دبیت کارت چیست؟

در این مقاله قصد داریم به این مساله بپردازیم که دبیت کارت چیست و چه کارایی دارد. همچنین انواع دبیت کارت‌ها و جزئیات آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. توصیه می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

در گذر زمان با پیشرفت تکنولوژی و فناوری، انواع مختلفی از کارت‌ها روی کار آمدند و در دسترس عموم مردم قرار گرفتند. از جمله این کارت‌ها می‌توان به دبیت کارت، ATM کارت و کردیت کارت اشاره نمود. هر یک از این کارت‌ها تفاوت‌های به خصوصی در نوع کارآمدی و کارکرد خود دارند که آن‌ها را نسبت به دیگری برتری می‌دهد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • دبیت کارت چیست؟
 • انواع دبیت کارت‌ها
 • نحوه عملکرد و کارکرد دبیت کارت‌ها
 • دبیت کارت و چک‌ کردن حساب شما
 • شناسایی تراکنش‌های دبیت کارت‌ در وضعیت شما
 • سارقین اطلاعات دبیت کارت‌ها و نحوه برخورد با آنان
 • نکات مهم و ضروری هنگام استفاده از دبیت کارت‌ها
 • شرایط مورد نیاز برای اخذ دبیت کارت‌‌ها
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ دبیت کارت‌ها
 • هزینه‌های همراه با دبیت کارت‌ها
 • مزایای استفاده از دبیت کارت‌ها
 • جمع بندی مطلب
 • سوالات متداول در زمینه دبیت کارت‌ها

دبیت کارت چیست؟

دبیت کارت نوعی از کارت‌های اعتباری است که با حساب جاری بانکی شما در ارتباط بوده و همواره در تمامی دوره‌ها این ارتباط پابرجا باقی می‌ماند. با توجه به اینکه دبیت کارت‌ها نوعی کارت دیجیتالی هستند، شما می‌توانید در هر مکانی که این کارت اعتباری و دیجیتالی پذیرفته شده و مورد قبول واقع می‌شود از این کارت‌ها استفاده کنید.

دبیت کارت‌ها امکان دسترسی به حساب کاربری و وجوه موجود در حساب جاری در مراکز تجاری مختلف و در سرتاسر شهر را برای افراد امکان پذیر کرده است. همچنین هنگام برداشت از حساب، پول به طور مستقیم از حساب فردی که صاحب دبیت کارت می‌باشد خارج می‌گردد.

معمولا دبیت کارت‌ها با یکی از شرکت‌های کارت اعتباری اصلی در ارتباط هستند و به طور پیش فرض یک لوگوی ویزا یا MasterCard بر روی آن‌ها موجود است. در نهایت شما پس از اخذ این کارت، یک PIN دریافت می‌کنید که با استفاده از این PIN می‌توانید از دبیت کارت خود در فروشگاه‌ها و یا دستگاه‌های خودپرداز بانک (ATM) استفاده کنید.

انواع دبیت کارت‌ ها

انواع دبیت کارت‌ ها

دبیت کارت‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه مطلب سه نوع اصلی از دبیت کارت‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

دبیت کارت آنلاین

از مجوزهای لازم در زمینه اخذ دبیت کارت‌های آنلاین می‌توان به دریافت مجوز الکترونیکی برای هر پرداخت اشاره کرد. همه پرداخت‌های تایید شده فورا در حساب‌های خریدار ظاهر می‌شوند. همچنین امکان دارد یک شماره شناسایی شخصی یا همان PIN نیز موجود باشد.

دبیت کارت آفلاین

دبیت کارت آفلاین آرم شرکت‌های کارت اعتباری مثل MasterCard، Maestro و Visa را نشان می‌دهد که مشتری از آن، در نقطه فروش مانند کارت اعتباری استفاده می‌کند. برخی اوقات دبیت کارت‌های آفلاین با محدودیت‌های روزانه روبرو می‌شوند که این محدودیت‌ها معمولا در میزان برداشت نقدی روزانه اعمال می‌شوند. در این نوع کارت جزئیات تراکنش‌ها در حساب بانکی دارنده دبیت کارت‌ها با گذشت حدود دو تا سه روز نمایان می‌شوند.

بیشتر بخوانید
ثبت شرکت در دبی

کارت کیف پول الکترونیکی

چیپ کارت مقداری پول و یا وجه نقد برای خرید در دسترس را ذخیره می‌کند. در نتیجه دستگاه فروشنده احتیاجی به آنلاین بودن نداشته و در ادامه نیز این نیاز وجود نخواهد داشت.

نحوه عملکرد و کارکرد دبیت کارت ‌ها

نحوه عملکرد و کارکرد دبیت کارت ‌ها

نحوه عملکرد و کارکرد دبیت کارت‌ها به گونه‌ای است که در صورت احساس نیاز به خرید و یا پرداخت بدهی‌های ناشی از فرآیندهای تجاری، می‌توانید این کارت‌ها را مورد استفاده قرار دهید. بدین منظور کارت خود را در اختیار فروشنده یا معامله‌گر قرار می‌دهید تا وجه مورد نیاز در معامله انجام شده را از حسابتان برداشت کند.

به انجام این عملیات و برداشت‌ها یک تراکنش گفته می‌شود. در برخی موارد به دلیل وجود مشکلاتی نیاز پیدا می‌کنید که از این تراکنش‌ها به منظور اثبات پرداخت خود در برابر شخص فروشنده و یا معامله‌گر استفاده کنید. بدین منظور می‌توانید به بانک مورد نظر مراجعه کرده و گزارش تراکنش‌های لازم را دریافت کنید.

اگر از دبیت کارت خود برای اجاره یک اتومبیل استفاده می‌کنید، امکان دارد شرکت به منظور پوشش هزینه‌های اضافی و خارجی که ممکن است افزایش پیدا کند، مقداری وجه در نظر بگیرد. بدین منظور قبل از هرگونه اقداماتی از قبیل اجاره هتل و یا اتومبیل بایستی از وجود موجودی کافی و مورد نیاز در دبیت کارت خود اطمینان حاصل کنید.

دبیت کارت و چک‌ کردن حساب شما

دبیت کارت و چک‌ کردن حساب شما

دارندگان دبیت کارت‌ها قادر خواهند بود در صورت وجود مغایرت بین موجودی کارت و خریدهای انجام شده، برداشت‌های اضافه حساب خود را با استفاده از دبیت کارت‌ها بررسی کنند. لازم به ذکر است برخی از بانک‌ها وجود دارند که به افراد این امکان را می‌دهند که حساب خود را به مقدار مشخصی واریز کنند و هزینه‌های هر تراکنش را که به طور منفی می‌باشد، شارژ کنند.

در نهایت این موضوع مهم است که یک بالانس در حال اجرا در حساب جاری خود داشته باشند تا از مقدار پولی که در اختیار دارند اطمینان حاصل کرده و مطلع شوند. امکان دارد گروهی از این نمونه پرداخت‌ها قبل از تسویه از حساب افراد، از دسترس خارج شوند.

این عمل وجه نقد را مجددا در دسترس قرار داده که این عمل به معنی این است که شما می‌توانید موجودی حساب خود را همزمان با استفاده از یک دبیت کارت محاسبه کنید. علاوه بر این، امکان دارد یک چک تسویه نشده باشد که به افراد این امکان را می‌دهد تا پیگیری خریدهای خود را بر روی کاغذ و یا تنها با یک اپلیکیشن انجام دهند که صد البته بهترین روش برای حفاظت از پولشان می‌باشد.

شناسایی تراکنش ‌های دبیت کارت در فعالیت و وضعیت شما

زمانی که به فعالیت و وضعیت خود می‌نگرید، متوجه می‌شوید تراکنش‌هایی که به واسطه دبیت کارت انجام شده‌اند می‌توانند به صورت تراکنش‌های POS، با فروشندگانی که لیست شده‌اند نشان داده شوند. همچنین اگر تراکنش ACH را می‌بینید به معنی دریافت پول به طور مستقیم از حساب شما بوده و نشانگر عدم استفاده شما از دبیت کارت خود برای تکمیل تراکنش‌ها می‌باشد.

اگر شما این مفهوم را به طور کامل و واضح درک کنید، می‌توانید متوجه شوید که چه افرادی بدون اجازه شما به حسابتان دسترسی دارند. از کاربردهای دیگر این عمل می‌توان به مشخص کردن هزینه‌ها در صورت عدم صحت برچسب قیمت اشاره نمود.

بیشتر بخوانید
ثبت شرکت در عمان

سارقین اطلاعات دبیت کارت‌ ها و نحوه برخورد با آنان

سارقین اطلاعات دبیت کارت‌ ها و نحوه برخورد با آنان

از مهم‌ترین اقدامات به منظور دریافت دبیت کارت می‌توان به بررسی صحت اطلاعات کارت و بررسی عدم افشای اطلاعات دبیت کارت مورد نظر اشاره کرد. در صورتی که کارت شما به سرقت برده شد، بلافاصله باید به بانک مورد نظر مراجعه کرده و آنان را از این پیشامد مطلع کنید و در نهایت درخواست لغو کارت خود را ثبت کنید.

دلیل لغو کارت در بانک به این دلیل است که امکان دارد هکرها یک وب‌سایت را هک کنند، اطلاعات کارت‌ها را به سرقت ببرند و از موجودی‌های کارت برای خریدهای آنلاین خود استفاده کنند. بنابراین توصیه می‌شود در صورتی که تراکنش‌های غیر مجاز را در حساب خود مشاهده کردید، بلافاصله با بانک مربوطه تماس حاصل کرده و علت را جویا باشید تا در صورت نیاز دبیت کارت جدید را در هر نقطه‌ای که هستید برای شما ارسال کنند. چرا که نقض داده‌ها در یک مرکز خرید وجود داشته است.

از راه و روش‌های دیگری که مجرمان اقدام به سرقت اطلاعات کارت شما می‌کنند می‌توان به اسکیم کردن کارت شما توسط این افراد اشاره کرد. این عمل معمولا در رستوران‌ها، هتل‌ها و اماکنی انجام می‌گیرد که شما کارت خود را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهید. این عمل این گونه انجام می‌گیرد که این افراد یک اسکیمر به دستگاهی متصل می‌کنند (مانند دستگاه خودپرداز و دستگاه پخش خودکار) که در آن شما از کارت خود استفاده می‌کنید.

لازم به ذکر است که اسکیمرها بسیار ریز و کوچک هستند که با هم ترکیب می‌شوند و بدین سبب تشخیص دادن آنان بسیار دشوار است. بنابراین به شما توصیه می‌شود که دائما و به طور مرتب و دقیق حساب خود را چک کنید و انتظار تراکنش‌های غیر مجاز را داشته باشید تا در صورت بروز این نوع تراکنش‌ها، علت را تشخیص داده و مشکل ایجاد شده را در سریع‌ترین زمان ممکن حل کنید.

نکات مهم و ضروری هنگام استفاده از دبیت کارت ‌ها

اکنون به شرح کلی نکاتی که بایستی هنگام استفاده از دبیت کارت‌ها رعایت شود می‌پردازیم:

 • توجه به کارمزد دریافت وجه (زیرا با هر بار تراکنش و برداشتی که شما در شبکه به واسطه دبیت کارت خود انجام دهید، مبلغی تحت عنوان کارمزد از حساب شما کسر می‌شود)
 • با دبیت کارت‌ها خواهید توانست همانند کارت‌های اعتباری از دستگاه‌های کارت خوان وجه نقد دریافت کنید
 • در دبیت کارت‌ها امکان بازگشت پول و یا وجه نقد کسر شده وجود ندارد
 • کاربران و دارندگان دبیت کارت‌ها تنها قادر خواهند بود که وجه موجود در حساب خود را فقط خرج کنند
 • در زمان انجام معاملات به دلیل سهولت و استفاده از دبیت کارت‌ها برای پرداخت وجه به واسطه پین کد و شماره کارت، توصیه می‌شود در نگهداری اطلاعات کارت خود کوشا باشید

شرایط مورد نیاز برای اخذ دبیت کارت ‌ها

شرایط مورد نیاز برای اخذ دبیت کارت ‌ها

لازم به ذکر است که هیچ نوع الزام جداگانه‌ای برای شرایط اخذ این نوع کارت به غیر از داشتن حساب بانکی وجود ندارد. اما باز کردن حساب بانکی شرایطی دارد که صلاحیت شما را برای صدور دبیت کارت تایید می‌کند. اکنون به شرح شرایط مورد نیاز برای اخذ دبیت کارت‌ها پس از افتتاح حساب بانکی می‌پردازیم:

 • داشتن حساب پس انداز یا جاری
 • داشتن سن حداقل ۱۸ سال
 • ارسال تمامی مدارک لازم برای KYC که یک فرآیند کسب و کار است و هویت و صلاحیت مشتریان را به همراه خطرات احتمالی نشان می‌دهد
 • مدارک کامل هویتی بدون وجود نواقص احتمالی
 • وجود حداقل موجودی
 • برخورداری از توانایی مورد نیاز برای پرداخت هزینه‌های تمدید سالانه دبیت کارت
بیشتر بخوانید
انوع ویزای تحصیلی آلمان 2024+ شرایط و هزینه‌ها

مدارک مورد نیاز برای اخذ دبیت کارت‌ ها

مدارک و اسناد مورد نیاز برای اخذ دبیت کارت‌ها همانند اسنادی است که هنگام افتتاح حساب بانکی باید ارائه دهیم. همچنین نیازی به ارسال اطلاعات عظیم و گسترده‌ای نیست و تنها مدارک متعدد به منظور انجام بررسی و تائیدیه صدور دبیت کارت بایستی ارسال گردد. مدارک مورد نیاز برای اخذ دبیت کارت‌ها عبارتند از:

 • یکی از مدارک گواهینامه رانندگی، گذرنامه، کارت ملی، شناسنامه و کارت پایان خدمت برای آقایان
 • ۲ قطعه عکس که در شش ماه اخیر گرفته شده باشد و متناسب با ابعاد موجود در گذرنامه باشد

همچنین در صورتی که بانک نیازی به اطلاعات بیشتری از شما داشت، شما ملزم به ارائه اسناد و مدارک مورد نیاز به منظور اخذ دبیت کارت هستید.

هزینه ‌های همراه

زمانی که از دبیت کارت در دستگاه‌های خودپرداز یا ATM استفاده می‌کنید، امکان دارد که شما مسئول هزینه‌های ATM باشید. به عبارتی ممکن است بانک مورد نظر هزینه‌هایی که با دبیت کارت شما مرتبط است را داشته باشد. بنابراین توصیه می‌شود و اهمیت دارد که با صبر، حوصله و دقت کامل قوانین مربوطه به دبیت کارت‌ها را مطالعه و بررسی کنید.

گاهی اوقات ممکن است تعدادی از بانک‌ها تعداد تراکنش‌های بدهی که شما به طور ماهانه به آن‌ها احتیاج دارید را محدود کنند و یک هزینه خدمات ماهانه در ارتباط با داشتن دبیت کارت وجود داشته باشد. هر چند که به دلیل استفاده از دبیت کارت‌‌ها، این محدودیت‌ها و هزینه‌ها کمتر هستند. همچنین امکان دارد شما انواع حساب کاربری یا بانک‌ها را به علت وجود حق‌الزحمه‌های مربوط به دبیت کارت خود در نظر بگیرید. به خصوص اگر محدود به تعداد کمی تراکنش‌های دبیت کارت در هر ماه باشید.

مزایای استفاده

با توجه به چگونگی استفاده کاربر از دبیت کارت‌ها، می‌توان مزایای مختلفی برای این کارت‌ها بیان کرد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • وجود محدودیت در خرید و کنترل هزینه‌های ماهانه (مناسب برای افرادی که در خرج و مخارج خود کنترل ندارند)
 • قابلیت شارژ مجدد
 • پس انداز بیشتر
 • راحتی در سفر
 • بی نیازی از حمل کردن پول نقد در سفرهای خارجی و داخلی
 • امن بودن اطلاعات شخصی در دبیت کارت‌ها
 • پشتیبانی این کارت‌ها توسط تمامی دستگاه‌های ATM در سراسر جهان
 • امکان خرید به صورت آنلاین و آفلاین

متقاضیان می‌توانند با توجه به تنوع دبیت کارت‌ها، هر یک که برای آنان کاربردی‌تر می‌باشد، برگزینند و برای اهداف مختلف آنان را به کار گیرند. همچنین همراه با بهره گیری از مزایای این کارت‌ها، همواره هوشیار باشند تا اطلاعات آنان مورد سرقت کلاهبرداران قرار نگیرد و در صورت به سرقت رفتن اطلاعات خود، به بانک مورد نظر مراجعه کرده و رسیدگی‌های لازم را در این زمینه انجام دهند. از اینکه تا پایان مطلب ما را همراهی کردید سپاسگزاریم.

سوالات متداول

برجسته‌ترین معایب دبیت کارت‌ها چیست؟

از برجسته‌ترین معایب دبیت کارت‌ها می‌توان به برداشت وجه نقد به ازای هر برداشت از کارت به میزان ۲ دلار تحت عنوان کارمزد اشاره کرد. همچنین هزینه شارژ و نگهداری دبیت کارت‌ها نیز باعث نارضایتی برخی کاربران از دبیت کارت‌ها شده است.

آیا برای اخذ دبیت کارت‌ها هزینه فعال‌سازی نیز از کاربران اخذ می‌گردد؟

بله

آیا برداشت اول از عابر بانک برای کاربران دبیت کارت دارای کارمزد می‌باشد؟

خیر

به این مطلب چند امتیاز میدی ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *