تواند شما را شگفت زده کند. بجز این موارد، جاذبه های دیگری مانند طبیعت بکر و زیبا، شکلات و سیب زمینی سرخ کرده نیز هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. شهرهای بزرگ و مشهوری مانند بروژ، بوکسل و… نیز در بلژیک وجود دارد. البته بجز این شهرهای بزرگ، شهرهای کوچک و قرون وسطایی نیز در بلژیک وجود دارد که می توانید از آن‌ها دیدن کنید. در این مقاله قصد داریم بلژیک و جاذبه های گردشگری بلژیک را به شما معرفی کنیم. همراه تکماه تراول باشید.

بلژیک کجاست؟

کشور بلژیک واقع در غرب اروپا است که نام رسمی آن «پادشاهی بلژیک» می باشد. بلژیک یکی از اعضای اتحادیه اروپا نیز می باشد و پایتخت آن بروکسل می باشد. این کشور همچنین از چندین جهت جغرافیایی با چند کشور مجاورت دارد که عبارتند از ارتباط با هلند در شمال، فرانسه از جنوب، آلمان از شرق، لوکزامبورگ از جنوب شرقی و ارتباط با دریای شمال از جهت شمال غربی.

بلژیک چه تعداد جمعیتی را در بر می گیرد؟

جاذبه های گردشگری بلژیک

همانطور که اشاره کردیم، اگرچه بلژیک کشور چندان بزرگی نیست، اما جزو پر جمعیت ترین کشورهایی است که در اروپا قرار دارد. جمعیت برآورد شده از بلژیک تا سال ۲۰۲۰ در حدود بیشتر از یازده میلیون نفر بوده است. این مقدار تقریبا به تساوی بین زنان و مردان بلژیک تقسیم شده است. اما به طور دقیق تر باید بگوییم که زنان با اختلاف اندکی، تعداد بیشتری نسبت به مردان دارند. این کشور از لحاظ تعداد جمعیت در رتبه ۸۰ در میان کشورهای جهان قرار دارد. همچنین جمعیت واقع در نواحی شمالی بلژیک نیز در مقایسه با سایر قسمت های آن بیشتر است.

بلژیک و آب و هوای حاکم بر آن

بلژیک به دلیل مجاورت با دریا و تحت تاثیر آن، دارای آب و هوایی معتدل است. از آنجایی که کشور کوچکی نیز هست، تغییرات آب و هوایی چشمگیری در آن چندان قابل مشاهده نیست. گاهی اوقات نیز، وزش بادهای شرقی در فصل تابستان، باعث ایجاد هوایی گرم و خشک و زمستان هایی سرد با دمایی در حدود زیر صفر درجه می شود. بیشترین بازدیدهای این کشور نیز در فصل های بهار و تابستان می باشد.

آشنایی با برترین جاذبه های گردشگری بلژیک

میدان بروکسل

میدان بروکسل

بروکسل یکی از میدان های بزرگ واقع در بلژیک است. توسط ساختمان هایی احاطه شده که قدمت آنها از قرن چهارده تا هفده میلادی می باشد. میدان بروکسل از طرف دیگر به وسیله یک تالار زینتی احاطه شده که به قرون وسطا مربوط شده است. جزو شاهکارهای معماری گوتیک محسوب می شود. میدان بروکسل همچنین به دلیل ترکیبی که با سبک های شناخته شده معماری دارد به عنوان میراث جهانی یونسکو نیز شناخته شده است. به طور کلی این جاذبه در بلژیک در تمام سال دارای گردشگر می باشد؛ اما به طور ویژه در ماه اوت که میدان شهر با گل های بگونیا به طول ۲۴ تا ۷۵ متر پوشیده شده است، بیشترین تعداد گردشگر را در خود جای می دهد.

بیشتر بخوانید
جاذبه های گردشگری ایتالیا

Gravensteen Ghent یکی از جاذبه های گردشگری بلژیک

Gravensteen Ghent یکی از جاذبه های گردشگری بلژیک

قلعه گنت گراون استین با عظمت خیره کننده خود، زمانی مکان زندگی تعدادی از فلاندرها بوده است که ایده ساخت آن از قلعه های عظیم صلیبیون که در سوریه واقع شده اند، گرفته شده است. در حال حاضر قلعه گنت گراون استین یکی از چشمگیرترین قلعه های محصور در اروپا است که دقیقا در مرکز شهر قدیمی گنت قرار گرفته است. علاوه بر این، معماری خود قلعه نیز چشم اندازی فوق العاده دارد که با دیدن آن شگفت زده خواهید شد.

شهر بروژ

شهر بروژ

بروژ یکی از شهرهای واقع در بلژیک است که از سواحل رودخانه ری آغاز شده و به مرور گسترش یافته است. همچنین مجموعه ای از آبراه ها نیز بروژ را به دهانه دریای شمال متصل کرده است. یکی از مشهورترین جاذبه هایی که در بلژیک وجود دارد، برج ناقوس است که در میدان اصلی بروژ واقع شده است. این برج ظاهری بسیار مجلل داشته و قدمت آن مربوط به قرون وسطا می باشد. از این برج به طرز فوق العاده ای محافظت شده و تصاویر واقعی از معماری قرون وسطا را به گردشگران خود ارائه می دهد. برج ناقوس ۳۶۶ پله دارد که بالا رفتن آن، یکی از کارهایی است که مورد علاقه مردم بلژیک و بازدیدکنندگان می باشد.

Mechelen یکی از جاذبه های گردشگری بلژیک

Mechelen یکی از جاذبه های گردشگری بلژیک

شهر قدیمی مچلن یکی از مناطق واقع در بلژیک است که ممکن است شهرت آن به اندازه شهر بروژ نباشد، اما یک مکان فوق العاده برای بازدید از بناهای قدیمی و درک معماری سه ضلعی است که به قرون وسطا برمی گردد. در این شهر قدیمی گروت مارکت مرکزی با تعدادی از ساختمان های مجلل از جمله تالار شهر هم مرکز بوده و همینطور کلیسای Sint-Rombouts و برج ساعت نیز دقیقا پشت سر یکدیگر قرار دارند. اگر کمی در فاصله دورتری از میدان اصلی این شهر قدم بزنید، خانه های زیادی را خواهید دید که معماری باشکوهی دارند و علاقه مندان به تاریخ را برای بازدید به خود جذب می کنند.

میدان جنگ فلاندر

نقش بلژیک در خط مقدم جنگ جهانی و وجود جبه های جنپ در فلاندر اطراف یپرس، یکی از مهم ترین دلایل گردشگرانی است که به مقصد بلژیک سفر می کنند. این مناطق جزو مکان های زیارتی نیز به حساب می آیند و تا کیلومترها در اطراف یپرس امتداد پیدا می کنند. علاوه بر این موارد، گورستان های پراکنده و وسیعی نیز در این مکان وجود دارد که هزاران سرباز جان باخته از دوران جنگ در این گورستان ها دفن شده اند.

دره Meuse یکی از جاذبه های گردشگری بلژیک

دره Meuse یکی از جاذبه های گردشگری بلژیک

دره Meuse، یکی از مناطق در جنوب بلژیک است که یکی از بهترین جاذبه ها برای بازدید از مناطق سرسبز محسوب می شود. این دره یکی از بهترین فرصت ها برای حرکت در امتداد رودخانه و دیدن طبیعتی بکر و شگفت انگیز می باشد. این دره جایی است که جنگل ها و مراتع سرسبز با صخره های سنگی تقاطع پیدا می کنند.

بیشتر بخوانید
جاذبه ‌های گردشگری پرتغال

کلیسای جامع سنت باوو (Saint Bavo)

کلیسای جامع سنت باوو (Saint Bavo)

کلیسای جامع سنت باوو از باشکوه ترین کلیساها است که بهترین معماری مذهبی بلژیک را به نمایش گذاشته است. این کلیسا، ساختمانی بلند با شیشه های رنگی است که به خودی خود، نمایی خیره کننده دارد ولی اکثر گردشگران برای بازدید از آثار هنری معروفی به آن جا سفر می کنند که فضای داخلی کلیسا را مزین کرده است.

Waterloo از جاذبه های گردشگری بلژیک

Waterloo از جاذبه های گردشگری بلژیک

واترلو همان جایی است که ناپلئون نبرد معروف خود را از آن جا آغاز کرد و اهمیت زیادی برای علاقه مندان به تاریخ دارد. ابتدا این مکان در حومه شهر یه چشم انداز از زمین های کشاورزی به حساب می آمد اما در حال حاضر یک تپه مصنوعی است که در ارتفاعی از زمین های صاف قرار دارد و در قله آن یک مجسمه یادبود به شکل شیر وجود دارد که برای بزرگداشت متوقف شدن ارتش ناپلئون در آن جا تعبیه شده است. این منطقه از بلژیک، اهمیت بسیار زیادی برای علاقه مندان به تاریخ دارد و بازدید از آن، برنامه بسیار مهمی در سفر آن ها است.

قصر سلطنتی در بروژ

قصر سلطنتی خون مقدس یک کلیسا در بروژ است که معماری آن ترکیبی از اواخر دوران گوتیک و معماری رومانیایی بوده و علاوه بر ارزشمندی از این لحاظ، یادگاری مقدسی که در آن نگهداری می شود نیز بر ارزش آن افزوده است. وجود نمازخانه در بالای این قصر نیز باعث شده تا اسم کلیسا را بر روی این بنا بگذارند. معماری داخلی این بنا، مجموعه ای از طلا کاری های شگفت انگیز است که اتمام آن در قرن شانزدهم میلادی بوده است. اگر علاقه ای به بازدید از اماکن مذهبی نداشته باشید هم این بنا مکان فوق العاده ای برای بازدید شما است.

میدان Grote Markt از جاذبه های گردشگری بلژیک

میدان Grote Markt از جاذبه های گردشگری بلژیک

میدان بزرگ Grote Markt دقیقا در وسط آنتروپ واقع شده است. برخی از افراد از این بنا به عنوان شگفت انگیزترین معماری خانه های انجمنی در بلژیک یاد می کنند که سقف های ساده ای دارد. فضای داخلی این مجموعه به دلیل نقاشی هایی که انتروپ و تاریخ آن را نشان می دهد، ارزش بازدید را دارد. علاوه بر این، خانه های انجمنی که در حاشیه این میدان قرار دارد، اصلی ترین دلیلی است که می تواند برای بازدید از میدان Grote Markt وجود دارد.

دره سرسبز Semois

دره سرسبز Semois

دره Semois از میان تپه هایی که با درخت و جنگل احاطه شده و در جنوب شرقی بلژیک قرار گرفته است، عبور می کند یک مکان فوق العاده برای کوهنوردی محسوب می شود. اگر می خواهید سفری به بلژیک داشته باشید ولی قصد ندارید زیاد هزینه کنید، سفر رودخانه ای به وسیله قایق می تواند یکی از بهترین تصمیم های تفریح برای شما باشد. بازدید از این مکان در فصل بهار که گل های وحشی در طبیعت شکوفه می دهند، به حداکثر خود می رسد.

شهر خنت

شهر خنت شهری در بلژیک است که در مقایسه با دیگر جاذبه های موجود در این کشور، کمترین میزان توجه را به خود جلب کرده است و گردشگران کمی به آن توجه می کنند. خنت نوعی شهر دانشگاهی است که البته تمام جذابیت های یک شهر اروپایی را در خود جای داده است. باید بگوییم، بهترین زمانی که می توانید از این شهر کوچک دیدن کنید، ماه جولای بوده و بزرگترین فستیوال فضای باز اروپا نیز در این شهر برگزار می شود که در مدت برگزاری آن می توانید از اجراهای زنده موسیقی، سرگرمی و غذاهای خیابانی لذت ببرید.

بیشتر بخوانید
جاذبه ‌های گردشگری سوئیس

موزه هورتا

ویکتور هورتا یکی از موثرترین معماران و طراح سبک در اوایل قرن بیستم بوده است که به نام آرت نوو مشهور بوده است. بنای باشکوه هورتا در بروکسل واقع شده و در حال حاضر جزو میراث فرهنگی محسوب می شود. این ساختمان دارای شیشه هایی با رنگ اصلی و تزئین شده با موزائیک و معرق کاری می باشد که از آن محافظت می شود. هورتا زیبایی شناسی بوده است که توجه آن به تمام جزئیات، دکوراسیون و ساخت و ساز، طراحی مبلمان و غیره تمام بازدیدکنندگان را شگفت زده می کند.

Mons old town

Mons old town

مونس یک شهر قدیمی در بلژیک است که در مرکز آن یک میدان بزرگ واقع شده است. میدان اصلی این شهر به طور معمول مزین شده به ساختمان های باشکوه و مجللی است که به یک دوره ۴۰۰ ساله مربوط شده و قدمتشان به قرن ۱۵ تا ۱۸ میلادی باز می گردد. خانه Toison’ dor و نمازخانه کلیسای سنت جورج از نقاط برجسته این معماری است که در آن قرار دارد. علاوه بر این ها، برج ناقوسی که در قله تپه قرار دارد و کلیسای Sainte-Waudru از مشهورترین آثار هنری و مذهبی هستند که در یونسکو نیز به ثبت رسیده اند.

کلیسای سنت پیتر

کلیسای سنت پیتر در میدان اصلی شهر یا همان میدان بزرگ Grote Markt قرار دارد. پنجره های قوس دار این بنا و ستون های برجسته ای که در آن قرار دارد، نمونه حفظ شده ای از سبک برابان گوتیک (Braban Gotic) هستند که علاقه مندان به هنر و معماری می توانند، جزئیات شگفت انگیز زیادی را در این مکان پیدا کنند. گروه کُر و متحرک در موزه به هنرهای مذهبی اختصاص داده شده است و بهترین نقاشی های فنلاندی را به نمایش می گذارد که در واقع تیکه هایی از کتاب مقدس هستند.

جمع بندی نهایی

همانطور که در این مقاله بیان کردیم، بلژیک با وسعتی به اندازه ۳۰ هزار کیلومتر مربع جزو کشورهای کوچک به حساب می آید. اما با وجود وسعت کوچک این کشور، جاذبه های گردشگری فراوانی در آن وجود دارد. از کاخ و بناهای تاریخی گرفته تا مکان های زیبا و طبیعت های بکر و شگفت انگیز. این کشور تلفیقی از مدرنیته و اصالت است که به بهترین شکل، با یکدیگر ترکیب شده اند.

قدمت تاریخی این کشور نیز با توجه به بناهای تاریخی زیبایی که از دوران مختلف برجا مانده است، کاملا مشهود است. در کنار این موارد، کشور بلژیک از لحاظ اقتصادی نیز بسیار سرآمد می باشد. با توجه به موارد بیان شده در این محتوا بلژیک یکی از بهترین مقاصد تفریحی است که می تواند برای شما به حساب بیاید.

به این مطلب چند امتیاز میدی ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *