مهاجرت پزشکان به استرالیا

یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت پزشکان به استرالیا می باشد. استرالیا از سراسر دنیا تقاضای مهاجرت دارد و به دلیل رفاه و امکاناتی که در اختیار شهروندانش قرار می‌دهد روزبه‌روز توجه افرادی که تصمیم به مهاجرت دارند را بیشتر به خود جلب می‌کند.

پس اگر شما پزشک و یا مشغول به تحصیل در رشته پزشکی هستید و دنبال مکانی برای مهاجرت می‌گردید باید بگوییم که استرالیا انتخاب بسیار خوبی است. این کشور نیز مانند هر کشور دیگری قوانین و مقررات خاصی را برای پذیرش پزشکان مهاجر دارد، آگاهی از این قوانین می‌تواند شما را در رسیدن به هدفتان یاری کند.

در این مقاله، دلایلی که باعث می‌شود استرالیا مقصد مناسبی برای مهاجرت پزشکان باشد را مطرح کردیم و ضمن توضیح شرایط و ضوابط اخذ پذیرش، نکات مهمی را در این‌ رابطه ذکر می‌کنیم. پس با ما همراه باشید تا شرایط مهاجرت پزشکان به استرالیا را به طور کامل بررسی کنیم.

چرا استرالیا؟

چرا استرالیا برای مهاجرت پزشکان به استرالیا

مهاجرت به استرالیا یک فرصت مادام‌العمر است. شما می‌توانید پیشرفت شغلی داشته باشید و کسب‌وکار خود را دنبال کنید، همچنین از سطح بهداشت خوب، تحصیلات در سطح جهانی و استاندارد بالای زندگی برخوردار شوید. استرالیا فعالانه از مهاجران از هر گوشه‌ای از جهان استقبال می‌کند. این کشور سالانه بیش از نیم‌ میلیون نفر و خانواده‌هایشان را می‌پذیرد که می‌خواهند صفحه جدیدی از کتاب زندگی خود را باز کنند.

چگونه یک پزشک می ‌تواند به استرالیا مهاجرت کند؟

برای مهاجرت پزشکان به استرالیا، باید موارد زیر را داشته باشید:

 • مدرک پزشکی شناخته شده
 • یک پیشنهاد شغلی
 • مهارت‌های ارزیابی‌ شده شما که در مسیر ثبت ‌نام قرار بگیرند
 • تسلط به زبان انگلیسی
 • ویزای کار در استرالیا یا اقامت دائم

در ادامه به بررسی هر کدام از شرایط مهاجرت پزشکان به استرالیا به تفضیل می پردازیم:

مدرک پزشکی شناخته شده برای مهاجرت پزشکان به استرالیا

مدرک پزشکی شناخته شده برای مهاجرت پزشکان به استرالیا

مدرک پزشکی اولیه شما باید از دانشگاهی دریافت شده باشد که توسط هر دو مورد زیر به رسمیت شناخته شده باشد:

 • شورای پزشکی استرالیا
 • فهرست جهانی دانشکده‌های پزشکی
بیشتر بخوانید
کم هزینه ترین شهرهای اروپا

تضمین شغل

قبل از این که بتوانید برای ثبت‌ نام یا ویزا درخواست دهید، باید یک پیشنهاد شغلی دریافت کنید. در استرالیا، می‌توانید شغلی را به‌ صورت زیر پیدا و تضمین کنید:

 • غیر متخصص
 • متخصص
 • پزشک در حال آموزش

سنجش مهارت و ثبت ‌نام

شورای پزشکی استرالیا مهارت‌های شما را به ‌عنوان بخشی از درخواست شما برای ثبت‌ نام ارزیابی می‌کند.

در ادامه به بررسی مسیرهای مختلف ارزیابی نیز خواهیم پرداخت.

مهارت‌ های زبان انگلیسی

برای واجد شرایط بودن برای درخواست ثبت ‌نام مهاجرت پزشکان به استرالیا، باید استاندارد خاصی از مهارت‌های زبان انگلیسی را نشان دهید. این استاندارد برای همه افراد شاغل در حرفه پزشکی در استرالیا اعمال می‌شود.

گرفتن ویزا

برای کار در استرالیا باید ویزا بگیرید. پس از ارزیابی مهارت‌های خود و کسب شغل، می‌توانید برای ویزا اقدام کنید.

رایج ‌ترین ویزا برای مهاجرت پزشکان به استرالیا

رایج ‌ترین ویزا برای مهاجرت پزشکان به استرالیا

در اینجا به معرفی رایج‌ترین ویزا برای مهاجرت پزشکان به استرالیا می‌پردازیم:

ویزای TSS

این ویزا رایج‌ترین مسیر برای مهاجرت پزشکان به استرالیا است و باید توسط یک مطب یا بیمارستان استرالیا حمایت مالی شود. پس از تائید درخواست ویزا، پزشک باید تا زمانی که ویزا به قوت خود باقی است، برای اسپانسر خودکار کند. با این‌ حال، مقررات خاصی در مورد پزشکان اعمال می‌شود که به آن‌ها اجازه می‌دهد تحت یک قرارداد کار کنند یا کارهای اضافی (مانند بیماران خصوصی) را خارج از ساعات کاری عادی خود انجام دهند. هیچ محدودیت سنی برای این ویزا وجود ندارد.

مسیرهای ارزشیابی برای ثبت ‌نام فارغ‌ التحصیلان پزشکی

مسیرهای ارزشیابی برای ثبت ‌نام فارغ‌ التحصیلان پزشکی در مهاجرت پزشکان به استرالیا

فارغ‌التحصیلان بین‌المللی پزشکی (IMG) که مدارک پزشکی آن‌ها از یک دانشکده پزشکی خارج از استرالیا یا نیوزیلند است و به دنبال ثبت ‌نام برای طبابت در استرالیا هستند، باید مدرکی مبنی بر واجد شرایط بودن دریافت کنند، برای این کار باید یکی از مسیرهای ارزیابی زیر را انتخاب کنند:

 • مرجع ذی‌صلاح Competent Authority pathway
 • مسیر استاندارد The Standard pathway
 • مسیر تخصصی The Specialist pathway

در اصل در فرآیند ارزیابی، دانش و مهارت‌های بالینی IMGها که به دنبال ثبت ‌نام پزشکی در استرالیا هستند، ارزشیابی شده و صلاحیت پزشکان برای طبابت در این کشور تائید و یا رد می‌شود.

بیشتر بخوانید
اخذ اقامت در ترکیه

مسیر مرجع ذی‌ صلاح

مسیر مرجع ذی‌صلاح برای افراد غیر متخصص و آموزش‌ دیده در خارج از کشور برای مهاجرت پزشکان به استرالیا است، اما برای متخصصان، از جمله پزشکان عمومی نیز در دسترس است.

IMGهایی که امتحانات شناخته شده را گذرانده‌اند یا آموزش را از طریق یک مرجع ذی‌صلاح تائید شده توسط هیئت تکمیل کرده‌اند، می‌توانند برای ارزیابی تحت این مسیر اقدام کنند. همچنین IMGهایی که برای مسیر مرجع ذی‌صلاح درخواست می‌کنند باید مستقیما برای ثبت ‌نام موقت به هیئت پزشکی استرالیا (هیئت‌ مدیره) مراجعه کنند.

مسیر استاندارد

مسیر استاندارد برای IMGهایی است که به دنبال ثبت ‌نام عمومی در هیئت‌ مدیره هستند. این مسیر توسط کسانی که واجد شرایط مسیر مرجع ذی‌صلاح یا مسیر تخصصی نیستند، انتخاب می‌شود.

پزشکانی که دارای مدرک اولیه پزشکی و جراحی از یک موسسه آموزشی یا دانشگاهی هستند که این موسسه یا دانشگاه از طرف شورای پزشکی استرالیا و فهرست جهانی دانشکده‌های پزشکی (WDOMS) به رسمیت شناخته شده باشد، می‌توانند برای ارزیابی از طریق این مسیر درخواست دهند. پزشکان متقاضی مسیر استاندارد باید مستقیما به شورای پزشکی استرالیا مراجعه کنند.

IMGها قبل از این که بتوانند برای ثبت ‌نام به هیئت ‌مدیره مراجعه کنند، باید آزمون AMC CAT MCQ را بگذرانند.

مسیر تخصصی برای مهاجرت پزشکان به استرالیا

مسیر تخصصی برای مهاجرت پزشکان به استرالیا به دو صورت زیر است:

۱.متخصصان آموزش‌ دیده خارج از کشور که متقاضی ارزیابی و مقایسه با یک متخصص آموزش‌ دیده در همان تخصص در کشور استرالیا هستند.
۲.متخصصان آموزش‌ دیده در خارج از کشور که متقاضی یک موقعیت در سطح متخصص در منطقه موردنیاز در استرالیا هستند.

پزشکانی که دارای مدرک اولیه پزشکی و جراحی از یک موسسه آموزشی یا دانشگاهی هستند که این موسسه یا دانشگاه از طرف شورای پزشکی استرالیا و فهرست جهانی دانشکده‌های پزشکی (WDOMS) به رسمیت شناخته شده باشد و همچنین تمام شرایط آموزشی و امتحانی را برای تمرین در زمینه تخصصی خود برآورده کرده‌اند. آن‌ها می‌توانند از کشور محل آموزش خود برای ارزیابی از طریق این مسیر (شناسایی تخصصی یا حوزه موردنیاز) درخواست دهند.

بیشتر بخوانید
انوع ویزای تحصیلی آلمان 2024+ شرایط و هزینه‌ها

پزشکانی که متقاضی مسیر تخصصی هستند باید مستقیما برای ارزیابی به کالج پزشکی تخصصی مربوطه مراجعه کنند.

آموزش کوتاه ‌مدت در یک مسیر تخصصی پزشکی

آموزش کوتاه ‌مدت در یک مسیر تخصصی پزشکی در مهاجرت پزشکان به استرالیا

آموزش کوتاه‌ مدت در یک مسیر تخصصی پزشکی برای IMGهایی است که متخصصان آموزش ‌دیده در خارج از کشور بوده و مایل به گذراندن دوره کوتاه‌ مدت (معمولا حداکثر تا ۲۴ ماه) آموزش تخصصی یا پیشرفته در استرالیا هستند.

این مسیر منجر به ثبت‌ نام به‌ عنوان متخصص در استرالیا نمی‌شود IMGهایی که به دنبال واجد شرایط بودن برای ثبت‌ نام تخصصی هستند، از طریق مسیر تخصصی / شناسایی تخصصی برای ثبت‌ نام اقدام می‌کنند.

پزشکانی که دارای مدرک اولیه پزشکی و جراحی از یک موسسه آموزشی یا دانشگاهی هستند که این موسسه یا دانشگاه از طرف شورای پزشکی استرالیا و فهرست جهانی دانشکده‌های پزشکی (WDOMS) به رسمیت شناخته شده باشد و همچنین تمام شرایط آموزشی و امتحانی را برای تمرین در زمینه تخصصی خود برآورده کرده‌اند.

کشور محل آموزش آن‌ها یا کسانی که بیش از دو سال با تکمیل دوره آموزشی تخصصی خود در خارج از کشور فاصله ندارند، می‌توانند برای ارزیابی تحت این مسیر (آموزش کوتاه‌ مدت در مسیر تخصصی پزشکی) درخواست دهند.

IMGهایی که برای آموزش کوتاه‌ مدت در مسیر تخصص پزشکی درخواست می‌کنند، قبل از درخواست به هیئت برای ثبت ‌نام، مستقیما برای ارزیابی با استفاده از فرم درخواست هیئت ‌مدیره (AAMC-30) به کالج پزشکی متخصص مربوطه درخواست می‌دهند.

نتیجه‌ گیری مهاجرت پزشکان به استرالیا

استرالیا می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت پزشکان باشد. شما برای اخذ پذیرش در این کشور می‌بایست مدرک پزشکی خود را از دانشگاهی دریافت کنید که توسط شورای پزشکی استرالیا و همچنین فهرست جهانی دانشکده‌های پزشکی به رسمیت شناخته شود؛ در جایگاه شغلی مناسبی پذیرفته شده باشید و همچنین مهارت‌های خود را از طریق مسیرهای نام ‌برده ‌شده ارزیابی کنید، الزامات زبان را برآورده کرده و در نهایت برای گرفتن ویزا اقدام کنید.

اطلاع دقیق از این فرآیندها برای مهاجرت پزشکان به استرالیا می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

به این مطلب چند امتیاز میدی ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *